Головні символи Великодня, та що саме вони символізують

Великдень відзначають православні та католицькі християни у всьому світі. В кожній країні свої традиції, але є декілька символів, які об’єднують всіх вірян.

Головні символи Великодня у всіх християн.

Святкова паска.

Хліб – це символ тепла, добробуту та родючості. Раніше паску випікали з подового тіста та без форм. Тому, вона була більше схожа на звичайний хліб. Церковні паски отримали назву Артос та символізують хліб, який Христос розділив зі своїми учнями на Таємній вечері.



Православні християни випікають паску у спеціальних формах, з додаванням цукатів та сухофруктів. Прикрашають її глазур’ю, цукровими різнобарвними посипками та фігурками у вигляді хрестиків, янголят, пташок і квітів.

Католицькі віряни готують фруктові булочки з сухофруктами, колоски з яйцями, кекси з марципаном та ромові баби.

Крашанки.

За повір’ям, імператору вручили яйце, яке символізувало воскресіння Ісуса Христа. Він відповів, що мертві не можуть воскресати, як і яйця ставати червоними. В той момент яйце стало червоного кольору й імператор вигукнув «Воістину воскрес!». Від тоді крашанка стала символом відродження.



Великодні крашанки роблять з різних матеріалів: шоколад, золото, скляні, дерев’яні або традиційні курячі. А прикрашають за бажанням, барвниками, спеціальною плівкою, фарбують овочами, декорують стрічками або камінцями.

Великодній кролик.

Кролика пов’язують з родючістю та непорочним зачаттям. А ще він їсть овочі та змінює шубку навесні, тому чудово вписується у це свято. Вважається, що саме кролик приносить дітям великодні яйця.

Великоднє ягня.

Кров ягняти врятувала багато немовлят від кари єгипетської. Під час Таємної вечері, Ісус святкував звільнення юдеїв від єгипетського ярма. А приготоване ягня є символічною святковою стравою цього свята. Зараз в багатьох країнах до святкового великоднього столу готують таку страву. Великоднє ягня стало прообразом Ісуса Христа, який пожертвував своїм життям заради людей.



Паска з м’якого сиру.

Ця страва замінила великоднього ягняти та символізувала закінчення жертвоприношення. Готують її з кисломолочного сиру та формують у спеціальній формі у вигляді гробу. На бічних сторонах паски традиційно знаходиться напис «Христос Воскрес» та зображення хреста, а також інші декоративні елементи: тростини, квіти, списи.