14 лютого, православний світ відзначає день святого Кирила. Разом зі своїм братом він був рівноапостольним першовчителем та просвітителем. Вони народилися в місті Солуні, що в Македонії.
Кирило був дуже розумним, за що його прозвали Філософом. В юнацькому віці став пресвітером та вирушив в Константинополь, де служив в соборній церкві бібліотекарем й філософом. Згодом святий вирушив на гору Олімп, щоб знайти умиротворення та усамітнитись. Через деякий час імператор наказав обом братам вирушати в місіонерську подорож, щоб проповідувати християнство. Проходячи через Херсонес, брати знайшли мощі святого Климента. Їх праці змусили хозарського князя та весь народ увірувати в Єдиного Бога. Князь звільнив полонених, яких Кирило повів в Константинополь. Пізніше святі вирушили в Мордовію, де, також, проповідували християнство. Брати переклали багато книг з грецької мови, навчили людей читати та писати й створили першу слов’янську абетку.
Одного разу Папа Римський запросив Кирила та Мефодія в Рим. Їх зустріли з почестями, бо вони повернули на батьківщину мощі святого Климента. В 42 роки Кирило відійшов на той світ та був похований в церкві святого Климента.
Традиції в цей день.
Чоловіки сьогодні вирушають в поле та втоптують сніг, щоб земля отримала більше вологи. Після повернення додому вони пили збитень. Він має цілющі властивості, бо складається з меду або патоки та різних прянощів. Кожна господиня готує напій за власним рецептом.
Раніше в цей день пригощали смаколиками повитух.
Народні прикмети в цей день.
Кількість снігу в полі віщує скільки хліба буде.
Сонячна та тепла погода – до заморозків.
Мороз на вулиці, чекайте посушливого та спекотного літа.
Голосно щебечуть синиці – до потепління.