28 квітня, православний світ відзначає Вербну неділю. Це свято пов’язано із Входом Господнім до Єрусалима. Через декілька днів після смерті Лазаря, Ісус Христос зміг воскресити його. Слава про це диво швидко рознеслася по всій країні. Коли Месія опинився в Єрусалимі, там вже кожна людина знала про нього. Вони співали пісні та кидали під ноги пальмові гілки й квіти. Однак, в Україні немає пальм, тому їх гілки замінили на вербні. Через це свято називається Вербною неділею.
Традиції в цей день.
Наші пращури вірили, що верба має цілющі властивості, тому висаджували її поряд з криницею або будинком, щоб очищувалася вода та для захисту оселі від нечисті. В церкву приносять вербні гілки для освячення та махають нею в бік хмар, щоб небо було чистим й стояла гарна погода. Потім ці гілки несуть додому та кладуть в курятник, вулики й хліви, щоб захистити худобу від хвороб. Ці гілки зберігали до наступного року та використовували для розмалювання печі, в якій потім випікали паски до дня Великодня. Також, освячені гілки верби розставляли по кутах оселі. Ними легенько б’ють себе та рідних, щоб захистити від хвороб, а малих дітлахів купають у вербному відварі.
У Вербну неділю печуть хлібці. В маленькі буханці кладуть шишки верби та годують ними худобу, щоб вона не хворіла.
Традиційно, вербні гілки збирають перед святом в суботу.
Сьогодні забороняється будь-яка важка праця та домашні справи. Також, не можна займатися рукоділлям. Приготуванням їжі займаються за день до свята. За повір’ям, таким чином можна закликати негаразди.
Пам’ятайте про Великий піст, бо сьогодні не можна вживати в їжу продукти тваринного походження.
Народні прикмети в цей день.
Морозна погода – до великого врожаю фруктів.
Безвітряна та сонячна погода, чекайте теплої погоди влітку.
Вітряна погода – до мінливої погоди влітку.
Йде дощ, чекайте врожайного року.