Головні секрети посадки цибулі-сіянки восени, щоб мати гарний врожай наступного року.

Щоб отримати ранній урожай цибулі, зазвичай використовують підзимове садіння цибулі-сіянки восени.

Кращий час для підзимового садіння цибулі-сіянки (дрібних цибулин) — кінець жовтня або на початку листопада, коли встановляться стабільні холоди, а на ґрунті почнуться перші заморозки, інформує Ukr.Media.

Посадка цибулі на зиму: що, коли і скільки садити

Більш точно назвати терміни підзимової посадки цибулі не так просто: все залежить від регіону і погодних умов. Адже на відміну від весняної, посадка цибулі-сіянки восени проводиться не в теплу, а в холодну землю, температура якої коливається від -1°C до +2°C.

Кількість цибулин, які висаджуються, потрібно збільшити приблизно на чверть у порівнянні з тією кількістю, яка зазвичай висаджується навесні. До того, як земля остаточно буде скута морозами, цибуля повинна встигнути вкоренитися, але ще не почати проростати. Краще всього використовувати для посадки найбільш дрібні цибулини (розміром 1 см і навіть менше), які у вас є. Для зимового зберігання вони все одно не підходять і їх не так шкода, якщо частина з них не зійде навесні.

Популярні сорти озимої цибулі

Для осінньої посадки можна купувати спеціальні гібридні озимі сорти цибулі. Зараз їх дуже багато, але найбільш популярні голландські:

  • Electric — має блискучі лусочки червоного кольору, кулясту форму цибулин, рожеву м’якоть і солодкуватий присмак. Виростає до 40-45 см заввишки, володіє відмінною морозостійкістю.
  • Radar — цибулини також круглі, темного відтінку, м’якоть біла. Спочатку сорт був виведений в Японії, володіє відмінною морозостійкістю, а також транспортабельністю. Стійкий до стрілкування.
  • Red Sun — цибуля-шалот з лускою червоного відтінку, пікантним смаком і ароматом. Цибулини у нього трохи довгастої форми, розмір не дуже великий — максимально до 1,5 см. У висоту цибулю досягає 35 см.
  • Shakespeare — мабуть, найбільш популярний озимий сорт цибулі. Має цибулини округлої форми і щільні лусочки, колір — жовто-коричневий. Щільні лусочки дозволяють сорту переносити морози до -18°C навіть якщо зима безсніжна. Під снігом Шекспір витримує і більш сильні морози.
  • Senshuy — ще одна цибуля родом з Японії, має трохи сплюснуту, напівкулясту форму цибулин. Золотиста луска, з невеликими прожилками темного кольору. Дуже невибаглива до умов вирощування, чудова для використання у свіжому вигляді, але не годиться для тривалого зберігання.
  • Troy — має великі круглі чи напівкруглі цибулинки з лускою золотисто-коричневого кольору. Виростає до 40 см у висоту. Морозостійкий, стійкий до стрілкування і багатьох захворювань.
Де краще садити цибулю-сіянку

Ділянка під садіння цибулі-сіянки повинна максимально отримувати сонячне світло протягом світлового дня. Її перекопують і удобрюють, вносячи в землю пів відра компосту та склянку золи на кожен квадратний метр майбутніх грядок.

Для посадки цибулі в ущільненому після перекопування ґрунті проривають борозни (наприклад, краєм сапи) глибиною не менше 3-4 см. відстань між борознами повинна бути не менше 12-15 см (а у деяких сортів і 20-25 — завжди дивіться опис технології посадки на упаковці). Якщо посадити цибулини менш глибоко, то навесні вони можуть просто вилізти з землі.

Заздалегідь просушену цибулю-сіянку укладають в борозну вертикально, з таким розрахунком, щоб між цибулинами було 3-4 см. Після чого засипають землею і мульчують грядки крихтою торфу або опалим листям.

Якщо цибулю в борозни садити більш густо (близько 2 см між цибулинами), навесні вона піде спочатку в перо. В травні можна буде прорідити посадку наполовину (один через один), після чого почнуть нормально рости і самі цибулини.

Догляд за цибулею після посадки

Взимку, якщо буде достатньо снігу, посадку цибулі можна додатково утеплити, накидавши снігу зверху лопатою, але тоді навесні, коли сніг почне танути, потрібно стежити за тим, щоб вода не застоювалася на грядках і не зіпсувала цибулини в землі. Після сходження снігу шар мульчі з цибулевих грядок слід зняти і пройтися по них дрібними грабельками, намагаючись не пошкодити паростки, які тільки-тільки з’явилися.

Якщо ж взимку снігу не було і морози вибили посадку (зазвичай більшість озимих сортів цибулі чинять опір приблизно до -15°C, після чого вимерзають), то у квітні потрібно буде доповнити її більшою цибулею-сіянкою, не використаною для посадки восени.

Також у квітні можна підгодувати цибулю розчином коров’ячого гною або пташиного посліду (у пропорції 1 до 10) і накрити парником — плівкою, натягнутою на дерев’яні або дротяні дуги. Наступна підгодівля проводиться після травневих свят — тим же розчином гною або нітрофоскою з розрахунку 1 столова ложка на один квадрат площі посадки. Коли почнуть формуватися цибулини, можна зробити ще одну підгодівлю — суперфосфатом і сульфатом калію. Якщо ж ви висадили цибулю на кислому ґрунті, то замість них можна використовувати деревну золу.Полив повинен проводитися постійно аж до початку липня, поки цибуля не почне дозрівати.

Цибуля, яка була посаджена восени, дозріє раніше, ніж та, що була досаджена навесні. Зазвичай озимі сорти дають одну велику цибулину, якого б сорту не був посівний матеріал. Також підзимова цибуля буде більш стійкою до ураження цибулевою мухою — вона встигне сформувати коріння, які захищають цибулини від намірів відкладання на них яєць.

Щоб цибуля нормально зійшла навесні, дуже важливо дотримуватися всіх вищезазначених умов посадки сіянки восени і догляду за ними після цього. І хороший урожай тоді вам буде забезпечений!