Кращі методи зберігання буряка. Візьміть собі їх на замітку, і ваш буряк простоїть до весни.

У буряка, як і в інших овочів, є певні вимоги до зберігання. Виконаємо їх – будемо зі свіжим соковитим буряком 7-8 місяців. Порушимо – весь наш урожай зів’яне або згниє. Щоб дачні клопоти по вирощуванню буряків не пропали даром, давайте навчимося правильно зберігати цей корисний коренеплід. Джерело

Зрозуміло, що краще зимове сховище для овочів це льох. Але і в домашніх умовах буряк зберегти цілком реально. Спробуємо розібратися, як це зробити.

Підготовка коренеплодів до зберігання

Просушка коренеплодів

Викопавши буряк з грядки, відразу ж відправляємо його на просушку. В суху погоду сушити можна прямо на вулиці протягом 2-4 годин. Розсипаємо наш врожай в добре провітрюваному приміщенні і залишаємо на тиждень.

Обрізка і обробка

Після того як буряк висох, приступаємо до очищення і обрізки. Надягаємо тканинні рукавички і акуратно зчищаємо з коренеплодів залишки землі. Фанатично скребсти, використовувати щітку або відколупувати грудки землі ножем не потрібно.

Бадилля не викручуємо, а зрізаємо. Причому неповністю, залишаючи черешок близько сантиметра. Обережно видаляємо бічні корінці, а ось головний корінь не чіпаємо. Менше “відкритих ран” – менше ризик занести інфекцію, тут все, як у людей.

Відбір коренеплодів, придатних до зберігання

Одні садівники люблять великий буряк, інші – дрібний. А для зберігання протягом довгої зими ідеальним вважається буряк середнього розміру, близько 10-12 сантиметрів в діаметрі. Тому останнім підготовчим заходом буде сортування.Ще раз оглядаємо коренеплоди і відбраковуємо невідповідні: пошкоджені, величезні або, навпаки, дрібні, з ознаками гниття або захворювання. Їх ми відправимо в переробку або на їжу. А міцним, невеликим і здоровим плодам пряма дорога в сховище.

Як зберігати буряк в погребі

Наявність льоху вирішує всі питання зі зберіганням овочів взимку. Досить тримати його в чистоті, підтримувати необхідну вологість і циркуляцію повітря. При належних умовах буряк буде відмінно лежати як в закритій тарі (в ящику з піском або в мішку), так і при відкритому способі зберігання.

Оптимальні умови в сховищі

Так в яких же умовах буряк спокійно пролежить до нового врожаю і не зіпсується, не зів’яне і не проросте? Вони такі:

  • прохолода (температура повітря від 0°С до +3°С). При більш високих температурах буряк починає рости. При низьких – коренеплоди підмерзають, а потім гниють.
  • темрява.
  • свіже повітря. В провітрюваному погребі менше шансів зіткнутися з яким-небудь хвороботворним грибком.
  • висока вологість. Щоб буряк не зів’яв, Вологість в сховищі повинна бути в межах 80-85%.

Способи і варіанти зберігання буряка

Оптимальні умови нам відомі. В теорії. А ось створити і підтримувати їх у власному підвалі або погребі не так просто. Тому багато дачників для надійності не просто складають буряк в ящики, мішки або розсипають по стелажах. Вони додають в тару “наповнювачі”. Приміром:

Пісок

Прокалений на сонці або на вогні пісок прекрасно утримує вологу в коренеплодах, підвищуючи їх збереження при тривалому зберіганні. Буряк укладаємо в ящики і пересипаємо шарами піску (2-4 сантиметри). Або набиваємо буряком поліетиленовий мішок, а зверху засипаємо всередину пісок.

Зола і крейда

Коренеплоди, покриті тонким шаром золи або крейди, краще захищені від патогенів, рідше загнивають, а тому і зберігаються довше. Сухий буряк опудрюємо порошком крейди або просіяною золою і укладаємо в ящики.

Сіль

Хтось радить пересипати буряк сіллю. Звичайно, сіль добре поглинає зайву вологу і перешкоджає поширенню мікробів. Але великий урожай сіллю не засипеш, надто вже багато її потрібно.Листя

У мішки або ящики разом з буряком можна покласти листя папороті, пижма, горобини, хрону. Листя не дає овочам стикатися один з одним, виділяє фітонциди, не дозволяючи буряку зіпсуватися завчасно. Мінус тільки в тому, що листя теж буде потрібно заготовити чимало.

Тирса і торф

Замість піску, золи або солі для зберігання буряка з успіхом застосовують тирсу, стружку або сухий торф. Цими матеріалами заповнюють вільний простір мішка, коробки або ящика так, щоб зверху утворився товстий шар – 3-4 сантиметри.

Точно так само, як і моркву, буряк можна вмочати в глиняну бовтанку. У твердому панцирі бордові коренеплоди надовго залишаться соковитими.

Ще один варіант – зберігання буряка у фользі. На дно ящика або короба насипаємо шар керамзиту, стружки або соломи (8-10 сантиметрів). Прикриваємо свеху мішковиною. Кожен коренеплід загортаємо в фольгу і укладаємо в ящик. Найбільші йдуть на дно, найдрібніші – наверх. Трудомістко, звичайно, зате буряк зберігається без втрат.

Якщо не хочеться возитися з фольгою або піском, скористайтеся поліетиленовими 10-кілограмовими мішками. Виконайте в кожному кілька отворів для відводу конденсату, складіть в мішок сухий буряк і зав’яжіть. Однак час від часу коренеплоди в мішках доведеться оглядати на предмет псування.

Дуже популярний найпростіший спосіб зберігання буряка в погребі – розсипом поверх картоплі. Стверджують, що буряк відмінно поглинає з картопляних бульб зайву вологу, і разом вони зберігаються відмінно.

Зберігання буряка в домашніх умовах

Зрозуміло, що з погребом або ямою в гаражі особливих проблем зі зберіганням буряка не виникне. А як бути, якщо льоху немає? Доводиться освоювати способи зберігання в умовах квартири. У випадку з буряком варіанти домашнього зберігання є, і їх немало: балкон, холодильник, морозильна камера, сушка, темне місце під ліжком.

Правда, квартири наші в більшості випадків “не гумові”. Великий урожай там просто не поміститься. Порівнюємо обсяги і площі, комбінуємо, пробуємо, викручуємося, як можемо.

Балкон як місце зберігання

Утеплений балкон, на якому температура взимку не опускається нижче нуля, – кращий варіант домашнього зберігання плодів. Потрібно спорудити дерев’яний ящик, викладений всередині пінопластом. Для додаткового тепла можна провести в ящик малопотужну лампочку. Дно такого саморобного сховища встеляємо тирсою, стружкою або піском. Викладаємо туди буряк, заповнюючи проміжки між коренеплодами тою ж тирсою. У саму морозну погоду такий ящик можна накривати теплою старою ковдрою, наприклад.

Темне місце

У ящику з піском або в глиняній оболонці буряк непогано зберігається в затишному темному місці квартири. Скажімо, в коморі, під ліжком, в шафі, на антресолях, в “холодильнику” під вікном. Головне, тримати його подалі від батарей. Інакше буряк швидко зів’яне.

Буряк в холодильнику

В холодильнику буряк можна зберігати протягом 3-4 місяців, якщо кожен коренеплід щільно загорнути у фольгу або папір для випічки.Заморозка буряка

Допоможе надовго зберегти наш урожай і морозильна камера. Досить подрібнити коренеплоди буряка, укласти в пакети і заморозити. Правда, свіжоморожений буряк втрачає в смаку. Тому частенько радять спочатку запекти або зварити його, а вже потім заморожувати.

Бурякове пюре, заморожене у формочці для льоду, чудова заготовка для борщу.

Сушка буряків

Сушарка для овочів і фруктів – паличка-виручалочка будь-якого дачника в урожайний рік. В ній можна висушити практично все – полуницю, яблука, зелень, помідори і буряк теж. У герметичній тарі сушений буряк збережеться надовго, а при температурі сушіння не вище 40°С збереже всі корисні речовини.

Наостанок згадаємо і про старий, але цілком надійний варіант зберігання при відсутності льоху. Йдеться про зберігання в траншеях, ямах або в буртах. В загальних рисах земляне сховище являє собою поглиблення в землі, яке заповнюється овочами. Зверху споруджується насип з соломи, лапника, гілок і землі. Овочі в таких умовах зберігають свіжість до літа. Тільки ось протягом зими їх ніяк не дістати.

Кращі методи зберігання буряка. Візьміть собі їх на замітку, і ваш буряк простоїть до весни.