В яких випадках необхідно обрізати коріння орхідеї і коли цього робити не варто.
Флористи, які тільки почали своє тісне знайомство з орхідеями, не знають, що робити з корінням цієї рослини, яке так і норовить вилізти з субстрату, який заповнює горщик. На відміну від інших кімнатних вихованців, які слухняно виростають в своїх ємностях, для орхідних такий стан речей прийнято вважати нормою, інформує Ukr.Media.
Оскільки переважну їх більшість відносять до числа епіфітів (рослин, які ростуть на поверхні інших рослин), наявність повітряного коріння є цілком природним станом.
Норма або патологія
Деякі квітникарі, які помітили, що коріння орхідеї вилізло з горщика, не знають, що з ним робити: заправляти назад в субстрат або ж обрізати їх за допомогою спеціальних інструментів. Адже в момент посадки чи придбання нового вихованця в спеціалізованому магазині він виглядає пристойно, а його коренева система вміщується всередині горщика.
Насправді повітряне коріння орхідеї, що стирчить з ємності, виконує роль додаткової опори для верхньої частини рослини. Більш того, здорові корінці призначаються для отримання рослиною додаткової вологи з повітря, а також для забезпечення перебігу процесу фотосинтезу. Тому не поспішайте видаляти кореневі відростки, які стирчать з горщика. Необдумані маніпуляції можуть завдати квітці шкоди, позбавивши її додаткової порції корисних речовин.
Коріння рослини є індикатором стану здоров’я вашого вихованця. Якщо орхідея випускає яскраво-зелені корінці, значить її здоров’ю нічого не загрожує, і вона «із задоволенням» зростає. Якщо ж у квітки є тільки блідо-зелені відростки, значить, необхідно змінити умови утримання, оскільки ваша улюблениця знаходиться в стані старості.
Зміна кольору коріння з насичено-зеленого до темно-коричневого або жовтуватого кольору з коричневими плямами, може бути викликана декількома причинами:
- початок гнильного процесу;
- опіки, отримані в результаті неправильного вибору концентрації добрива;
- відкладення солей, що виникли внаслідок застосування мінеральних підживлень.
В даному випадку рослині потрібно лікування, а також зміна умов утримання.
Якщо у орхідеї стирчать назовні кореневі відростки, які засохли, не варто відразу ж хапатися за ножиці. Зазвичай подібне явище зустрічається в жарку пору, коли господар обділяє свого вихованця вологою. Не поспішайте видаляти засохлі частини. Для початку проведіть реанімаційні заходи. Відновіть інтенсивність поливу, а також промивайте корінці теплою водою. Як правило, більша частина відростків відновлюється після проведення подібних заходів. Якщо процедури ефекту не дадуть, засохлі частини можна видаляти.
Корінці, які стирчать з горщика далеко не у всіх випадках свідчать про те, що квітці необхідні «хірургічні» заходи. Тому перед тим, як поставити запитання, чи можна обрізати коріння орхідеї, яке вилазить з горщика, оцініть його стан, прийміть відновлювальні заходи і тільки після цього видаляйте відростки, які псують вигляд рослини.
Важливо! Розібратися, чи є коріння живим і здоровим, можна, помістивши рослину у воду на тривалий період. Живі відростки знову стануть пружними і зеленими. Якщо коріння залишиться коричневим, значить вони відмерли або хворі, і їх можна видалити.
Що робити, якщо коріння стирчить з горщика
Якщо кілька коренів квітки вилізли з субстрату, це жодним чином не є проблемою. Якщо ж все коріння рослини прагне «втекти» з горщика, швидше за все причиною є занадто інтенсивний полив. Така проблема зазвичай виникає в холодну пору року, коли у рослини зменшується потреба в отриманні поживних речовин. Щоб уникнути подальшої «втечі» корінців, рекомендується зменшити полив.
Ще однією причиною, по якій коріння у орхідеї росте вгору, є потреба термінової пересадки. Не виключено, що квітці необхідна більш простора ємність, оскільки попередня стала для неї тісною. Підтвердженням потреби рослини у проведенні пересадки є збліднення листових пластин, а також уповільнення зростання нових бульб. Проводити заходи краще у весняний період або після завершення процесу цвітіння. Якщо кінчики корінців рослини набули насичено-зеленого кольору, це означає, що з пересадкою краще почекати (поки коріння не відросте на пару сантиметрів), оскільки коренева система квітки знаходиться в даний момент у стадії активного зростання.
Також орхідея з корінням назовні може з’явитися у вашій колекції рослин з причини неправильного вибору субстрату. Орхідні потрібно пересаджувати тільки в спеціальну грунтосуміш для орхідей, у складі якої присутні в пропорції 5:2:1 хвойна кора, сфагнум і деревне вугілля. Тому якщо ваш вихованець випустив здорове коріння назовні без відомих причин, перевірте, чи в правильному ґрунті зростає ваша орхідея.