Для християн свято Великодня – це особливий день, коли хочеться вірити в дива. Якщо дотримуватися прикмет та застережень в цей день, всі бажання будуть здійснюватися.
Традиції в цей день.
Кожен християнин готується до Великодня. Після масляної починається суворий піст. Протягом семи тижні не можна вживати м’яса, в деякі дні не можна їсти нічого, окрім сирої їжі. Таким чином людина показує, що вона здатна стриматися від спокуси та гріха.
В Чистий четвер господині влаштовують генеральне прибирання оселі. Також, до сходу сонця слід пірнути в водоймище або сходити в душ. В цей день дозволяється їсти хліб та випити червоного вина. За традицією, в Чистий четвер господині ставлять тісто на паски та розфарбовують яйця. Забороняються співи, веселощі, ворожіння та сварки.
Страсна п’ятниця – день смутку. Християни читають молитви, слухають службу в храмі та не вживають ніякої їжі. Не можна в цей день прибирати, співати та веселитися. Також, не можна користуватися гострими предметами. Всі городні роботи відкладаються на інший день.
В ніч з суботи на неділю, з опівночі, церковні дзвони несуть радісну звістку, що Христос Воскрес. В церкві проводиться особлива служба, яка продовжується до ранку. Потім починається освячення святкових кошиків з їжею та вином.
Свято відзначається протягом тижня. Протягом цього терміну, кожна людина каже одна одній:
– «Христос воскрес!».
– «Воістину воскрес!».
За переказами, Марія Магдалина пішла з радісною звісткою про воскресіння Ісуса Христа до римського імператора Тиверія, однак без подарунка до нього приходити було не можна. Тому, Марія зробила йому подарунок у вигляді яйця, що є символом життя. Тиверій почав сміятися та сказав: «це так само неможливо, як і твоєму білому яйцю перетворитися на червоне»…однак договорити він не встиг, коли яйце почервоніло.
Зі святом Великодня пов’язують багато прикмет:
В цей день можна побачити все, навіть земні скарби, які цієї ночі починають світитися.
На свято люди прохають Всевишнього про все – про онуків, багатство та нареченого.
Якщо при першому ударі дзвонів перехреститися та промовити: «Христос воскрес, а рабу (ім’я) здоров’я», тоді важко хворий зможе одужати.
Встати потрібно ще до того, як зійде сонце, щоб мати щастя.
Молодій дівчині потрібно вмитися водою з червоного яйця, щоб мати гарний рум’янець.
На свято Великодня влаштовують веселощі, щоб й весь рік пройшов весело.
На свято не можна займатися хатніми справами, інакше чекайте негараздів. Освячену їжу потрібно з’їсти, викидати не можна. Одружені чоловік та жінка не повинні христосатися при людях, інакше на них чекатиме розлука. Не можна вбивати тварин ще тиждень після свята. Забороняється кидати яєчну шкаралупу крізь вікно, бо Ісус та Апостоли гуляють по землі, перевдягнуті в жебраків.
Після походу в храм потрібно вмитися та сісти за стіл, куштуючи освячену їжу. Кожному потрібно з’їсти яйце та інші освячені продукти. Потім можна переходити до інших страв.
На Великдень піст закінчується, тому на святковому столі має бути багато різних страв. На кожному столі мають бути паски та крашанки.
Паска символізує присутність Господа в житті кожної людини. Сирна паска є символом небесного Єрусалиму.
Щасливого дня Великодня!