Корисні поради: як правильно вибрати мед: де і як його зберігати

Щоб продукт не втратив свою користь, зберігайте ємність з медом в місці, куди не проникають сонячні промені.

Напевно, ніхто не стане спростовувати користь меду. Він потрібний всім: і дорослим, і дітям, і здоровим людям, і тим, у кого проблеми зі здоров’ям. Головне — навчитися вибирати справжній, якісний продукт. Ділимося деякими секретами, інформує Ukr.Media.

Хтось їсть мед просто так, ложками. Хтось додає його в чай. Хтось готує з нього різні страви. Для чого б ви його не використовували, мед повинен бути хорошим.

Чим корисний мед

Кожен з нас з дитинства чув про користь натурального меду. А що таке мед і з чого він складається?

Основним компонентом меду є вуглеводи: найбільше фруктози — 38%, трохи менше глюкози — 31%, ще 10% припадає на інші цукри. Багатий цей продукт бджільництва також вітамінами групи В, є невелика кількість вітаміну С. Крім того, до складу меду входять дуже потрібні людині макро — та мікроелементи: калій, натрій, кальцій, фосфор тощо.

Відомо, що мед володіє антибактеріальними та протигрибковими властивостями. Він нерідко застосовується в лікуванні ран і опіків. А протикашльове зілля, яке складається з теплого молока, вершкового масла і меду, використовувалося ще нашими бабусями.

Мед в кілька разів солодший за цукор, тому його іноді використовують у харчуванні діабетиків як цукрозамінника.



Іноді мед може стати причиною отруєння: у людини з’являється головний біль, нудота, блювання і навіть непритомність. Причина в тому, що в нектарі деяких рослин присутні отруйні речовини. Якщо бджоли збирають з квітів мед, то й він стає отруйним. Такі небезпечні медоноси — рододендрон і деякі види дельфініума.

Як вибрати якісний мед і відрізнити його від підробки

Щоб корисні властивості меду проявилися сповна, він обов’язково повинен бути натуральним, тобто зробленим бджолами самостійно, без людського «втручання». Абсолютно точно перевірити мед на достовірність в домашніх умовах, на жаль, неможливо. Тільки лабораторні випробовування зможуть встановити, що за продукт перед вами. Для цього в лабораторії уважно вивчають його склад. Надлишок або нестача якихось речовин і розкриває всю правду про бджолині солодощі.

Ознаки неякісного меду

Так, надмірна кількість цукру вкаже на те, що бджоли робили мед не з квіткового нектару, а з цукрового сиропу.

Ще одна підказка — відсутність корисних елементів і вітамінів. Це говорить про те, що мед нагрівали вище 40 °С — це згубно для речовин, якими багатий продукт. Навіщо це роблять? Деякі недобросовісні продавці нагрівають мед, щоб він став рідким і виглядав свіжозібраним, а не торішнім. Підігрівати можуть і в тому випадку, якщо потрібно розлити продукт по банках. Однак при недотриманні температурних умов вся користь меду зникає — він з розряду «корисний» переходить в розряд «просто солодкий».

Води в меді повинно бути не більше 13-20%. Якщо її кількість вища, це наштовхує на думку, що мед незрілий, тобто було викачаний з сот раніше терміну. Це призведе до того, що даний продукт довго зберігатися не буде і досить швидко зіпсується.

Колір меду мало говорить про його якість та автентичність. Він лише повідомить вам, з яких квітів працьовиті бджоли збирали нектар. Так, темний мед — це, швидше за все, гречаний, янтарний — буркуновий, світло-жовтий — акацієвий.

Якщо у вас немає можливості здати мед на перевірку фахівцям, зверніть увагу на наші поради. Сподіваємося, вони зможуть допомогти вам самостійно відрізнити підробку від хорошого продукту.



Як правильно вибрати мед при купівлі

Пропонуємо вам скористатися наступними способами перевірки якості меду:

  1. Понюхайте мед. Продукт, «зроблений» бджолами з квіткового нектару, має специфічний, приємний запах. Той же, що отримали з цукрового сиропу, не має сильного медового аромату.
  2. Спробуйте продукт на смак. Після ложечки меду ви відчуєте легке першіння в горлі, терпкість. Смак повинен бути солодким, без жодного натяку на кислоту. Якщо ж ви відчули кислинку або запах бродіння, відмовтеся від покупки. Швидше за все, мед заграв.
  3. Пам’ятайте, що рідким може бути тільки свіжовикачаний мед. Протягом 1-2 місяців мед будь-яких сортів кристалізується (виняток — акацієвий). Кристалізація — це нормальний процес. Якщо вам пропонують рідкий мед в кінці осені або взимку, задумайтеся. Швидше за все, це буде не свіжий, а просто розігрітий мед.
  4. Рідкий мед повинен бути досить тягучим. Якщо ви купуєте мед в щільно закритій банці, просто нахиліть ємність з боку в бік. Мед повинен плавно перетікати з одного місця в інше. Якщо у вас є можливість, зачерпніть продукт ложкою і підніміть її вгору. Якісний мед буде стікати з ложки плавною повільною цівкою (підробка — швидко стікати вниз і капати). При падінні на тарілку крапля меду буде утворювати гірку, яка поступово розтечеться по поверхні.
  5. Хороший мед можна накрутити на ложку, як стрічку або шнур. Мед несправжній або недозрілий не володіє такими властивостями — намотати ви його не зможете, він буде просто стікати.
  6. Візьміть мед і злегка потріть його між пальцями. Якісний продукт ви розітрете повністю (він просто вбереться в шкіру), а той, в якому є непотрібні добавки, перетвориться в грудочку.
  7. Подивіться уважно на банку. Ви не повинні виявити там поділу на смуги і чітких шарів. Хороший мед навіть після кристалізації буде однорідним.
  8. Відразу при покупці ви можете перевірити якість і справжність меду ще одним способом. Візьміть невелику кількість меду і нанесіть його на папір. Продукт з підвищеним вмістом води почне вбиратися в папір майже відразу. А ось від якісного меду слід на папері почне з’являтися тільки через 5-7 хвилин.

Де зберігати мед у домашніх умовах

Мед, на відміну від більшості продуктів, може зберігатися тривалий час, не втрачаючи при цьому своїх корисних властивостей. Проте для цього потрібно забезпечити необхідні умови.

Температура зберігання меду не повинна перевищувати 20°C, -5°C — нижній поріг. У цьому діапазоні якість меду не постраждає.

Оптимальна вологість для нормального збереження меду — 58-66%. При більш високих показниках продукт починає поглинати вологу з навколишнього повітря. Якщо ж рівень вологості опускається нижче 58%, то починається зворотний процес — випаровування вологи з меду. І те й інше негативно позначається на якості продукту.

Вологість може вплинути на мед тільки в тому разі, якщо він зберігається в щільно закритій ємності.

Ємність для зберігання

Вкрай небажано зберігати мед у будь-яких металевих ємностях. Продукт може вступити в хімічну реакцію з металом, що не тільки приведе до зміни смакових якостей продукту, але і може викликати отруєння. Не варто також класти мед в ємності з пластмаси і глини. Якщо вони зроблені з неякісного матеріалу, продукт може почати реагувати і з ними.

Краще всього тримати мед у скляній банці з щільною кришкою.



Освітленість

В меді під впливом сонячного кольору починають руйнуватися вітаміни і корисні речовини, які надають йому особливої цінності. Незмінними залишаються лише смак і колір. Щоб продукт не втратив свою користь, зберігайте ємність з медом в місці, куди не проникають сонячні промені.

Мед корисний не тільки сам по собі — наші предки використовували його в якості інгредієнта для багатьох страв і напоїв