Головні правила зберігання цибулі сіянки, щоб не гнила і не висихала

Коли і як збирати цибулю-сіянку

Терміни збирання сіянки залежать від сорту, дати посадки і погодних умов. При посадці покупним насінням, бажано зберегти пакетики з інформацією про період дозрівання. Як правило, він становить 90 днів. Тобто посіявши на початку травня до початку серпня можна вже озброюватися вилами і ящиками. Спекотна погода прискорює дозрівання, прохолодна – уповільнює.
Втратили пакетик від насіння? Забули, коли посіяли насіння в грядку? Не біда, будемо орієнтуватися на зовнішній вигляд цибулевого пера. Рослина сама нам підкаже, коли буде готова до збирання. Ознак дозрівання цибулі всього три:

  • Вилягання цибулі;
  • Пожовтіння і висихання пера;
  • Витончення шийки цибулини.

Спостерігаєте щось подібне на грядці? Необов’язково у всіх, але принаймні у половини рослин? Значить, пора збирати урожай. Приблизно за тиждень до дня збирання припиняємо полив. І якщо не все цибульне перо ще полягло, укладаємо його на землю.

По можливості в сухий, теплий, сонячний день акуратно викопуємо цибульку, не видираючи її з землі і не б’ючи об неї. Від ударів цибулини псується. А щоб цибуля добре зберігалась, відразу ж після збирання ми її просушуємо.

Обрізка сіянки і підготовка до зберігання

Спочатку очищаємо кожну цибулинку від землі. Дощовим літом шанси згнити в процесі зберігання підвищуються в рази. В такому випадку радимо очищати лушпиння цибулі повністю. В цій процедурі немає нічого страшного – цибулина швидко обростає новими лусочками. Перо будемо зрізати після просушування, коли лист віддасть останні поживні речовини цибулині.

В перший день добре б кілька годин просушити сіянку на сонці. “Сонячні ванни” вбивають мікроби на цибулинні. Однак тривалий вплив сонячного світла сіянці протипоказаний: може обпалити. Тому ще 7-10 днів сушимо цибулю під навісом, в альтанці, в сараї. Головне, щоб місце просушування добре продувалося вітром.



Кожен день ворошити свій урожай, даючи цибулинам можливість висохнути з усіх боків. Заодно перевіряємо, чи немає пошкоджених цибулин, і вибраковуємо непридатні екземпляри.

Приблизно через тиждень ножицями обрізаємо сухе листя і залишки коренів. Залишаємо сушитися ще на 2-3 дні. Цибуля вважається добре висушеною, якщо рука проходить в ємність з цибулинами вільно, без всяких перешкод, а цибульні лусочки стають ламкими.

Оптимальні умови зберігання цибулі

Як вже зазначалося вище, сіянку можна зберігати різними способами. Це може бути:

  • тепле зберігання в домашніх умовах;
  • холодне зберігання;
  • зберігання в землі;
  • осіння посадка замість зберігання.

Будемо розбиратися, в яких випадках застосовують той чи інший варіант. Найперше, що слід врахувати, це розмір цибулини. Вони можуть бути великими (2,5-4 см в діаметрі), середніми (1-2,5 сантиметра) і дрібними (менше сантиметра).

Для великої і середньої цибулини

Насіннєві цибулини більше одного сантиметра в діаметрі довше висихають, але зате цілком здатні вигнати стрілку. Особливо, якщо їх підморозити. Тому для цибулин великого і середнього розміру кращим вважається тепле зберігання.

Це означає, що коробку, сітку, ящик або паперовий пакет з цибулею взимку можна зберігати у міській квартирі при температурі +22-25°С. Висока температура і низька вологість (до 70%) тут дуже важливі. Варто температурі знизитися нехай навіть до +17°С, цибулини можуть піти в ріст. Правда, поруч з батареєю зберігати цибулю теж не варто, може всохнути.

Холодний режим зберігання в приміщенні

Середня і дрібна цибулька добре зберігаються і в холоді: в погребі або на нижній полиці холодильника. Кращою холодною температурою для сіянки вважається діапазон від 0 до +6°С. В таких умовах цибулини ніби “впадають в сплячку” до весни. Тоді для пробудження сплячих бруньок досить буде внести сіянку в тепле приміщення.

Вологість повітря в цибулевому сховищі важлива не менше температури. При високій вологості (більше 75%) ризик гниття завжди більший. Саме тому рекомендуємо не зберігати цибулю в поліетиленових пакетах і мішках. Для цієї мети найкраще скористатися кошиком, ящиком зі щілинами, коробкою з отворами, сіткою або паперовим мішком з дірочками.



Якщо у вашому погребі є високі полиці, дрібну цибульку можна просто розсипати тонким шаром.

При нестачі місця сіянку в сітках підвішують на гвоздики або гачки.

Зберігаємо посадкову цибулю в землі

Зберігання цибулі в землі – різновид холодного способу, оскільки взимку під снігом температура грунту для цибулі цілком комфортна.

Для спорудження земляного сховища доведеться трохи попітніти. Насамперед на сухій ділянці городу викопати яму на 50 сантиметрів в глибину. У відро насипати на дно шар тирси, викладаємо сіянку і зверху теж засипаємо тирсою. Потім накрити відро кришкою і опустити в яму. До поверхні Землі має бути десь 10-15 сантиметрів вільного простору. Залишається засипати цей простір землею і залишити цибулю зимувати.

За кілька тижнів до посадки викопуємо “скарб” і прогріваємо цибулю в теплому приміщенні або в гарячій воді.

Посадка на зиму замість льоху

Найдрібнішу цибульку (меншу 1 сантиметра) зберегти найважче. Але ж в якості посадкового матеріалу вона хороша тим, що фізично не здатна піти в стрілку – занадто мала. Така сіянка всі свої зусилля направить на укрупнення цибулини.



І що ж з ним робити? Спробувати посадити восени!

Разом з посадкою озимого часнику спорудимо невелику грядку і висадимо найдрібнішу цибульку. Зверху закидаємо грядку сухою травою або бадиллям, і справа зроблена. При сприятливих умовах навесні цибуля рано рушить в ріст і встигне сформувати пристойну ріпку. Джерело

Головні правила зберігання цибулі сіянки, щоб не гнила і не висихала