30 серпня — Мирон Вітрогон: що потрібно зробити сьогодні

В цей день існував звичай спалювати на задньому дворі старі речі, щоб разом з ними у вогонь пішли хвороби, скорботи та печалі.

Православне свято Мирон Вітрогон відзначається 30 серпня (17 серпня за старим стилем) кожного року. В цей день в храмах вшановують пам’ять святого Мирона, який служив пресвітером в Ахаї, інформує Ukr.Media.

Не слід плутати день Мирона Вітрогона 30 серпня з Мироном Вітрогоном раннім, який відзначається в пам’ять про святителя Мирона Крітського 21 серпня.

На Мирона Вітрогона в давні часи народ завжди звертав увагу на погодні прикмети. Наприклад, люди вірили, що якщо у цей день вранці випала роса і піднявся туман, то погоди можна чекати хорошої.

30 серпня в селах було заведено піти у двір до вдови та запитати, чи не треба чимось допомогти. Не забували й про будинки, де не було господаря.

Мирон походив зі знатного роду, але був дуже лагідною вдачею. Він прославився своїм благочестям і добрим ставленням до людей.Одного разу до храму, де служив Мирон, увірвався місцевий правитель Антипатр, щоб захопити християн і віддати їх на муки в покарання за їх віру. Мирон перешкодив йому докорами та посмів в обличчя Антипару сказати про неправедність його намірів. На це правитель наказав спочатку катувати Мирона, а потім жбурнути у вогонь розжареної печі. Коли ж той вийшов з неї, явно не зачеплений вогнем, він наказав труїти його дикими звірами, але хижаки були з мучеником добрими та ласкавими тваринами. Тоді Антипатр сам убив святого.

Традиції та обряди на Мирона Вітрогона

Про цей день предки говорили: «Прийшов Мирон, почав вітрів гон». Починали віяти сильні вітри, які зривають з дерев листя. Про те, якою буде погода в найближчі дні (вітряною або безвітряною) судили заздалегідь — з дня Тихона: «Тихон дме тихо — і Мирон відпочиває». Цей день вважався початком активного листопада. Перше дерево, якого стосувався подих осені — це береза, за нею починали втрачати листя в’яз, липа, черемха. До 30 серпня селяни повсюдно намагалися закінчити польові роботи, оскільки вже жили в очікуванні осіннього бездоріжжя.

На Мирона Вітрогона в селах існувала традиція влаштовувати допомогу вдовам. Під час неї всі жителі села збиралися разом для того, щоб допомогти вдовам і сиротам. Жінки допомагали робити заготовки на зиму, прибирали в хаті, чоловіки ж зорювали землю, сіяли озимі, лагодили дах, рубали дрова.

Кожна сім’я 30 серпня приносила знедоленим щось з власних запасів: хтось ніс капусту, огірки та цибулю, хтось — борошно і зерно, хтось — відріз тканинного льону або шерсть. Наші пращури говорили: «На вдові у двір хоч тріску кинь». З осені і весни допомога вдовам на Русі була звичайною справою, кожен житель села вважав своїм обов’язком допомогти знедоленим і вдовам. Зазвичай допомога вдовам закінчувалися спільним обідом, який теж збирався і готувався в складчину.Прикмети на Мирона Вітрогона

 • На сході сонця небо червоне — прикмета того, що погода буде непостійною.
 • Вранці — туман і роса, значить погода буде гарна.
 • Якщо на Мирона вітер дме поривами, то очікується тиха погода, якщо ж дме безперервно, то найближчим часом буде негода.
 • Сонце сідає в хмари — в найближчі дні дощитиме.
 • Останній журавель полетів 30 серпня — значить, на свято Покрови буде достатньо холодно.
 • На Мирона не посієш — на наступний рік збереш одні квіточки.
 • Сажа з комину падає — до сирої погоди.
 • Полум’я гасової лампи іскриться і схоже на гриб — до дощу.
 • Зірки здаються маленькими — до зміни напрямку вітру і негоди.
 • Жаби виходять на сушу і стрибають — до туману або перед дощем.
 • Якщо нічний туман не стелиться по поверхні води, а піднімається вгору, це віщує погіршення погоди.