Головні правила догляду за смородиною восени, щоб мати гарний урожай наступного року.

Завдяки дотриманню правил смородина навесні починає активно розростатися і рясно плодоносити.

Догляд за смородиною восени також важливий, як і протягом усього вегетаційного періоду. При правильному виконанні цих робіт у наступному сезоні вдасться отримати рясний урожай. Крім того, такі дії допоможуть кущам легше перенести морози і створять потужний захист від шкідників і різних хвороб. Тому потрібно обов’язково дотримуватися основних рекомендацій при підготовці рослин до зимових холодів, інформує Ukr.Media.

План підготовчих робіт

Догляд за чорною смородиною восени включає в себе ряд важливих робіт, серед яких:

 1. Прибирання опалого листя. Такі дії допоможуть знищити збудників захворювань та шкідників. Рослинні залишки при цьому спалюються.
 2. Дезінфекція. Кущі і ґрунт обробляються розчином на основі господарського мила або мідним купоросом.
 3. Обрізка. Таким чином формується крона і створюється перешкода для розвитку захворювань. Видаляються тільки уражені хворобою, слабкі і деформовані пагони.
 4. Розпушування ґрунту. Ці маніпуляції проводяться після завершення обрізки кущів з метою поліпшення характеристик ґрунту, підвищення повітропроникності і збереження вологи.
 5. Добриво. Підгодівлю здійснюють при перекопуванні. Використовуються фосфорні та калійні добрива. Азотні в осінній період не застосовуються.
 6. Мульчування. Захищає кореневі системи від вимерзання.
 7. Вологозарядковий полив. Завдяки насичення ґрунту вологою рослини легше переносять холод, знищуються шкідники, що живуть у верхніх шарах ґрунту.
 8. Пригинання гілок. Запобігає вимерзанню молодих пагонів.

Всі ці роботи мають важливе значення для росту і розвитку чагарників. За рахунок їх виконання рослини виявляються здатні протистояти хворобам і відрізняються морозостійкістю. Крім того, вдається запобігти поразкам смородини шкідниками і отримати урожай в набагато більшому обсязі.Як доглядати за смородиною восени

Осінній догляд за смородиною складається з декількох етапів. Тільки при дотриманні графіка виконання цих робіт та основних вимог вдасться допомогти кущам витримати заморозки і отримати у майбутньому великий урожай.

Вологозарядковий полив

Завдяки насичення ґрунту вологою смородинові кущі перезимують набагато легше. Обумовлено це тим, що рідина, що проникла на велику глибину, перешкоджає промерзання ґрунту в період зимових відлиг. Крім того, полив стимулює ріст і розвиток кореневої системи, створює запас вологи на той випадок, якщо навесні її виявиться недостатньо.

Вкрай обережно слід проводити полив кущів при рясних дощах. Кількість використовуваної рідини в такому випадку потрібно скоротити в два рази. Закінчити ці маніпуляції слід до того моменту, коли почнуться перші заморозки.

Підсипка ґрунту і мульчування

Готувати чагарник до зимового періоду потрібно уважно і ретельно. Слід оглянути кожну рослину і при наявності розмитих коренів присипати їх ґрунтом, ущільнити за допомогою лопати. Вкрай важливо, щоб порожнин при цьому не залишилося.

Допускається змішувати землю з попелом у рівному співвідношенні. Застосовується також органіка. Під кожен кущ викладається близько половини відра перегною. Такі маніпуляції рекомендується проводити в останніх числах жовтня. За рахунок цього сировина послужить також мульчею, що захищає кореневу систему від промерзання.

Замульчувати ґрунт можна з допомогою наступних матеріалів:

 • компосту;
 • листя, опалого з плодових дерев або декоративних чагарників;
 • сіна;
 • тирси;
 • газонної скошеної трави.

Укладається мульча шаром в 10 сантиметрів на теплий ґрунт. Якщо ґрунт вже промерз, те належного ефекту досягти не вдасться, і у весняний період кущі будуть розвиватися повільніше. Тому настільки важливо замульчувати їх, коли земля добре прогріта.

Пригинання гілок

Смородина — це стійка рослина, здатна перенести температуру до -25 градусів, але якщо морози виявляться більш суворими, то існує ризик відмирання пагонів і суттєве зменшення врожаю. Якщо на зиму кущі належним чином підготувати, то вони витримають у два рази нижчу температуру. Достатньо лише пригнути гілки до землі. Існує кілька способів виконання цих робіт:

 1. Притиснути чимось важким. Використовуються з цією метою цеглини, які розподіляються між гілками.
 2. Закопати в ґрунт. Земля при цьому буде виступати в якості утеплювача і чагарники витримають холод до -35 градусів.
 3. Укутування утеплювачем. Кожну гілку обертають в мінеральну вату і агроволокно. Застосування поліетилену вважається неприпустимим. За рахунок його використання гілки не будуть отримувати належну кількість кисню. Цей спосіб вважається найбільш ефективним. При його застосуванні рослини не отримають значної шкоди навіть при температурі -45 градусів.

Незалежно від обраного методу, вдасться підвищити морозостійкість чагарників. Завдяки цьому в сильні морози вдасться обійтися мінімальними втратами.Особливості осіннього догляду за червоною і білою смородиною

Піклуватися про кущі порічок в осінній період також просто, як і про чорну смородину. Щоб рослинам вдалося перезимувати з мінімальними втратами, виконується ряд робіт, серед яких:

 1. Обробка ґрунту і насичення вологою. Ягоди цих сортів достигають пізніше, ніж у чорної смородини, тому вологозарядковий полив і розпушування ґрунту потрібно проводити в більш пізній період, коли всі плоди вже зібрані.
 2. Підгодівля. Ближче до жовтня в ґрунт вносять мінеральні добрива і органіку.
 3. Обрізка чагарників. У систематичній омолоджувальній обрізці рослини не потребують. У пізній осінній період, коли плодоношення вже завершилося, а сокорух зупинився, проводиться видалення пошкоджених, засохлих і хворих пагонів.
 4. Розмноження і розсадження кущів. Роботи виконують у вересні. Пагони при цьому обрізають таким чином, щоб на них залишилося всього кілька бруньок.
 5. Полив. Він потрібен тільки при посушливій погоді. При сильних проливних дощах такі дії не виконують.

Смородина відрізняється підвищеною морозостійкістю і не потребує особливого догляду, але для отримання щедрого врожаю цих чагарників потрібно подбати в осінній період. В результаті виконання важливих і нескладних робіт вдається захистити рослини від сильних морозів, запобігти їх промерзанню і загибелі. Завдяки дотриманню певних правил смородина навесні починає активно розростатися, а надалі рясно плодоносити.