Щоб всю зиму готувати борщі, потрібно знати, як захистити буряк від хвороб, що виникають при зберіганні.

У цій статті ми розповімо, які хвороби буряків при зберіганні вважаються найбільш небезпечними, інформує Ukr.Media.

Буряк — корисний і улюблений багатьма коренеплід. Його завезли у наші краї ще в часи Київської Русі, і він не тільки добре прижився, але і став вважатися споконвічно українським овочем. Щоб всю зиму готувати борщі, вінегрети та інші апетитні страви, потрібно знати, як захистити буряк від хвороб, що виникають при зберіганні.

Великий урожай зберігають у льоху чи підвалі, невелику кількість буряків можна зберігати на заскленому балконі в поліпропіленових мішках або в холодильнику (коренеплоди потрібно обернути харчовою плівкою).

Ось найпоширеніші захворювання буряків, про які потрібно знати.

Кагатна гниль

Збудниками кагатної гнилі можуть бути гриби і бактерії, що вражають буряк ще на полі. У підвалі захворювання прогресує, знищуючи коренеплоди один за іншим. На них з’являється цвіль різних кольорів (червоного, білого і ін.), а також мокра або суха гниль, залежно від збудника. Вживати в їжу гниючі коренеплоди чи пускати їх на корм тваринам не можна.



Як боротися з кагатною гниллю?

  • Прибирайте буряк вчасно: оптимальний час — друга половина вересня. Якщо зберете урожай рано, коренеплоди можуть підв’янути, якщо пізно — підмерзнути. А це одні з основних чинників подальшого розвитку кагатної гнилі.
  • Закладайте на зберігання тільки здорові, красиві, неушкоджені коренеплоди.
  • Перед закладанням врожаю на зберігання вимийте і продезінфікуйте льох (підвал), а потім стіни і стелю потрібно побілити вапном.
  • Дотримуйтесь оптимальних умов зберігання буряків: в приміщенні повинна бути хороша вентиляція, температура повітря 2-3 °C, вологість 80-85% (все це перешкоджає утворенню гнилі).
  • Пошкоджені коренеплоди без жалю викидайте, щоб вони не заразили інші.

Сіра гниль

Поширене грибкове захворювання, яке не щадить буряк. Виникає воно під час зберігання, якщо в льосі або підвалі занадто тепло і волого. Спочатку на коренеплодах з’являється борошнистий наліт сірого кольору, потім вони починають підгнивати. Такий буряк вживати в їжу не можна.

Як боротися з сірою гниллю?

  • Не закладайте на зберігання підморожені, пошкоджені і дуже великі овочі.
  • Перед закладанням приберіть льох, просушіть його і нанесіть на стіни і стелю вапно для дезінфекції.
  • Ідеальна температура для зберігання буряків 2-3 °C, а вологість 80-85%, приміщення повинно добре вентилюватися.
  • Зберігайте буряк в ящиках з невеликими отворами: на дно ящика складайте дрібні овочі, а наверх — більші.
  • Якщо площа ураження невелика, хворі коренеплоди відокремте від загальної маси і “припудріть” золою. Якщо овоч почав гнити — викидайте.
  • Періодично перевіряйте урожай і видаляйте хворі коренеплоди.

Біла гнилизна

Біла гниль — також досить поширене грибкове захворювання. Уражена тканина коренеплоду розм’якшується, стає мокрою. На буряках з’являється біла “ватяна” грибниця, на якій потім формуються склероції чорного кольору. Овоч гниє і гине. Бурхливий розвиток хвороби відбувається при порушенні умов зберігання: при високій температурі і вологості повітря.



Як боротися з білою гниллю?

  • Для тривалого зберігання годяться тільки здорові зрілі коренеплоди без пошкоджень.
  • Перед закладанням врожаю не завадить очищення і дезінфекція приміщення. Проведіть її, використовуючи сірчану шашку, або нанесіть на стіни і стелю вапно.
  • Температура в підвалі не повинна перевищувати 2-3 °C, а вологість повітря близько 80-85%, дуже важлива хороша вентиляція.
  • Періодично оглядайте урожай буряків і викидайте хворі коренеплоди.

Фомоз

Фомоз (серцеподібна гниль, зональна плямистість, суха гниль) дуже “любить” капусту, моркву, картоплю і особливо буряк. Вона вражає верхню частину рослини ще в період росту і формування, потім перекидається і на коренеплід. При фомозі на стеблах і листках з’являються світло-бурі плями з чорними вкрапленнями, або пікнідами. Коли коренеплід “переїжджає” з грядки в льох, розвиток хвороби триває: всередині буряків утворюється чорна тканина. Можуть також виникнути порожнини, вистелені білим пухнастим” нальотом.

Як боротися з фомозом?

  • Вчасно прибирайте урожай. Ідеальний час для цієї культури — друга половина вересня. Якщо буряк не буде прибраний до заморозків, він втратить стійкість до захворювань.
  • Закладайте на зберігання тільки здорові міцні корені, без плям, тріщин, вм’ятин.
  • Перед закладанням прийміть заходи з дезінфекції: нанесіть на стіни і стелю сховища вапно.
  • Пам’ятайте про те, що зберігати буряк потрібно в добре вентильованому приміщенні при температурі 2-3 °C і вологості повітря 80-85%.
  • Уражені фомозом овочі негайно видаляйте з підвала.

Перед закладкою коренеплодів в льох обріжте з них бадилля, залишивши невеликий черешок. Обов’язково провітріть буряки протягом 7 днів під навісом або в приміщенні. Після закладання на зберігання можна присипати їх торфом або тирсою.



Тепер ви знаєте, як боротися з найпоширенішими захворюваннями буряків і створити оптимальні умови для їх зберігання. А це означає, що всю зиму смачний і корисний буряк буде в меню вашої родини.

Щоб всю зиму готувати борщі, потрібно знати, як захистити буряк від хвороб, що виникають при зберіганні.