Найважливіше свято християн – Благовіщення Пресвятої Богородиці. Воно не залежить від Великого посту та Великодня, православні християни кожного року відзначають його 7 квітня.
За християнським віруванням, саме цього дня Архангел Гавриїл явився перед Пресвятою Дівою Марією. Він приніс їй звістку про непорочне зачаття та життя народженого нею сина — Ісуса Христа. В честь цієї події свято назвали — Благовіщення Пресвятої Богородиці.
Благовіщення — для вірян є одним з 12 головних свят.
В цей день забороняється шити, працювати, сваритись, кричати та вбивати тварин.
Особливою традицією у цей день стало випікання проскури та освячування їх.
Проскури приносять до церкви, освячують їх, а вже вдома ділять між всіма членами родини та вживають натщесерце. Також, годують ними домашніх улюбленців й свійських тварин, щоб вони були здорові та плодовиті. Віряни, вважають, що проскурки такі ж цілющі як і свята вода.
Зараз в церквах віряни самостійно печуть проскурки та роздають парафіянам.
На Благовіщення не вживають жирної, білкової та тваринної їжі. Дозволяється вживати рибу та невеличкий келих червоного вина.
В давнину існувало багато забобонів, що не можна робити цього дня:
- Викидати, віддавати та позичати;
- Стригтись та розчісуватись;
- Вдягати новий одяг;
- Гратися з вогнем.
В цей день запасались сіллю. У маленький мішечок, кожний член родини клав дрібку солі, а жінка смажила її на вогні та зберігала як оберіг й ліки. Коли сіль не була використана за рік, залишки кидали в вогонь.
7 квітня приділяли особливу увагу родинним відносинам та настрою в сім’ї. В цей день не можна сваритись та потрібно бути завжди ввічливими, стриманими, обережними й добре про всіх висловлюватись. Вважалось, яка в сім’ї в цей день атмосфера, такою вона буде цілий рік.
Якщо на Благовіщення побачити білу птаху чи голуба – до гарної звістки.
Народні прикмети 7 квітня.
Якщо в цей день на вулиці:
- Тепла погода – до холодів на Великдень;
- Сонце – до ранньої весни;
- Ввечері ясно – до пізньої весни;
- Чудова погода, буде багатий врожай;
- Пішов сніг, до неврожаю;
- Грозовий день, до врожаю горіхів;
- Невеличкий дощик, до врожаю грибів.