8 травня — святого апостола Марка: чого категорично не можна робити

З днем святого Марка були пов’язані особливі прикмети на погоду і врожай

Народне свято Марк Ключник відзначається 8 травня (за старим стилем – 25 квітня). У православному церковному календарі це день вшанування пам’яті апостола від 70-ти Марка Олександрійського, євангеліста, єпископа. Ключником Святого Марка в народі прозвали за те, що, за повір’ям, він володіє ключами від дощів. Вважалося, що з цього дня на небі з’являється веселка. Джерело

Марк Олександрійський народився в Єрусалимі. Його дядьком був апостол Варнава. З юних років хлопчика оточували християни. Ще в юності він став учнем апостола Петра. Марк побудував першу Церкву в Єгипті і став єпископом Олександрії. Язичники, які були проти православної релігії, вирішили його вапнувати. Якось вранці вони увірвалися в храм, схопили Марка і кинули в темницю. На наступний день його повели на суд. Святий помер по дорозі.

На Русі в цей день люди молилися святому Марку і просили, щоб він не допустив посухи, яка може погубити схід і послав дощ, так необхідний в цю пору. Селяни дивилися в небо і говорили приказку про те, що три рясних дощі у травні дадуть три роки врожаю. Також святому Марку молилися і при різних недугах, про кохання і світі подружжя, про сімейне вогнище.

Заборони на Марка

З днем святого Марка були пов’язані особливі прикмети на погоду і врожай. Приміром, ясний день обіцяв хороший врожай ярових. Якщо у цей день на небі була веселка, за нею передбачали погоду: низька і полога веселка обіцяла непогожу погоду, а крута і висока — гарну.



8 травня вважався сильним магічним днем. Знахарі в цей день займалися сімейної та любовною магією. День також був вдалий для поїздок, подорожей та відряджень. Добре було починати нові справи. Також вважалося, щоб гроші потекли рікою, потрібно було на Марка не відмовляти собі ні в чому, придбати будь-яку вподобану річ, не роздумуючи. «Чим більше витратите — тим більше отримаєте» — говорили в народі.