В полуниці міститься багато вітамінів. А ще, вона дуже смачна та соковита. Щоб зібрати щедрий врожай полуниці, потрібно дотримуватись правил посадки та догляду за кущами, а також, знати, яке підживлення внести під час цвітіння.
Під час цвітіння починається формування квітконосів та зав’язування ягід, закладення основи для майбутнього врожаю. Тому, правильна підгодівля допоможе підвищити рівень врожайності.
Підживлення проводиться різними методами.
Мінеральні добрива.
Використовуйте комплексні мінеральні добрива із вмістом азоту, фосфору та калію. Азот допомагає рослині нарощувати зелену масу та квітконоси. Завдяки фосфору полуниця закладає бруньки та утворює плоди. Калій сприяє підвищенню стійкості рослин до хвороб та шкідників.
Народні засоби.
Попіл є джерелом калію. На 10 літрів води додайте 300 грамів попелу та залиште настоюватися протягом 24 годин. Процідіть та полийте полуницю під корінь.
Трав’яний настій.
Приготуйте настій з кропиви, кульбаби, валеріани та інших трав. Вони насичують ґрунт поживними речовинами, активізують ріст та зміцнюють імунітет.
Підживлення дріжджами.
Завдяки дріжджам в ґрунті розвиваються корисні мікроорганізми, що стимулюють розвиток рослини. На 10 літрів води додайте 1 ст. л. цукру та залиште настоюватися протягом 2-3 годин. Розведіть з водою в співвідношенні 1:10 та полийте рослини під корінь.
Підгодівля проводиться вранці або в вечері. Погода повинна бути сухою. Перед підгодівлею зволожте землю навколо кущів. Не допускайте потрапляння добрива на листя. Після підгодівлі проведіть мульчування за допомогою соломи, сіна або тирси.
Як повернути гостроту ножицям: прості методи заточування в домашніх умовах Тупі ножиці можуть значно ускладнити…
Листопад – час для посадки: що варто посадити восени? Листопад – місяць, коли природа засинає,…
Осіння обрізка троянд: все, що потрібно знати! Коли обрізати, як правильно, які інструменти використовувати? Відповіді…
Власники земельних ділянок знають, що для вирощування винограду використовують чубуки — пророщені живці. Підготовка живців…
З давніх часів загублені ключі вважалися поганою прикметою. Сучасна людина зазвичай має кілька ключів –…
Кріп – це ароматна, корисна та смачна приправа, яку варто заготовити на зиму, щоб додавати…