Світла субота: чим цей день особливий для усіх християн

У Світлу суботу роздають церковний хліб артос, освячений у Великодню ніч. Завдяки чудодійним властивостям його часто використовують в якості оберега і цілющого засобу. Вдома цей хліб зберігають за іконою.

Всю Світлу седмицю близько відкритих Царських врат стоїть особливий хліб, званий артос. Звичай цей встановлений з апостольських часів. Відомо, що після Свого воскресіння Господь неодноразово являвся своїм учням. При цьому Він або Сам куштував їжу, або благословляв трапезу. В очікуванні цих благодатних відвідувань, а пізніше – в пам’ять їх святі апостоли залишали незайнятим середнє місце за столом і клали перед цим місцем частину хліба, як якби Сам Господь незримо присутній тут. У продовження цієї традиції отці Церкви встановили в свято Воскресіння Господнього класти в храмі хліб.

У Суботу Світлої седмиці після Божественної літургії артос урочисто благословляється і читається особлива молитва на роздроблення артоса. Після цього шматочки цього священного хліба роздають віруючим. Потім цю святиню дають хворим або тим, хто не може бути допущений до Святого Причастя. Молільники, отримавши після закінчення Літургії частина артоса, зберігають її протягом усього року (зазвичай – розрізавши на невеликі шматочки і куштуючи їх натщесерце, особливо під час хвороби).

У суботу Світлої седмиці вперше після дня Пасхи Царські врата в храмах закриваються.


Світла субота: чим цей день особливий для усіх християн