5 травня, православні християни відзначають день святої Ірини. Це ім’я означає мир та благодення. В народі дуже поширене ім’я Ірина й християнські родини, в шану святій, називають ним своїх донечок.
За стародавніми життєписами, свята Ірина народилася у місті Мигдонії та жила в 1-2 століттях. До таїнства хрещення звали її Пенелопа. Її батько був заможним князем, тому він побудував дівчині великий палац, оточив слугам та вчителями. Один з вчителів був християнином. Він розповідав Пенелопі про Ісуса, вчив християнству та давав відповідні настанови.
Коли батьки вирішили видати Пенелопу заміж, то Господь Бог послав їй три птаха: голуба з гілкою маслинового дерева, сокола з вінком та ворона зі змією в клюві. Наставник пояснив їй, що це знамення боже, яке означає доброзичливість, смирення, мир, цнотливість, лагідність та божественну благодать. А ворон зі змієм – нечистого, який принесе скорботу, смуток та гоніння.
Після цього, Пенелопа вирішила залишити своє життя та присвятити себе служінню Господу. Вона пройшла обряд хрещення та взяла ім’я Ірина. Свята мала надзвичайну твердість віри та навернула до християнства багато людей й своїх батьків.
За все життя та боротьбу за віру, свята Ірина пережила багато випробувань, але Господь завжди захищав її від тортур й загибелі. Вона творила чудеса, зцілювала хворих та породжала в людях віру й любов до Спасителя.
Свята Ірина відчула, коли настане її загибель, тому пішла з наставником та іншими учнями в гірські печери за місто. Перехрестившись вона зайшла в одну із печер та попросила замурувати за нею вхід. Коли через чотири доби віряни зайшли в печеру, то святої там не було, вона безслідно зникла.