У цей день православна церква вшановує пам’ять священномученика Василя Анкірського, який жив в 4 столітті.
У народі Василь отримав безліч прізвиськ, і всі вони пов’язані з настанням теплих і сонячних днів. Вже щосили стукає крапель, і люди перш так і говорили: «задовбав зиму Василь Капельник». Якщо хтось збирався будувати новий будинок або хлів, або лазню, то потрібно було дивитися, де крапель падає з дахів, і куди стікають струмки. На таких місцях будівель не зводили. Вважалося, що тут — «вторований шлях водиці до глибини земної», і будинок не буде стояти міцно.
На Василя було прийнято ворожити на сонці. Якщо воно сходить в червоних колах, це обіцяє хороший врожай. Спостерігали і за небом: сині хмари в ньому віщували тепло і дощ. Існували й інші прикмети: наприклад, танення снігу з північної сторони мурашника обіцяло тепле і довге літо.
Господині в цей день пекли калачики, що символізують сонце. Приготувати такі ласощі нескладно і сьогодні. Потрібно взяти 200 г вершкового масла, одне яйце, один жовток, дві ложки дріжджів, дев’ять ложок молока і дві ложки цукру, все змішати і замістити борошном так, щоб тісто не приставало до столу. З цього тіста треба наліпити калачиків, обсипати їх родзинками, покласти на деко і дати піднятися, а після цього — змастити збитим яйцем і запікати.
Народні прикмети на 4 квітня:
Якщо на небі сині хмари – буде теплий дощ
Сніг 4 квітня зійшов, і на цьому місці почала укладатися павутинка – швидше за все, потрібно чекати перешкод у врожаї, він буде небагатим
Сніг на мурашнику зійшов з північної сторони – чекай теплго і довгого літа. Якщо ж сніг 4 квітня розтанув з південної сторони мурашника – прикмета до того, що літо буде прохолодним.
Василь-соняшник краплями великий
Який не гарячий Василь-крапельник, а кафтан скидати рано
Шкypа сходить зі звірів, а сніг — з полів.