Коли потрібно викопувати тюльпани, та як правильно їх зберігати

Тюльпани кожен рік квітнуть гарним цвітом та прикрашають дачну ділянку. Однак, щоб в наступному році мати такі самі гарні квіти, потрібно вчасно дістати цибулини з-під ґрунту. Якщо знехтувати регулярним викопуванням, вони будуть дрібнішати та гинути. Тому, необхідно дотримуватися чітко встановлених правил підготовки тюльпанів до наступного сезону.

Терміни викопування.

Неможливо визначитися з точним днем або тижнем після квітнення, коли цибулини потрібно викопати. Тут потрібно спостерігати за станом рослин. Коли стебло вже м’яке, зелень зів’яла на ⅔, тоді з цього моменту та до повного пожовтіння тюльпанів можна викопувати цибулини. При повному пожовтінні підвищуються шанси на захворювання посадкового матеріалу та втрату дочірніх цибулин. Розділення  збільшується з відмиранням зелені. Потрібно почекати поки більшість листя стане жовтим, а стебла зів’януть, щоб цибулини добре дозріли. Викопувати тюльпани краще у червні або на початку липня.

Частота викопування тюльпанів.

Видові тюльпани не потребують багато зусиль на догляд за ними. Розділяти потрібно один раз на 3-5 років. Перед викопуванням потрібно впевнитись, що цвітіння стало менш рясним, а квітки дрібними.

Сортовим тюльпанам викопування необхідне щороку. Якщо знехтувати цим правилом, цибулини стануть дрібнішими, будуть глибше закопуватись та давати слабенькі дочірні цибулини.

Тюльпани діляться на 15 класів та групуються за термінами квітнення. Не можна викопувати їх всі одночасно. Орієнтуйтеся на завершення цвітіння.

Правила викопування цибулин.

Найкраще, займатися викопуванням в теплий, погожий та сухий день, тоді ризик хвороб стає меншим. Коли немає можливості зробити це за певних умов, то сухість виходить на перше місце. Викопування відбувається за допомогою вил або лопати. При вирощуванні квітів в корзинках, викопувати їх буде легше. Якщо ж тюльпани ростуть у відкритому ґрунті, роботу слід проводити обережно. Цибулини мають здатність заглиблюватися в ґрунт, тому потрібно трохи відступити та якомога глибше занурити лопату, щоб не пропустити жодної дочірньої цибулини. Оптимальною дистанцією вважається 15 см від стебла.

Коли вже викопані всі цибулини, потрібно розпушити ґрунт та пошукати дрібні елементи, які могли заглибитися.

Правильна чистка та сушка.

Не видаляйте одразу коріння та землю з цибулин, спочатку їх потрібно оглянути. Спершу, струсіть залишки землі. Якщо вона щільна або волога, тоді краще залишити до повного висихання, таким чином вона легше зніметься. Відбракуйте уражені та пошкоджені цибулини.

Перед закладкою на зберігання, тюльпани потрібно підсушити. Для цього їх вільно розкладають в ящиках та зберігають в затінку. При хорошій погоді можна залишити їх сушитися на вулиці під деревами. Коли цибулини просохнуть, їх очищають, обрізають коріння та знімають зайве лушпиння.

Сортування.

Сортування відбувається за розміром кожної цибулини. Великі тюльпани діаметром від 25 мм зберігаються окремо від дрібних. При великому врожаї великі цибулини діляться на три розбори з проміжком в 1 см. А дрібні на два розбори — більше 15 мм та менші.

Обробка перед зберіганням.

Це необов’язково, але таким чином можна зберегти більшу частину врожаю від псування. Якщо при зростанні тюльпани хворіли або страждали від шкідників, тоді краще провести дезінфекцію. Для цього потрібно покласти цибулини в слабкий розчин марганцівки або в розчин біофунгіциду, а при ураженні шкідниками — біоінсектициду. Тривалість обробки 30-40 хв., після чого потрібно добре просушити цибулини.

Правила зберігання.

Оптимальна температура для зберігання 22-25 градусів тепла. За 2-3 тижні до висадки цибулин в ґрунт, температуру знижують до 16-17 градусів тепла. При такій температурі тюльпани тримають, поки ґрунт не прогріється до 10 градусів тепла.

Також, тюльпанам під час зберігання потрібна хороша вентиляція в приміщенні та правильна тара. Найкраще підійдуть бавовняні, полотняні та лляні торбинки, дерев’яні й пластикові ящики з отворами, картонні коробки з великою кількістю отворів.