Чому не зав’язуються качани на капусті, та що робити. Корисні поради городникам.

Капуста не дуже простий у вирощуванні овоч.

Проблем з нею буває багато: то корінь згниє, то гусениці або слимаки поїдять, то листя пожовтіє. Однак і абсолютно здорова розсада може змусити дачника запанікувати. Причина — відсутність качанів, інформує Ukr.Media.

Красна хата пирогами, а капуста — качанами. Щоб зібрати хороший урожай капусти, треба чимало потрудитися. Проте результат того вартий.

Чому у капусти не зав’язуються качани?

Спровокувати відсутність зав’язей можуть багато причин. В одних випадках «винна» погода, в інших — умови вирощування, в третіх — наші помилки. Якщо ви хочете допомогти своїй капусті, зверніть увагу на основні фактори, що впливають на зав’язування качанів.

Причина 1 — погане насіння

Що значить погане? По-перше, це просто неякісний матеріал. Капуста, залишена на насіння, перезапилилась з іншою рослиною з сімейства хрестоцвіті, і отриманий гібрид в принципі не може утворювати качани. А ви, не здогадуючись про це, придбали пакетик насіння, повіривши написаному на упаковці. Довіряйте тільки перевіреним компаніям!

По-друге, насіння може бути дуже хорошим, але воно призначене для вирощування в іншій кліматичній зоні. Ваші умови їм просто не підходять.

Причина 2 — неправильне місце

Капуста — культура світлолюбна. Для зав’язування качанів їй потрібно місце, де буде сонячно протягом всього дня. Всі високорослі культури, що дають тінь, потрібно садити подалі від капустяної грядки. В іншому випадку капуста буде розтрачувати свої сили на те, щоб рости вгору, а ось качани зав’язуватися не будуть.Причина 3 — кислий ґрунт

Капуста воліє ґрунти з нейтральною кислотністю. Якщо ж рН вашого ґрунту нижче, ніж 6,5, то капусті це навряд чи сподобається. Щоб підвищити рівень рН, проведіть вапнування: внесіть в ґрунт доломітове борошно, деревну золу і т. п.

Причина 4 — невідповідні попередники

Бобові, пасльонові або цибуля сприятливо впливають на формування качанів капусти.

Якщо перед капустою на грядці росли її побратими по сімейству — хрестоцвіті, то шанси побачити качани різко падають. Не дружить капуста також і з гарбузом. А ось бобові, пасльонові або цибуля впливають на формування качанів капусти сприятливо.

Капусту можна повертати на ту ж грядку не раніше, ніж через 3 роки.

Причина 5 — посадка з помилками

При посадці капусти важливо звертати увагу на наступні моменти:

  • Час посадки. Ранні сорти капусти треба висаджувати у відкритий ґрунт з кінця квітня до середини травня, середні — з кінця квітня і до початку червня, пізні — з 10 по 30 травня.
  • Схема посадки. При висадці обов’язково враховуйте відстань між розсадою. Для ранньої капусти відстань між рядами — 50 см, для пізніх і середніх сортів необхідно вже не менше 70 см.

Причина 6 — температурний режим

Капуста не любитель високої температури. Найбільш комфортно вона себе почуває при 17-20°C. У спекотну погоду формування качанів призупиняється. Не відбувається розвитку зав’язі і при низьких температурах.

Щоб захистити качани капусти від сильної спеки, зв’яжіть листя над качаном, сховавши його в «бутон». Будьте обережні, щоб не обламати їх.

Причина 7 — відсутність підживлень

Як і будь-якій рослині, капусті потрібно додаткове харчування з мікроелементами. Чим же підгодувати капусту для формування качанів? В кінці червня — початку липня можна внести під корінь по 1 л розчину азофоски (в 10 л води розвести 1 сірникову коробку добрива) або суперфосфату (20 г на відро води).

Причина 8 — неправильний догляд

Що включає в себе догляд за капустою?

По-перше, полив. Рослина з таким великим листям випаровує щодня багато води. Отже, цю втрату потрібно постійно заповнювати. Особливо це актуально в спекотні дні. Води під кожен кущ потрібно лити стільки, щоб ґрунт промокав приблизно на 30-40 см. Це стимулює зав’язування качанів капусти.

За місяць-півтора до збору врожаю полив необхідно зменшити.

По-друге, розпушування. Із-за частих поливів ґрунт навколо кущів капусти ущільнюється, з’являється скоринка. Це перешкоджає насиченню ґрунту повітрям, і капуста перестає рости. Щоб доставити повітря до коріння, ґрунт потрібно постійно рихлити.

По-третє, мульча. У спеку грядку капусти краще замульчувати. Це допоможе уникнути швидкого випаровування вологи і надмірного перегріву ґрунту.Що робити, щоб на капусті зав’язувалися качани?

Щоб у капусти активніше формувалися качани, допомогти їй можна різними народними способами.

Дріжджове підживлення капусти

Візьміть 100 г дріжджів і 0,5 л варення. Все це розведіть у відрі води і поставте в тепле місце для бродіння. Перед поливом цим засобом всю грядку з капустою добре зволожити водою, нагрітою протягом дня на сонці. Потім розведіть 1 склянку отриманої після бродіння суміші в 10 л води. Цим розчином полийте капусту під корінь — 1 л на кущ. Користуватися таким засобом можна не частіше, ніж раз в три тижні.

Підживлення капусти гноєм і золою

Коли на рослині з’явиться дев’ятий лист, можна зробити таку підгодівлю. У відрі води розведіть 0,5 л свіжого гною і 40 г деревної золи. Залиште на кілька днів, щоб з розчину вивітрився зайвий аміак. Перед підгодівлею, як і в попередньому випадку, спочатку рясно полийте грядку. Потім під кожен кущ вилийте по 1 склянці розчину. В середині літа повторіть підгодівлю ще раз.

Борна кислота для капусти

А тепер рецепт позакореневого підживлення, який дуже добре впливає на появу качанів на капусті.

В 1 л гарячої води розведіть 2 г борної кислоти. Додайте до отриманого розчину 9 л холодної води. Цим складом обприскайте рослини в суху погоду. Через 7 днів проведіть ще одне позакореневе підживлення — на цей раз препаратом Зав’язь (розведіть по інструкції).

Як бачите, ви можете допомогти своїй капусті і вплинути на зав’язування качанів. За це вона віддячить вас, і ви всю зиму будете балувати себе хрусткими соліннями.