Батьківська субота 30 березня: що треба зробити усім в цей день

На 30 березня випадає третя поминальна субота під час Великого посту. У цей день прийнято відвідувати церкву і молитися за померлих родичів і близьких людей. Після храму часто йдуть на кладовище, де наводять порядок на могилах і читають молитву за покійних.

У дні батьківських субот церква закликає віруючих здійснювати молитовні поминання померлих.

Під час Великого посту поминальні дні призначаються на суботи тижнів. У всі інші дні поминання померлих (заупокійні єктенії, панахиди, літії, третій, дев’ятий і сороковий день після кончини, Сорокоусти) не відбуваються. А все тому, що відсутня повна літургія, тісно пов’язана з цим ритуалом. Батьківські суботи встановлені для того, щоб не позбавляти молитви тих, хто відправився в інший світ.

Всього в році вісім батьківських днів. Сім з них випадають на суботи, тому їх і називають батьківськими суботами. Існують і Вселенські батьківські тижні, протягом яких, крім поминання кожного покійного окремо, церква творить поминання всіх віруючих (і тих, хто сподобився християнської кончину, і тих, хто був захоплений раптовою смертю, і не був напутствован в загробне життя церковними молитвами) , Днями загального поминання вважаються Троїцька і мясопустная субота, а також три суботи Великого посту.

Кожен православний християнин повинен знати дати всіх поминальних днів, щоб не упустити можливість пом’янути не тільки померлих рідних і близьких, а й інших людей, які залишили Землю. У поминальні дні прийнято йти до церкви, де бажано відстояти панахиду й поминальну службу. Віруючі приносять в храм пісну їжу, яка виступає в якості пожертви. Продукти кладуть на панахидний стіл. Після служби їх роздають нужденним.

Під час Великого посту до церкви не можна нести м’ясні і молочні продукти, яйця. Найчастіше несуть борошно і кагор, які в подальшому використовуються для богослужіння. Кагор і проскури, випечені з борошна, застосовуються для служіння літургії. Приносять і інші продукти – солодощі, овочі і фрукти. Харчі розкладають на спеціальні столи – канони або кануни. На цих же столах встановлені свічники, на які в будь-який час ставлять свічки за упокій.



Щоб покійних пом’янули на вівтарі, потрібно подати записку з їх іменами. На листочку зверху ставлять невеликий хрест і поруч пишуть «Про заспокоєння». Далі в родовому відмінку пишуть імена покійних. Якщо з моменту смерті не минуло ще 40 днів, то в записці слід вказати, що покійний – «новопреставлений». Поминаючи священнослужителя, вказують його сан, убитого на війні записують як «воїна» і т. п.

Якщо немає можливості відвідати церкву або кладовищі, то помоліться за покійних дома.

Якщо ви бажаєте, щоб родичів пом’янули, то до церкви потрібно прийти в п’ятницю увечері, напередодні батьківської суботи. Саме в цей час відбувається Велика панахида. Вранці в поминальну суботу проводиться заупокійна поминальна літургія. Джерело