23 січня — святого Агафія. Що мають зробити в цей день усі господині

23 січня, православний світ відзначає день Агафангела та Климента. Святі жили в часи гоніння християн. Агафангел був учнем Климента, який хотів навчити юнака бути праведним християнином. Климент народився в родині, де батько був язичником, а мати — християнкою. Однак, батьку не вдалося вплинути на майбутній вибір релігії сина, бо він помер, коли Климент був ще малим. Мати почала виховувати в синові любов до Творця та вчити праведному життю. До 12 років хлопець осиротів та потрапив на виховання до жінки на ім’я Софія, яка також виховувала його в любові до Христа.

Климент пам’ятав передбачення матері, що він постраждає через свою віру. Через деякий час він став читцем, а потім — дияконом. В 20 років отримав сан єпископа. Тоді почалися жорстокі гоніння на християн, Климента схопили та кинули в темницю. Його намагалися змусити зректися своєї віри, але всі зусилля були марними. Климент продовжував відстоювати християнство. Кожен, хто бачив його стійкість, також, повірили в Єдиного Бога. Через це наглядачів страчували.

Про Климента дізналися інші люди та почали приходити до нього, щоб попросити допомоги та поради. Декого святий хрестив прямо у в’язниці.

Через декілька років його доставили до правителя Максиміліана. До страждань за віру приєднався Агафангел й правитель наказав розправитися з ними. Святих піддали жорстоким мукам, били різками та батогами. Однак, деякі язичники, які бачили ці знущання, почали співчувати невинним та забили камінням катів.

Після цього Климент та Агафангел продовжували проповідувати й проводити обряд хрещення. Вони допомагали хворим зцілитися та підтримували всіх, хто цього потребував.

Під час чергового гоніння, святих знов схопили та кинули в темницю. Климент був звільнений іншими християнами, які намагалися сховати його в печерному храмі. Однак, гонителі знайшли його та відрубали святому голову.

Традиції в цей день.

На свято перевіряють рівень запасів, що залишилися.

Також, йшла підготовка до посівного сезону. Селяни починали прибирати в коморах та готувати місце для нових запасів.

Починався ремонт дверей, стін та лагодження дахів.

Господині пекли пиріг з куркою, який був символом родючості та щастя. Кожному члену родини діставалося по шматку, а залишки віддавали худобі.

В цей день не можна відмовляти подорожнім та мандрівникам. Їх слід привітати хлібом та сіллю й пустити на нічліг. За повір’ям, в цей день святі та янголи по землі ходять. Хто надасть прихисток мандрівникові, той отримає благодать.

Після темряви не дивіться на небо, інакше падаюча зірка накличе смерть на когось з близьких.

Люди, що народилися в цей день, матимуть слабке здоров’я, але будуть працьовитими та довго житимуть.

Народні прикмети в цей день.

Йде сильний сніг — до хорошого врожаю хліба.

Морозна та ясна погода, чекайте спекотного серпня й ранньої весни.

Яка погода в першій половині дня — такою буде в січні наступного року.

Якщо білки скачуть по гілках дерев — до відлиги.

Синиці кричать вранці, чекайте морозів.

Качки купаються в снігу — до морозу або відлиги.