Горіховий Спас – 16 серпня. Що потрібно святити в цей день, та чого не можна робити

16 серпня, православні християни відзначають Горіховий Спас. Це третій Спас, перед яким завершується Успенський піст. Тому, можна вживати рибу та м’ясо. В цей день накривали пишний стіл з різними стравами, головною з яких був хліб з нового врожаю.

За біблійними переказами, це свято пов’язано з однією подією. Імператор Костянтин наказав перевезти нерукотворний Образ Ісуса Христа до Константинополя. В Месопотамії сильно захворів проказою цар Авгар. Ніхто не міг його вилікувати. Дізнавшись про Месію, цар попросив його допомогти. Живописець повинен був доставити послання та захотів намалювати образ Ісуса. Однак, у нього нічого не вийшло. Тоді Ісус вмився, взяв рушник та обтерся ним. Дивом на ньому відбився його лик. Полотно доставили царю та він одужав. Після цього Авгар повісив нерукотворний Образ Сина Божого на воротах в місто, але Мусульмани викрали його. Пізніше образ опинився в Константинополі. В наш час місце знаходження реліквії невідомо.

Традиції в цей день.

Горіхи є головним символом свята. За повір’ям, вони мають цілющі властивості. Збирають не лише самі горіхи, а й гілки. З них виготовляли обереги. Поряд з вхідними дверима вішали хрест з горіхових гілок. Він захищає від заздрощів та недоброзичливців.

Також, з горіхових гілок робили банні віники. Потрібно було попаритися з ними в бані, щоб вилікуватися від хвороб та бути захищеним від пристріту. Їх зберігали окремо від інших віників.

Горіхові перетинки заливають спиртом та готують настоянки, що допомагають при застуді. Мазь, яку роблять з молодих горіхів, лікує біль в суглобах. Якщо змішати мед та горіхи й годувати ними чоловіка весь місяць, можна подвоїти чоловічу силу.

Сьогодні можна працювати в полі та досівати озиме жито й збирати молоду картоплю.

Жінки відправляють чоловіків в поле та дають їм з собою три снопи сіна й жито для посіву. Діти приносили гречану кашу. Коли польові роботи закінчувалися, родина сідала за стіл та їла свіжоспечений хліб й кашу.

На свято прийнято освячувати колодязну воду. Вона вважається цілющою та очищає душу від гріхів.

Першою на збір горіхів вирушала найстарша жінка в окрузі, а за нею йшли всі інші. Вона була прикладом для всіх та потрібно було зібрати горіхів більше за неї. Якщо горіх впаде на голову – чекайте на успіх. Пощастило знайти два зрощених горішка, заберіть їх та покладіть в гаманець для залучення грошей.

До третього Спаса слід завершити жнива хліба, щоб він не згнив та не пропав.

За вечерею слід спробувати кожну страву, приготовану господинею, щоб мати успіх та уникнути фінансових негараздів. Обов’язково, побажайте всім міцного здоров’я, як горіхова шкаралупа.

Народні прикмети в цей день.

Журавлі відлетіли – до морозів на Покрову, але до сонячної весни.

Птахи не відлетіли, чекайте теплої осені, пізньої зими та прохолодної весни.

Горіховий Спас – 16 серпня. Що потрібно святити в цей день, та чого не можна робити