Для того, щоб куштувати хрін взимку, необхідно знати особливості його зберігання. Ці прості правила допоможуть йому не засохнути й передчасно не прорости. Пропонуємо розглянути дієві й прості способи зберігання хріну.
- Зберігання у ящику з піском в підвалі або коморі.
Застеліть на дно дерев’яного ящика вологий річковий пісок. Розкладіть хрін в таким чином, щоб він не торкався один одного, а після кожного шару покривайте піском. Не можна використовувати миті овочі для довгострокового зберігання. Потрібно періодично робити огляд, додавати вологий пісок й відокремлювати зіпсовані плоди. Температура повітря в приміщенні повинна становити від 0 до 4 °C, а вологість 80-90%.
- Зберігання у поліетиленових пакетах у холодильнику.
Для зберігання хрону у холодильнику на овочевих полицях необхідно його помити, очистити шкірку, висушити й розкласти по пакетах. При можливості використовуйте вакуумні пакети, бо вони вважаються більш надійними для зберігання овочів. Для зберігання хрону в морозильній камері необхідно його помити, очистити, нарізати невеликими кубиками, висушити й розкрасти по пакетах.
- Зберігання в тирсі або в стружці.
Застеліть на дно посудини шар тирси або деревної стружки. Зволожте й розкладіть вимиті овочі, чергуючи з тирсою або деревною стружкою, поки не заповниться ящик. Зверху бажано накрити овочі плівкою й помістити в прохолодне місце. Потрібно періодично робити огляд хрону, обприскувати його водою з пульверизатора й відокремлювати зіпсовані плоди.