Головні причини, чому морква виростає кострубатою. Дізнайтеся, щоб запобігти цьому в наступному році.

Щоб вирішити цю проблему, слід знати її причини.

«Сидить дівчина в темниці, а коса на вулиці» — цю загадку про красуню моркву знають всі. Але буває, потягнеш цю дівчину за косу, і — о жах! — очі б не бачили такої «краси»: потворна, рогата, кострубата. Чому таке трапляється? Спробуємо знайти відповідь, інформує Ukr.Media.

Кострубата і рогата морква може вирости як у досвідченого дачника, так і у початківця-любителя. Варто лише не врахувати деякі нюанси — і на вас восени буде чекати урожай моркви найхитромудріших форм. Розглядати їх, звичайно, цікаво. Так і з дітьми можна пограти в гру «А що ти тут бачиш?». Однак господинь, яким потім з цією фантазією природи доводиться працювати, це мало радує.

Які проблеми можуть виникнути під час вирощування моркви

Моркву вирощують майже на кожній дачі. Не можна сказати, що цей овоч дуже вимогливий і складний у догляді, як, наприклад, помідор або баклажан. Проте іноді й він доставляє городникам чимало клопоту. Які труднощі можуть чекати на тих, хто вирішив вирощувати моркву?

Погана схожість насіння

Причин тут може бути декілька. Найпоширеніша — ви придбали неякісний насіннєвий матеріал. Щоб уникнути цього, намагайтеся закуповуватися насінням тільки у надійних і перевірених продавців. Ще одна можлива причина — несприятлива погода, яка встановилася після посіву. І посуха, і сильні дощі можуть спровокувати загибель насіння. Вихід один — пересіяти все знову.

Тріщини на коренеплоді

Це не просто зовнішній дефект. Подібна морквина гірше зберігається і її складніше чистити. Призвести до подібного може надмірний полив або сильні дощі, особливо якщо перед цим довгий час була посуха. Крім нерегулярного зволоження тріскатися морква може і через надлишок азоту.Позеленіння коренеплоду

Зазвичай зеленою стає верхня його частина. Зелений колір свідчить про те, що в моркві почала накопичуватися отруйна речовина — соланін. Причина в сонячних променях, які потрапляють на неприкриту ґрунтом частину коренеплоду. Щоб уникнути цієї проблеми, моркву потрібно час від часу підгортати, засипаючи землею оголені ділянки.

Хвороби

Морква найчастіше уражується різними видами гнилій: бурою, мокрою, білою, чорною і т. д. Основна причина цих проблем — надмірний рівень вологості під час вегетаційного періоду або під час зберігання. Може викликати захворювання також недостатній рівень калію у ґрунті.

Шкідники

Так, морквину, на жаль, любимо не тільки ми. Є у нас і конкуренти — морквяна попелиця, листоблішка і морквяна муха. Тут вже без жорсткої боротьби не обійтися: або ми їх, або вони — морквину.

Чому морква росте рогатою

Існує і ще одна проблема, з якою зіштовхуються дачники, що вирощують моркву. Іноді овоч раптом виростає кострубатим і рогатим (хтось називає його кривим, хтось — потворним, хтось — трьох, п’яти, шестипалим). Причин, які можуть викликати зміну зовнішнього вигляду коренеплоду, кілька.

Ранній термін посадки

За спостереженнями досвідчених городників, морква, посіяна в холодний ґрунт, частіше виростає ненормальної форми. Попри достатню холодостійкість культури, починати посів варто лише тоді, коли земля добре прогріється.

Невідповідний ґрунт

Морква полюбляє легкі супіщані або суглинисті ґрунти, насичені киснем. Якщо у вас важкий глинистий ґрунт, під час зростання овоч може зіштовхнутися з надмірною щільністю ґрунту, твердими грудочками й т. п. Натрапивши на перешкоду, коренеплід викривляється. Це призводить до появи декількох точок росту, з яких виростають нові «кінцівки».

Неправильне підживлення

Морква дуже не любить свіжий гній. І навіть перепрілий у рік посадки моркви вносити не варто. Це потрібно зробити за рік, а то й за два до цього, щоб добриво встигло повністю переробитися. Не варто також зловживати азотом. Азотні добрива можна давати тільки до того часу, поки не почнеться формування коренеплоду. Подальше їх внесення принесе тільки шкоду: у морквини буде посилено рости не підземна, а наземна частина.

Пошкодження коріння

На самому початку формування морквини коріння у неї дуже ніжне. Будь-яка необережна або груба дія може призвести до його травмування. Найчастіше це відбувається під час розпушування ґрунту або проріджування сіянців.Погане насіння

Часто таке буває: виріс врожай на диво, хочеться такий самий отримати й наступного року. І починають наші дачники збирати насіння з чудового овоча. Мало хто в цей момент подивиться на пакетик від насіння. А даремно! Якщо у вас було не сортове, а гібридне насіння (про це скаже наявність після назви комбінації F1), то наступного року найкращі властивості плодів будуть, швидше за все, загублені. Власноруч зібране насіння гібриду морквини часто призводять до появи небажаних властивостей — корявості коренеплодів.

Недостатній полив

На самому початку зростання пересушений ґрунт руйнівно діє на тонкий ніжний корінець — від нестачі води він гине. Після цього починає рости бічне коріння.

Як виростити рівну і гладку моркву

Тепер, коли стало зрозуміло, чому морква росте кострубатою і рогатою, залишилося знайти способи вирішення проблеми. Що потрібно робити, щоб виростити рівну моркву?

Розбираємося з ґрунтом

Щоб зробити його більш легким, восени внесіть у глинистий ґрунт по 1 відру річкового піску або торфу на 1 кв. м. Якщо ви залишите цю роботу на весну, ґрунт до посадки не встигне осісти, що негативно позначиться на зростанні овоча.

Поліпшити структуру ґрунту допоможуть також сидерати. Вони своїми довгим корінням зроблять його пухким, що поліпшить доступ повітря і води до посіяної після них моркви. Крім того, сидераті рослини оздоровлюють землю, вбиваючи шкідливі мікроорганізми. Для посіву можна використовувати білу гірчицю, вику, ріпак, гречку і т. д.

Правильно підгодовуємо

В якості органічного добрива краще за все для моркви підійде перепрілий компост, який вносять заздалегідь, під попередні культури. Зменшувати рівень кислотності ґрунту (а морква полюбляє нейтральний рівень pH) теж потрібно заздалегідь, восени. Не варто вносити під моркву добрива, у складі яких є хлор. Під час росту коренеплодів вона потребує додаткових доз фосфору і калію.

Вчасно поливаємо

Щоб уникнути появи кострубатих коренеплодів, моркву потрібно регулярно поливати. Особливо приділяти увагу цьому варто в перший місяць. Коли коріння зміцніє, частоту поливів потрібно потроху скорочувати. Під час дозрівання коренеплодів їх потрібно взагалі припинити, навіть якщо стоїть сухе літо, тому що полив у цей період може призвести до розтріскування моркви.

Щоб зберегти вологу в ґрунті та не допустити пересихання коріння, грядки з морквою можна замульчувати свіжоскошеною травою, торфом, що вивітрився, або хвоєю.

Обережно проріджуємо

У догляді за морквою одна з найбільш важливих процедур — проріджування сіянців. Робити це слід у кілька етапів. Вперше — коли на паростках з’явиться перша пара справжніх листочків. Вдруге — приблизно за 3 тижні. Кожного разу перед проріджуванням рясно полийте грядку, щоб коріння менше травмувалося.

Деякі дачники під час проріджування видаляють не всю рослину, а відривають тільки наземну її частину. Так пошкодження коріння не відбувається. Але є і свої ризики — гниюча у ґрунті морква може стати джерелом хвороб для своїх більш успішних сусідів.Дотримуємося сівозміни

Іноді причиною корявості моркви буває нематода. через неї нормальний розвиток овоча порушується, і він починає розгалужуватися. Щоб уникнути зараження, моркву можна повертати на попереднє місце не раніше, ніж через 5-7 років.

Сподіваємося, після наших порад ви назавжди забудете про кострубату і рогату моркву.