8 лютого – день Федора Поминальника: традиції, обряди та прикмети

Сьогодні небіжчики відвідують нас. Як уникнути сумної зустрічі?

8 лютого у православному світі вшановують преподобного Федора Студита. За народним календарем дата отримала назву Федоров день, Федір Поминальник (Застольник), гороховий день, інформує Ukr.Media.

Хто такий святий Федор?

Проживав Федір у VIII-IX століттях, був візантійським церковним діячем, аскетом і ченцем, письменником. Він отримав дуже хорошу освіту.

У віці 22 років разом зі своєю молодою дружиною прийняли чернецтво. Святому Федору моляться про позбавлення від грудних і шлункових хвороб.

Обряди й традиції цього дня

Наші предки 8 лютого проводили в будинках обряди проти злих духів і нечистої сили:

• під вхідні двері клали сокиру, або над нею закріплювали гілку ялівцю;

• окропляли святою водою всі кути;

• на дверях і вікнах малювали крейдою хрестики;

• розкладали по будинку сушені гілки горобини, будяки, кропиву.

Якщо у вашій родині сьогодні є іменинник, обов’язково зваріть йому горохову кашу і нагодуйте. Після такого частування він весь рік здоровим буде, всі недуги обійдуть стороною.

В гості сьогодні приходять померлі рідні. Як зрозуміти, що вони побували в будинку і уникнути такої зустрічі?

Однією з найбільш нерозгаданих таємниць залишається душа людини, особливо після її смерті. Куди вона потрапляє, в якому вимірі мешкає після того, як покинула тіло?

Здавна вірять, що душі померлих перебувають в іншому світі, звідки провідують на землі родичів, які поки що не приєдналися до них.

За якими ознаками можна зрозуміти, що покійники приходять в гості?

1. Душі померлих людей здатні на якийсь час вселятися в невеликих тварин або домашніх вихованців. Якщо ваша собака або кішка стали вести себе зовсім незвично, цілком можливо, що в тварині оселився дух покійника.

2. Прийшовши в гості, вони можуть включати і вимикати електроприлади. Відомо багато випадків, коли саме по собі в кімнатах спалахує й гасне світло, або заводиться в гаражі машина.

3. У будинку можуть з’явитися предмети або речі нізвідки, тобто вони були загублені або довгий час про них ніхто не згадував, а тепер раптом лежать на видному місці.

4. Небіжчики можуть приходити у снах. Це найпростіший і розповсюджений спосіб їх зустрічі з тими, хто залишився на землі.

5. Буває, що різко ні з того ні з сього поруч виник запах, який асоціюється з померлою людиною (аромат його улюблених квітів або духів, тютюну).

Коли виникає складна життєва ситуація, люди іноді звертаються за допомогою до духу покійних (наприклад, батьків).

Існують навіть спеціальні замовляння, в деяких з них треба піти на цвинтар, в інших використовувати речі померлого родича.Але такі прохання до покійних можуть принести неприємності. Краще зверніться до Бога, підіть у храм на службу, помоліться, і допомога обов’язково прийде, вирішення проблеми буде знайдено.

Душі покійних і самі тужать по землі і по родичах, намагаються зустрітися з ними. Вони приходять до свого колишнього житла і спостерігають за членами сім’ї.

Наші предки вірили, що частіше усього є душі тих, кого рідко згадують і відвідують могилки.

Щоб душі небіжчиків в будинок не проходили, не блукали по землі, як неприкаяні, а скоріше поверталися у свій світ, 8 лютого прийнято піти в церкву, поставити свічки за упокій і замовити Сорокоуст.

Потім сходити на цвинтар, очистити від снігу хрести, роздати жебракам пироги і пряники, влаштувати поминальний обід, згадати померлих. Звідси і народна назва дня — Федір Поминальник.

Народні прикмети 8 лютого

У ніч на 8 лютого подивіться на місяць. Якщо він блідий, значить, в найближчі дні буде сильний снігопад.

Якщо на Федора хором корови замукали, очікується сніжна буря.