В народне свято Василіск не прийнято працювати на землі, інакше виросте лише бур’ян, полин та волошки.
Народне свято Василіск відзначається 4 червня 2019 року (дата за старим стилем — 22 травня). За церковним календарем цього дня вшановують пам’ять святого мученика Василіска Команського, інформує Ukr.Media.
Історія
Василіск народився у III столітті в місті Амасії, Каппадокія. В часи гонінь на християн при імператорі Максіміані Галерії його заарештували в місті Комани. В ув’язненні йому з’явився Бог і повідав про свою підтримку в майбутніх випробуваннях. Василіск упросив стражників відпустити його додому попрощатися з родиною. Воїни пішли йому назустріч, так як вшановували мученика за твердість духу, непогрішність і лагідність.
Правитель міста Агріппа дізнався про це і одразу наказав покарати винних, а Василіска повернути. Воїни знайшли мученика в будинку рідних, з якими той прощався і просив не втрачати віри. Вони взули його в залізні чоботи з вбитими всередину цвяхами і вирушили назад. По дорозі зробили привал, прикували нещасного під палючим сонцем до сухого дерева, а самі розташувалися в тіні. Коли Василіск знемігся від спраги, почався землетрус, який відкрив в скелі поруч з ним джерело. Від побаченого воїни злякалися і втекли.
Василіск пам’ятав про те, що Господь передбачив йому мученицьку смерть, через яку він зможе вступити в царство Боже. Тому він сам повернувся в місто і постав перед Агріппою. Коли його змусили принести жертву язичницькому капищу, воно загорілося, а статуї розсипалися. Після цього мученику відсікли голову, а тіло хотіли кинути в річку. Але християни викупили останки Василіска і таємно поховали.
Традиції та обряди
В народне свято Василіск не прийнято працювати на землі, інакше виросте лише бур’ян, полин та волошки. Тому його присвячують клопоту по будинку.
Існує легенда про те, що у цей день може народитися цар Василіск — істота з тілом жаби, головою півня та зміїним хвостом. Від його погляду все живе гине: джерела і колодязі висихають, дівчата втрачають красу, а урожай в’яне. Щоб цього не сталося, напередодні дня Василіска господарі збирають всі яйця і варять їх круто.
Прикмети
- Якщо вітер дме з півночі, в найближчі дні не буде опадів.
- Якщо посіяти жито в цей день, волошка його заб’є.
- По співу соловейка на світанку судять про погоду — якщо він радісний, значить, буде тепло.
- Дівчата ворожать по віночках, які сплетені з березових прутиків. Вони кидають їх у річку і дивляться: якщо вони не тонуть — успіх не за горами.