Причинами гниття помідорів на стеблі можуть бути зараження ґрунту шкідливими бактеріями, надмірна вологість, надлишковий чи недостатній полив та підживлення, не проводяться прополки від бур’янів, недотримання правил сівозміни.
Застосування хімічних препаратів не бажано в час збору врожаю, краще застосувати біопрепарати чи народні методи.
Основні хвороби томатів.
Альтернаріоз.
Плоди томатів, листя та стебла вкриті сіро-коричневими, темними та сухими плямами. Овочі вражені хворобою вживати в їжу не можна.
Боротьба з альтернаріозом.
Обробляють помідори такими препаратами: Оксихомом, Райком або іншими фунгіцидами. Обробляти потрібно через кожні 7-10 днів за місяць до збору помідорів. Краще застосувати біопрепарати Фітоспорин чи Триходермін.
Антракноз.
Помідори вкриті дрібними й м’якими плямами, кольору подібного до шкірки — це антракноз.
Боротьба з антракнозом.
Потрібно відразу прибрати з ділянки вражені хворобою плоди та обробити рослини: Агролікарем, 1 %-ним розчином бордоської суміші, хлорокисом міді — 40 гр. на 10 л. води чи Чистофлором.
Вершинна гниль.
Томати починають гнити зверху й швидко переходить на весь плід.
Боротьба з вершинною гниллю.
Обробляють хлоридом кальцію 0,2 %-ним розчином. Повторити таку обробку потрібно ще не менше двох разів на протязі тижня.
Навесні підживіть розсаду томатів кальцієвою чи калієвою селітрою — 0,5 ст. л. на відро води. В ямку перед посадкою сиплють 100 грамів деревного попелу.
Мокра гниль.
Якщо на кущах помідорів стиглі плоди вкриті прозорими плямами та починають розтріскуватись, а потім в тріщинах з’являються білі грибкові спори та тхне неприємним запахом — це томати заразилися водянистою або мокрою гниллю.
Боротьба з мокрою гниллю.
При утворенні плодів, обробляють томати 1 %-ним розчином бордоської рідини. При зборі врожаю ніщо не може допомогти, він може бути втраченим.
Сіра гниль.
На листках з’являється сірий наліт з пухирями, який швидко розповсюджується на всю рослину. стебла і плоди.
Боротьба з сірою гниллю.
Боротьбу можна розпочинати деревним попелом, мідним купоросом, 1 %-ним розчином бордоської рідини, Фітоспорином, Гліокладином Триходерміном або Триходерміном Веріде.
Фітофтороз.
Листя та плоди помідорів вкриваються бурими плямами, потім вони стають чорними та деформованими, але при сильній спеці хвороба може призупинитись.
Боротьба з фітофторозом.
Досить ефективними для профілактики є Ревус, Консенто обробляти якими потрібно кожні 10 днів. При зараженні скористайтесь Купроксатом, Інфініті, Хомом, 1 %-ним розчином бордоської рідини та іншими препаратами міді.
При достиганні можна обробити помідори Фітоспорином, Алірином, Триходермом Веріде або Гамаїром.
Позакореневе підживлення: борною кислотою — 1 ч. л. на 1 л. гарячої води та влийте до 9 л. води; йодом — 20 крапель на відро води, додати 1 л. сироватки чи нежирного молока.
Кореневе підживлення: використовують пекарські дріжджі: 100 гр. на 1 л. підігрітого молока чи молочної сироватки. Нехай 5 годин побродити, далі доливають до 10 л.