4 травня — день Прокла. Що слід зробити усім господарям, щоб захистити дім в усього злого

4 травня, православний світ відзначає день Прокла. Також, згадують великомученика Януарія. Відомостей про їх життя збереглось дуже мало.

Прокл був дияконом при християнському храмі, а Януарій — єпископом. Вони жили за часів правління імператора Діоклетіана, який дотримувався язичницького віросповідання та влаштовував гоніння християн. Не можна було проводити служби. Однак, навіть загроза смертної кари не зупинили Януарія та Прокла, які служили Всевишньому. Одного разу їх схопили та кинули у в’язницю. Вони були засуджені на смерть від вогню. Однак, коли святих кинули в піч, полум’я навіть не торкнулося жодного з них. Тоді Прокла та Януарія відправили до диких звірів, але й ті не торкнулися до святих. Розлючений намісник імператора почав називати їх чаклунами та магами й за ці слова він втратив зір. Януарій та Прокл почали молитися за нього й зір повернувся. Вдячністю був наказ відтяти святим голови.Традиції в цей день.

В цей день проклинають всю нечисть, виганяють її та виготовляють обереги. На Прокла ніхто не працює, бо за повір’ям, нечисть заважатиме та відганятиме щастя від всіх, хто візьметься за роботу.

Дівчата водять хороводи навколо яблунь, співають, грають, жартують та веселяться, прохаючи у весни хорошої погоди, сонця й врожаю.

Прокльони потрібно говорити, стоячи обличчям до заходу, бо саме там зосереджена вся нечисть. Вхід в кожну церкву розташований на заході, щоб очиститися від всього поганого при вході в храм.

Також, в цей день проводять різні обряди. На Прокла прийнято лякати нечисть, щоб вона не робила лиха та не принесла негараздів.

Господині вішають цибулю, часник та чортополох по всій оселі, щоб відігнати темні сили. Також, потрібно освятити дім, прочитати молитви та замовни.Народні прикмети в цей день.

Черемха розквітла — до спекотного літа.

Клен зеленіє, чекайте дощового та прохолодного літа.

Хмари пливуть низько та йде дощ — ґрунт буде вологим.

Береза випустила зелені листочки — до посушливого літа.

Невеликий дощ, чекайте прохолодної погоди в травні.