Чистий четвер, один з важливих днів Страсного тижня. Що потрібно зробити, щоб очистити душу та тіло

2 травня православні християни відзначають Великий, або Чистий четвер, один з важливих днів Страсного тижня.

Згідно з Біблією в цей день Ісус Христос зібрав своїх учнів на Тайну вечерю, обмивши їм перед цим ноги. Саме з цим обрядом очищення і пов’язана назва цього дня. Спаситель вкотре розповів і показав своїм прикладом, як важливо любити ближнього свого. Хоча в цей вечір Ісус Христос знав, що найближчим часом один з учнів зрадить його, навіть знав хто це буде, передбачивши гріх Іуди, але не розкрив його імені. І вже в ніч з четверга на п’ятницю Юда Іскаріот зрадив Ісуса Христа за 30 срібників.

Цей день особливий тим, що на Таємній вечері було встановлено одне з найважливіших таїнств християнства — Таїнство причастя під час якого віряни під виглядом хліба і червоного вина причащаються до тіла і крові Господа Ісуса Христа. Саме тому в Чистий четвер кожен вірянин обов’язково намагається причаститися та очистити свою душу від гріхів.

Що потрібно обов’язково зробити у Чистий четвер

У цей день обов’язково потрібно сходити до церкви на ранкову службу, щоб висповідатися і причаститися. Під час вечірньої служби у Великий четвер читають 12 Євангелій, віряни тримають запалені свічки, які потрібно принести додому. Якщо свічка по дорозі не загасне, то рік буде щасливим і спокійним.

У Чистий четвер із самого ранку, ще до сходу сонця потрібно вимити своє тіло. Наші пращури на світанку ходили занурюватися у відкриті водойми — річки та озера, незалежно від погоди. Таке обмивання пов’язують з Водохресним і вважається, що людина змиває недуги, гріхи та заряджається здоров’ям.

У ніч з середи на четвер заготовляють особливий оберіг — четвергова сіль. Для цього кожен член сім’ї повинен покласти по жмені солі в невеликий полотняний мішечок, цю сіль потрібно прожарити на сковороді та перекласти в новий чистий мішечок. Зберігають таку сіль весь рік, за необхідності додають в їжу, воду для миття підлог і навіть завадять в ладанку і носять на грудях в якості оберега.

Великий четвер — останній день перед Великоднем, коли можна наводити порядок в домі. Обов’язково потрібно вимити вікна, витерти пил, ретельно вимити підлоги, вважається, що з брудом і пилом з будинку йде негатив. Прибирати в будинку не можна буде аж до закінчення великодніх свят.

Після того як прибрали хату, господині починають пекти паски, розписувати та фарбувати яйця. Це правильно робити саме в Чистий четвер, а не в суботу, як помилково думають багато хто. За паскою можна судити, яким буде рік у сім’ї, якщо паска вийшла пишна і смачна — щасливий і благополучний, а якщо погано піднялася і швидко зачерствіла — проблемний.

Що категорично не можна робити у Чистий четвер

  • У Чистий четвер заборонено веселитися, співати пісні та танцювати.
  • В цей день в церкві не проводять жодних таїнств і обрядів, не хрестять, не вінчають. Також потрібно перенести дні народження та інші свята, зазначивши їх вже після Великодня, оскільки веселощі в ці дні вважаються гріхом.
  • Не можна залишати в цей день неприбраний будинок: не випрану білизну і немитий посуд, інакше весь рік у сім’ї будуть сварки та чвари. Постарайтеся закінчити всі справи до заходу сонця.
  • У Чистий четвер не варто нічого віддавати з дому і позичати гроші, адже цими речами можна віддати свій добробут.