Головні помилки, які можуть знищити вашу орхідею. Ніколи не допускайте їх

Іноді ми самі можемо знищити ці квіти.

Нещодавно орхідея вважалася вибагливою рослиною, але тепер з її вирощуванням може впоратися навіть новачок. Ось тільки деяких правил все ж варто дотримуватися, інакше тропічна гостя відмовиться квітнути або зовсім загине, інформує Ukr.Media.

Орхідея у домашніх умовах здатна довго радувати своїми гарними квітами і листям. Але тільки у тому випадку, якщо ви не робите помилок, які можуть призвести до загибелі рослини. Отже, розберемося, що потрібно робити, щоб занапастити орхідею, і як цього уникнути.

Вибрати заздалегідь нездорову орхідею

Найшвидший шлях позбутися бажаної рослини — вибрати доречний екземпляр: хворий, ослаблений або просто старий. Звичайно, в магазинах усі квіти здаються гарними і здоровими, але будьте пильними. Дивіться не тільки на квіти, але і на коріння та листя орхідеї. Здорове коріння повинне бути зеленого або сріблясто-сірого кольору, без коричневих ділянок. Листя — соковите, пружне, насиченого зеленого кольору.

Прослідкуйте, щоб на частинах рослини не було плям, цвілі, комах, зморщених ділянок. Злегка порухайте рослину в горщику. Орхідея випадає? Тоді продовжуйте пошуки, цей екземпляр ще не прижився, і з ним можуть виникнути проблеми після транспортування.

Навіть якщо ви зробили відмінний вибір, орхідея може загинути при неправильному перевезенні. У мороз рослину потрібно загорнути в газету, плівку і синтепон. І пам’ятайте, навіть в укритті квітка може перебувати на вулиці не більше 5-10 хвилин, інакше вона підмерзне.

Розташувати орхідею у невідповідних умовах

Неправильно вибране місце для орхідеї — одна з причин її передчасної загибелі. Зазвичай ці рослини ставлять на підвіконня, оскільки вони полюбляють сонячне світло. Але тут є і своє підводне каміння. Якщо підвіконня північне, на ньому буде недостатньо світла, і орхідея зблідне та витягнеться. З південного боку на орхідею чекають обпікаючі сонячні промені, і, як наслідок, опіки на листках у теплу пору року. На східному і західному підвіконнях ситуація трохи краща, правда, там не завжди достатньо сонячного світла. В цілому, поставити орхідею можна на будь-якому вікні, просто додатково доведеться або освітлювати рослину фітолампою, або притіняти жалюзі, або фіранкою.Пересадити рослину відразу ж після придбання

Якщо відразу після придбання ви вирішите пересадити орхідею у заздалегідь куплений гарний горщик, можете попрощатися зі своєю рослиною. Навряд чи їй сподобається додатковий стрес у вигляді пересадки. Дайте орхідеї хоча б кілька тижнів, щоб звикнути до кімнатних умов і вашого догляду. А краще й зовсім не чіпайте її, якщо особливих проблем із рослиною немає. У магазинному горщику вона цілком може розвиватися і квітнути 1-2 роки, а потім, коли субстрат стане гірше віддавати вологу, сміливо виконуйте пересадку.

Використовувати для пересадки орхідеї звичайну землю

Отже, ви вирішили пересадити орхідею. Але тут на вас можуть очікувати деякі складнощі. По-перше, ніколи не пересаджуйте квітку у звичайний ґрунт, якщо не хочете, щоб у неї загнило коріння. Орхідеям потрібен лише спеціальний субстрат, що складається з кори, моху, шкаралупи горіхів, кокосового волокна та інших компонентів. Щоб не збирати субстрат частинами, краще відразу придбайте у магазині готову суміш. Але, за наявності бажання, можете зробити його самостійно.

По-друге, корінню орхідей потрібне повітря, не дарма ж вони так полюбляють висовувати їх із горщика. У природих умовах орхідеї зростають на деревах і звикли до вільного повітрообміну, тому під час пересадки не засипайте повністю коріння, сильно не ущільнюйте ґрунт, щоб не травмувати підземну частину рослини. Краще за все провести перевалку з додаванням свіжого ґрунту. Горщик змінювати необов’язково.

Занадто часто поливати орхідею

Полив — одна з найбільш важливих процедур догляду за орхідеєю. Квітникарі-початківці часто плутають любов квітки до вологості з любов’ю до вологи і постійно заливають рослину. Робити цього не варто. Мало того, що такий «догляд» призведе до загнивання коріння, ще й квітнення можна не дочекатися, оскільки орхідеї для закладки бутонів обов’язково потрібен період сухості. Поливайте рослину приблизно 1 раз на 10-14 днів, коли нижні листочки стануть трохи млявими. Слідкуйте і за станом коріння: якщо воно насичено-зелене, а в горщику конденсат — полив найближчим часом не потрібен.

Для поливу використовуйте м’яку відстояну воду. Якщо ви зволожуєте орхідею методом занурення, то за 15-20 хвилин дістаньте рослину і простежте, щоб вода не накопичувалася у піддоні. Під час поливу субстрату лійкою потрібно обов’язково злити залишки води з піддона, щоб попередити загнивання коріння.

Полив орхідеї проводьте тільки вранці, щоб до вечора рослина встигла увібрати вологу.

Активно проводити підживлення орхідеї

Орхідея не любить часті і рясні підживлення. Досить підживлювати рослину 1-2 рази на місяць і тільки в період зростання. Якщо ви купили квітучу орхідею, не поспішайте її підгодовувати, це призведе до стресу у рослини. Краще дочекайтеся, коли почне зростати нове листя або з’явиться свіжа стрілка. Такі ознаки — сигнал до проведення підживлення.

Для підгодівлі можна використовувати спеціальні препарати для орхідей або універсальні комплексні добрива. Якщо ви вибрали останні, то концентрація розчину повинна бути у 3-4 рази менша за ту, що вказана в інструкції. Чим менше підживлень, тим краще для орхідеї. У період квітнення підживлення проводити не варто.

Для орхідей потрібно використовувати тільки водні розчини добрив. Сухі підживлення можуть викликати подразнення коріння і загибель рослини.Збільшувати частоту обприскування орхідеї

Так, орхідея полюбляє вологість, але не варто постійно обприскувати її листя і верхню частину субстрату. В цілому, у наших будинках зараз живуть гібридні орхідеї, які цілком можуть витримати знижену вологість. А ось наслідки надмірного зволоження — гниття, появу шкідників і т. д. — витримає не кожна рослина. Тому проводьте обприскування тільки в сухому і теплому приміщенні та лише у першій половині дня. Підвищити вологість також можна за допомогою мисок з водою, розставлених поблизу квітки, або зволожувача повітря.

Не оглядати орхідею на наявність шкідників і хвороб

Милуватися квітами орхідеї — чудове заняття. Але, оскільки ви її господар, не забувайте також про огляд усієї рослини. Регулярно перевіряйте, чи немає на листі, корінні і у субстраті ознак попелиці, щитівки, павутинного кліща, трипсів, борошнистого червеця. Обов’язково заглядайте під листя та у точку зростання, де зазвичай ховаються шкідники. Також орхідея може заражатися борошнистою росою, гнилями, плямистостями, вірусними хворобами. На ранніх стадіях багато проблем успішно вирішуються, тому слідкуйте за станом своєї квітки.

Залишити орхідею на зиму на підвіконні

У зимовий час орхідея страждає від нестачі світла, протягів і зайвої сухості у приміщенні. Залишаючи її на підвіконні над гарячими батареями і біля відкритої кватирки, ви ризикуєте знищити рослину. Найкраще перенести квітку на стіл або тумбу, забезпечивши їй підсвічування фітолампою. Якщо такої можливості немає, обов’язково зробіть утеплення підвіконня, а під час провітрювання прибирайте орхідею у теплий кут кімнати. Коли будете повертати рослину на місце, поставте її так само, як вона стояла до цього.

Як занапастити квітнення орхідеї

Щоб орхідея продовжувала пишно квітнути, регулярно видаляйте зів’ялі квіти і підв’язуйте квітучі пагони. А ось ці дії призведуть до протилежного результату:

Обприскування квіток

Вони зовсім не потребують вологи зовні і можуть загнити. А сама орхідея у такій ситуації здатна скинути бутони. Краще не забувайте про режим поливу рослини.

Перенесення горщика на нове місце

Як і багато інших рослин, у період квітнення орхідея не пробачить постійної зміни свого місця. Наслідки — скидання бутонів і зниження імунітету. Тому намагайтеся якомога рідше турбувати рослину. Також будьте готовими до того, що після придбання квітки і бутони опадуть. Це трапляється рідко, але все ж таки відбувається.Підживлення під час квітнення

За 1-2 тижні до розкриття першої квітки на стрілці всі підгодівлі необхідно припинити, інакше квітнення може перерватися.

Якщо у догляді за орхідеями ви робите якісь з описаних вище помилок, поспішайте їх виправити — квітки будуть вам вдячні. І не засмучуйтесь, що не все вдається з першої спроби.