31 липня — Омелянів день. Що потрібно зробити сьогодні

В цей день з житніх колосків робили віники і парилися ними. Вірили, що такі віники знімуть втому, що накопичилася за час жнив, і додадуть сил на весь наступний рік.

Народне свято Омелянів день відзначається 31 липня 2019 року (дата за старим стилем — 18 липня). Православна церква цього числа вшановує пам’ять мученика Еміліана Доростольского, інформує Ukr.Media.

Історія

Еміліан був простим рабом шанованого сановника міста Доростоля Мізійської області. У 363 році в місто прибув ігемон з наказом імператора Юліана Відступника винищити всіх християн. Еміліан сильно розлютився. Він проник вночі в язичницький храм, розбив ідолів і перекинув вівтарі. Потім непомітним відправився додому.

Коли він дізнався, що за його злочин б’ють невинного старця, то кинувся на місце тортур і зізнався. Його довго били, після чого відправили на вогнище. Але вогонь не заподіяв йому шкоди. Зате язики полум’я розліталися далеко і палили язичників. Як тільки вогонь згас, Еміліан ліг на гаряче вугілля, помолився і віддав свою душу Господу.Традиції та обряди

У цей день люди часто завершують жнива. Після закінчення робіт вони розкладають знаряддя праці колом на смузі. Після того, як священник відслужить молебень, він окроплює їх святою водою.

У Омелянів день люди ходять в баню. Паритися в ній потрібно з дотриманням певних правил, інакше легко образити або роздратувати банника — духа, який там мешкає. Він може жбурнути каменем або облити окропом того, хто йому не сподобався. Щоб задобрити банника, у приміщення потрібно входити з легким поклоном, без хреста на шиї, залишати для нього мило, рушник, віник і воду. Саму лазню слід утримувати в постійній чистоті і намагатися помитися в перші два пари. Бажано не знаходитися в ній одному ввечері або вночі.

Прикмети

  • Яка погода у цей день, такою буде більша частина осені.
  • Якщо гуркіт грому глухий, то дощ буде недовгим. Гучні удари — до зливи.
  • Безперервний гуркіт в небі — до граду.
  • Гуркіт грому звучить довго і з накатом — до негоди; уривчасто і швидко — до ясної погоди.
  • Спекотний день — до морозного грудня.
  • Ялина покрита шишками тільки на верхівці — раніше січня морозів не буде.
  • Якщо на верхівці берези листя пожовкло, а решта крона зелена, то осінь настане раніше свого терміну.
  • Побачити банного духа — до біди. Вигляд у нього страхітливий: довгі кігті, якими він легко може задушити людину, тіло вкрите шерстю і волоссям.