31 січня – небезпечний Афанасьєв день: традиції, обряди та прикмети

Що сьогодні не можна робити, щоб не накликати біду?

31 січня православні християни згадують Олександрійських архієпископів святителів Афанасія і Кирила. За народним календарем дата отримала назву Афанасьєв день, Афанасій-Ломоніс, інформує Ukr.Media.

Хто такий святий Афанасій?

Афанасій народився близько 295-298 року. Свою християнську службу починав читцем, потім отримав сан диякона, в 326 році його обрали Олександрійським єпископом.

Коли в Олександрії змінювалися імператори, Афанасія кілька раз виганяли з міста, але потім він знову повертався на кафедру. Востаннє повернувся в 363 році, і служив єпископом до самої смерті. Святитель пішов з життя тихо і мирно в 373 році.

Обряди й традиції цього дня

Афанасій-Ломиніс здавна відомий своїми міцними морозами. В народі з цього приводу навіть склали приказку: «Коли прийшов Ломоніс, ховай швидше щоки і ніс».

В цей морозний день у слов’ян було прийнято займатися домашніми справами по господарству. Жінки печі топили і кашеварили, а чоловіки робили обереги від нечистої сили.

Раніше на Русі, якщо хлопець не встигав засватати дівчину до 31 січня, то вже до Масляної весілля не буде, тільки після Світлого Христового Воскресіння, Пасхи, можна одружуватися.

За народними повір’ями відьми сьогодні на свій шабаш злітаються. Але від буйних веселощів втрачають сили і пам’ять, тому стають вразливими.

Так що на Русі 31 січня було прийнято з ними боротися, запрошувати знахарів, проводити обряди, заговорювати пічні труби в будинку, через які відьми пробираються в людське житло.



Врахуйте сьогоднішні заборони, щоб не накликати біду на сім’ю

Наші предки Афанасьєв день вважали небезпечним, тому протягом століть і виробився ряд заборон на 31 січня:

1. Сьогодні не рекомендується організовувати переїзд в новий будинок або квартиру. За народним повір’ями у тих, хто не послухається, життя нормального не буде, в сім’ї постійні сварки почнуться. Так що постарайтеся перенести таку подію вже на лютий.

2. У Афанасьєв день не бажано проводити хірургічні операції, є побоювання, що їх результат буде неблагополучним. Якщо це планово, то треба вибрати іншу дату. У разі, коли операція обумовлена критичною ситуацією, тут вже нікуди не дітися.

3. 31 січня не бажано проводити обряд хрещення, вважалося, що у діток потім складеться нещасливе життя і вони будуть часто хворіти. Особливо це стосується хлопчиків, тому що вони тоді в дорослому віці будуть мати слабке чоловіче здоров’я або зовсім виявляться марними.

4. В цей день не подають судові позови. Хто порушить заборону і подасть, той програє справу.

5. Так як на Афанасія завжди припадали сильні тріскучі морози, то наші предки в цей день намагалися навіть з дому не виходити. Особливо чоловіки не планували ніяких поїздок в ліс за дровами чи на річку за рибою. Та й молодь побачень з посиденьками не влаштовувала, боялися не стільки морозів, скільки капостей від відьом.

6. 31 січня не варто призначати романтичних побачень, вони виявляться невдалими.

7. В цей день не можна розповідати жахливі історії і всякі страшилки. Слов’яни вірили, що розмови може підслухати нечиста сила, яка сьогодні всюди літає. Послухає, а потім почне бешкетувати і робити всякі гидоти.

Народні прикмети 31 січня

Якщо на Афанасьєв день заметіль і завірюха розігралися, прихід весни затягнеться.

А коли 31 січня видається теплий день, не варто влітку очікувати хорошого врожаю картоплі, так як всі літні місяці будуть з частими і затяжними зливами.