У церкві 7 червня відзначається день пам’яті Іоанна (Івана) Предтечі або Іоанна Хрестителя. Саме Іван був найближчою людиною для Ісуса Христа з числа його учнів. Він зміг передбачити не лише прихід Спасителя за землю, але і його смерть в ім’я віри. Пізніше Іоанн сам хрестив Ісуса у водах Йордану.
Третє віднайдення чесної глави святого Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна сталося близько 850 року.
Під час заворушень у Константинополі через заслання святителя Іоанна Златоуста глава святого Іоанна Предтечі була віднесена до міста Емес.
Звідти, під час набігів сарацинів, вона була перенесена (близько 810-820 рр.) в Комани і там, в період іконоборчих гонінь, була схована в землі. Коли іконошанування було відновлене, патріарху Ігнатію під час нічної молитви було вказано у видінні місце, де схована глава святого Іоанна Предтечі.
Він сповістив про це імператора, який відправив посланців в Комани, і там глава була втретє віднайдена, у вказаному патріархом місці, близько 850 року.
Пізніше глава знову була перенесена до Константинополя і тут, 25 травня, покладена в придворній церкві, частина святої глави знаходиться на Афоні.
У пам’ять Третього віднайдення глави Хрестителя Господнього Іоанна святкування 25 травня.
День цей називають по-різному: Іван – медяної роси, Іоанн Предтеча, Іванів день
Саме з 7 червня починалися так звані медові роси, які, згідно з повір’ями, є дуже шкідливими.
За старих часів, коли не існувало дієвих засобів боротьби з шкідниками, борошнисті (медові, солодкі) роси ставали справжнім лихом для сільських жителів. Борошниста роса представляла собою солодкі виділення черв’яків і попелиці, які харчуються соками рослинності.
Казали: “Медова роса іржу відає, солодко стелиться та боляче виїдає”, “Випала медова роса – морова на худобину пішла”.
Боролися з цією напастю різними способами. Наприклад, проводили худобу через попелище від багаття. Але звичайну росу дуже шанували і навіть говорили: “Без роси і трава не росте”.
7 червня старалися помолитися святому Іоанну Хрестителю, щоб попросити його вберегти городи від цієї напасті. Також у цей час висаджували капусту, починала зацвітати липа.
У цей час все ще можливі заморозки у грунті, а тому, рекомендують вкривати на ніч всі рослини. Можна висаджувати зелені саджанці на укорінення, садити капусту
Народні прикмети на 7 червня
Рясна роса вранці – прикмета того, що буде сонячний і теплий день. Якщо роси 7 червня, навпаки, немає, то після обіду, швидше за все, дощ буде
Багато квітів 7 червня на горобині – буде хороший урожай вівса
Горобина зацвіла пізно – осінь довгої буде
Скотина захворіла – борошниста роса напала
Роса випала 7 червня – буде хороший урожай льону і конопель
Земля сира до цього часу – прикмета того, що буде хороший урожай хліба, і навпаки.
Раніше вважалося, що з цього дня на рослинах з’являються «медові роси» — солодкі виділення попелиць та черв’яків, які живляться соками рослин. Про них говорили: «Медова роса ржавами відає, солодко стелиться, так боляче виїдає». Вважалося, що такі «роси» заподіюють шкоду і дітям, і худобі, і рослинам. «Випала медова роса — морова на худобу пішла», — казали в народі. З мором худоби боролися різними способами — наприклад, змушували худобу проходити через згарище від багаття.
Побутує хибна думка, що медяна і борошнистої роси одне і те ж грибкове захворювання. Насправді ж медова роса виділяється листям рослин внаслідок раптових перепадів вологості і температури за короткий період. Побороти її нелегко, не допомагають навіть такі перевірені «помічники», як мідний купорос, зола і молочна сироватка. Борошниста роса – результат виділень різних комах-шкідників, до яких налипнули лусочки і шкурки попелиці. З цим видом роси впоратися легше, провівши своєчасну профілактичну обробку.
У північних районах з цього дня дня починали висівати пізні ярові хліба.
Травники виходили на збір лікарських трав. Звертали увагу і на горобину. Якщо 7 червня на ній було багато цвіту, то це обіцяло хороший врожай вівса. Якщо ж горобина до цього дня тільки починала зацвітати, то осінь обіцяла бути довгою і дощовою. Якщо ж рано вранці випадала рясна роса (звичайна, не медова), то це віщувало урожайний рік. Джерело