Радониця – так називають день для відвідання могил. Після святкування Великодня та пасхального тижня, дозволяється провідати могилки померлих родичів та висловити їм свою повагу.
Із всіх поминальних днів, Радониця найголовніша. На кладовище приносять великодні атрибути: крашанки та паску, що означає поєднання небесного й земного життя, бо для Господа Бога немає смерті, для нього всі живі.
Радуниця настає через 7 днів після Воскресіння, у вівторок. Але склалася багаторічна традиція, поминати родичів починають із суботи Великоднього тижня, тому, що іноді покійних ховають на різних цвинтарях.
У малих містах та селах зазвичай поминають у вихідний день – неділю. Тому, на кладовище можна йти починаючи із суботи й аж до вівторка включно. Приходячи на могили своїх померлих родичів, віряни зазвичай моляться самостійно чи запрошують священника для поминання.
Приходячи на кладовище потрібно прибирати могили, роздати милостиню нужденним грошима, продуктами, пасками чи крашанками. Їх залишають на могилках або дають тим хто просить перед входом на кладовище.
Милостиня дуже необхідна, як і молитва за померлих.
Що не можна робити у Радоницю.
Не можна поминання померлих родичів перетворювати на пияцтво чи маївку. Поминальну трапезу роблять вдома після відвідин могил померлих, а не на могилі.
А якщо це робити, то поминання повинно бути просто символічним.
Деякі села зберегли традицію, після відвідин могил, розкладають біля кладовища поминальні страви та разом поминають померлих, як колись це робили наші предки.
Повір’я пов’язані з Радоницею:
Померлих предків, не називають небіжчиками, а називати їх потрібно родичами, свояками та знайомими;
Тижнем раніше до Радониці, їдуть на кладовище прибирати могили;
У Провідні дні, особливо в неділю, не копають городи, не сіють та не садять, бо не буде сходити та родити;
Ті хто збирає паски, крашанки, цукерки на могилах, повинні помолитися за померлого, бо буде снитися;
Над могилою читають молитву “Отче наш” та тричі цілують хрест.
Треба входити на кладовище через ворота, тричі перехреститись, щоб вберегтися від неприємностей, коли будете виходити перехрестіться повернувшись обличчям до могил. Хрестом ми показуємо свою повагу до померлих та оберігаємо себе від нечистої сили. Прийшовши додому тричі помийте руки та обличчя святою водою;
Святою водою можна сполоснути рушник, що застеляли на могилі;
Знайдені на порозі чи на подвір’ї атрибути з кладовища, землю, сіль, крупу, квіти, вінки, потрібно все це вимести не торкаючись руками та винести на найближче перехрестя. Все повернеться туди звідки прийшло;
Вагітним жінкам та діткам до року не можна ходити на кладовище, краще ходити до церкви.