30 серпня — Преподобного Аліпія Печерського. Сьогодні просять заступництва у нього.

Преподобний Аліпій Печерський, один з перших і кращих руських іконописців, який прийняв постриг від преподобного Никона, з молодих років трудився в Києво-Печерському монастирі. Іконопису він навчався у грецьких майстрів, і з 1083 року його ікони прикрашали Печерську церкву на честь Успіння Пресвятої Богородиці. Преподобний Аліпій писав ікони даром. Якщо дізнавався, що в якій-небудь церкві ікони занепадали, брав їх до себе і поправляв безмездно. Якщо ж траплялося, що йому платили за працю, преподобний одну частину витрачав на придбання матеріалів для іконопису, другу роздавав убогим і лише третю залишав собі. Джерело

Преподобний Аліпій ніколи не був бездіяльним і залишав іконописання тільки заради Божественної служби. Він був висвячений у сан ієромонаха і відомий даром чудотворінь ще за життя: преподобний Аліпій зцілив киянина, що страждав проказою і гниттям тіла, помазавши рани хворого фарбами, приготовленими для писання ікон. Багато ікон, писаних преподобним Аліпієм, прославилися як чудотворні.

Відомі випадки, коли Ангели Божі допомагали йому у святій справі писання ікон. Один киянин, побудувавши церкву, доручив двом печерським ченцям замовити для неї ікони. Ченці приховали гроші і нічого не сказали преподобному Аліпію. Прочекавши довгий час виконання замовлення, киянин звернувся до ігумена зі скаргою на преподобного, і тут тільки виявилося, що він і не чув про замовлення. Коли принесли дошки, дані замовником, виявилося, що на них вже написані прекрасні лики.Коли згоріла побудована для ікон церква, всі ікони залишилися цілими. Одну з них – Успіння Пресвятої Богородиці, що отримала найменування Володимирська-Ростовська, – взяв великий князь Володимир Мономах для побудованого ним в Ростові храму.

Іншого разу Ангел написав ікону на честь Успіння Пресвятої Богородиці, коли преподобний Аліпій лежав у передсмертній хворобі. Той же Ангел прийняв душу преподобного Аліпія. Він був похований в Ближніх печерах. У правої руки преподобного Аліпія перші три перста складені абсолютно рівно, а два останні притиснуті до долоні – в такому молитовному осіненні себе хресним знаменням помер преподобний.

Одна з ікон преподобного Аліпія, іменована Свенською – Пресвятої Богородиці з Немовлям-Спасителем і з майбутніми преподобними Антонієм та Феодосієм Печерськими, зберігається нині в Державній Третьяковській галереї.