3 травня — День Федора Неводника: що сьогодні треба зробити

Чому сьогодні заведено кликати померлих на кладовищі? Які квіти принести на могили?

3 травня православні християни згадують преподобного Федора Тріхина. У народному календарі дата отримала назву день Федора Неводника, Окликання предків, Федір-Власянічник, інформує Ukr.Media.

Хто такий святий Федір?

Народився Федір в Константинополі в багатій родині. Але в юності вирішив відмовитися від земних благ, пішов у пустинне житло і прийняв чернечий постриг.

Вів суворий спосіб життя, ходив в одній колючій і грубій власяніці, за що і отримав своє прізвисько Тріхин або Власянічник. Багато зцілень і чудес сотворив він при житті, а після смерті його мощі виділяли миро, за допомогою якого виліковувалися люди.

Обряди й традиції цього дня

Цей день здавна на Русі присвячувався виключно поминанню покійних, тому 3 травня не починають ніяких важливих заходів, не виконують фізичну роботу, не влаштовують весілля та хрестини. Навіть рибалкам сьогодні забороняється займатися ловом.

Що сьогодні необхідно зробити для покійних рідних?

На Русі до померлих прабатьків завжди ставилися шанобливо, а також вірили, що їхні душі кілька разів за рік відвідують родичів, які залишилися на землі. Один з таких днів 3 травня, він отримав у народі назву «окликання предків».

Згідно з повір’ям, душі померлих людей, які живуть у світі мертвих, дуже сумують за колишнім життям і хочуть повернутися назад. 3 травня ворота в земний світ відкриваються і щоб батьки мали можливість тут побувати, їх треба покликати.

Робить це найстарша жінка в сім’ї. Рано вранці їй потрібно відправитися на кладовище на могилу покійного і поплакати там і розказати, як нелегко сім’ї живеться без нього. Після цього померлого запрошують повернутися в сім’ю.

Коли кладовище розташоване дуже далеко або родич похований в іншому місті, його голосно кличуть просто стоячи в дворі свого будинку. Раніше це робили без всякого сорому, бо обряд окликання вважався нормальним явищем.

Після окликання предків на цвинтар, будинки покладається накрити ситний і щедрий поминальний стіл, за традицією готують дванадцять страв.

У народі вірили, що душі покійних харчуються парою, яка виходить від їжі, тому більшість страв подають до столу в гарячому вигляді (борщ або суп, м’ясне з гарніром, пироги і млинці, наваристі киселі).

Раніше в селах на виході спеціально встановлювали стіл для небіжчиків, накривали його скатертиною, ставили хліб з сіллю і запалювали церковні свічки.

Коли всі родичі розсідаються за поминальним столом, місце на чолі повинно залишатися вільним для душі головного прабатька.

У цей день забороняється ставити ноги на нижні поперечини стільців і столу, тому що на них можуть розташовуватися душі покійних. Гостюють на землі до півночі.

Щоб проводити душі предків, всі члени сім’ї в цей час виходять у двір і стоять в тиші. Як тільки відчується перший подув вітерцю, значить, душі повернулися в свій загробний світ.



Кілька важливих порад для дня окликання предків

• Напередодні цього дня в будинку потрібно провести генеральне прибирання, щоб все навколо блищало чистотою. 3 травня одягають новий одяг, не лихословлять і не сваряться. Душі покійних, які прийшли з потойбічного світу, повинні переконатися, що в сім’ї все добре, панує мир, злагода і достаток, є що поїсти і в що одягнутися.

• На кладовище з собою візьміть гвоздики, щоб покласти їх на могилки. Ці квіти символізують печаль і скорботу.

• Якщо 3 травня випадає на Великодній тиждень, то обряд окликання предків не виконують, чекають до Радониці.

Народні прикмети 3 травня

Якщо 3 травня пролунав перший в цьому році грім, значить, можна чекати хорошого врожаю влітку і восени.

Дощ у цей день говорить про те, що буде мало меду.