3 листопада, православний світ відзначає день Анни Холодної. Це пов’язано із змінами у погоді, бо починаючи з цього дня, приходить зима та стає холодно.
Батьківщиною Анни є місто Переяслав, де вона народилася та виросла. Її батько Всеволод Ярославович був князем київським, а мати – грецькою царівною. Анна отримала княже виховання, вивчаючи грамоту, філософію, історію, риторику та грецьку мову.
Коли Анна стала дівчиною, у неї з’явився наречений царевич Дук Старший, якого силоміць змусили постригтися в ченці. Відтоді Анна присвятила своє життя Всевишньому. У Візантії вона побачила жіночі монастирі, тому звернулася до свого батька та митрополита Іоанна з проханням побудувати такий самий монастир й на Русі. Прохання дівчини було виконано й у 1068 році було засновано Андріївський жіночий монастир. Анна була ігуменею в ньому.
В монастирі відкрили школу для дівчат, де їх навчали основним наукам, а також й жіночим ремеслам. Коли митрополит помер, Анна допомогла направити в церкву нового Візантійського владику.
У це свято прийнято займатись рукоділлям та прясти.
Народні прикмети в цей день.
Випаде сніг, чекайте на великий врожай.
Хмари пливуть високо – до тепла.
Вдень холодна погода, восени очікуйте на голод.
Дрова тріщать – до морозів, а якщо розпалюються довго – до тепла.