Щоб підготувати виноград до зимівлі, потрібно зробити укриття. Це можна зробити двома способами – сухим та звичайним.
В разі сухого способу укриття ізолюйте лозу від мульчі плівкою. Потім насипайте покривний матеріал. При звичайному способі укриття мульчу насипають на лозу.
При виборі методу укриття необхідно орієнтуватися на особисті переваги. Сухий спосіб займає час та сили, але при цьому вважається найефективнішим. Однак, для теплого регіону цей метод не підійде, бо лоза почне гнити при підвищенні температури.
Звичайний спосіб підійде для регіонів з помірним кліматом. Перш ніж робити укриття, потрібно провести підготівельні роботи.
Укриття землею.
Дуже простий та всім відомий спосіб. З приходом морозів лозу накривають землею на 10 см. Через 21 день додають ще стільки ж, але ґрунт потрібно підготувати завчасно. Його потрібно зберігати у мішках в сухому місці. Це економний та простий спосіб укриття. Однак, землю потрібно зберігати правильно, щоб вона не промерзла.
Укриття снігом.
Якщо в регіоні сніжна зима, це може стати в нагоді. Виноградну лозу ховають в кучугуру висотою в 50 см. Саму лозу кладуть на дошку або металеву решітку. Щоб сніг не знесло вітром, його утрамбовують. Це, також, економний варіант, а ще укриття навесні не доведеться прибирати.
Укриття соломою.
Після настання перших заморозків, виноградну лозу кладуть на дошку та накривають соломою на 20 см. Через 2-3 тижні додають ще один шар.
Перевагами методу є екологічність, повітропроникність та економічність, але є й недоліки. Соломою краще запастися заздалегідь та правильно її підготувати. Також, потрібно зробити додатковий шар укриття, щоб солому не здуло вітром.
Укриття з шиферу.
Можна зробити укриття з шиферу. Вздовж виноградних кущів роблять канави, укладають туди лозу та накривають шифером. Цим матеріалом можна користуватися декілька років поспіль.