Нагар — це залишки від продуктів харчування, пилу, жиру. Він утворюється під час теплової обробки на поверхні кухонних приладів та інвентарю у вигляді брудних плям. Якщо не прибиратись, то бруд вкривається плівкою й видалити його стає складніше.
Для цього є спеціальні засоби, за допомогою яких, можна легко впоратися з цією проблемою. В ідеалі потрібно видаляти забруднення після кожного готування їжі.
Багато компонентів є вдома, потрібно дещо докупити і вперед.
- Пара. Підходить для багатьох видів матеріалів. За допомогою пари, бруд можна видалити навіть в далеких закутках. Для цього потрібен парогенератор та спеціальний набір щіток.
- Мильний розчин. Візьміть просте господарське мило 72%. Потріть на терці та розчиніть в сильно гарячій воді до однорідної густої маси. На брудну решітку з газової плити нанесіть масу з мила та залиште до ранку. Вранці скребком легко відчистьте, промиваючи водою.
- Сода. Змішайте теплу воду з содою, щоб вийшла густа кашоподібна суміш. Нанесіть на решітку за допомогою поролону або щіточкою та залиште на 6 годин. Бруд та нагар розчиниться. Відокремте тією ж щіткою, чи скребком та промийте водою.
- Меламінова губка. Дуже популярна річ. Недорога, добре видаляє та очищує бруд, не пошкоджує поверхні. Намочіть добре губку водою та натріть забруднену решітку й ділянки нагару. Ефект миттєвий, бруд сам почне розм’якшуватись та відпадати.
- Нашатирний спирт. Непогана альтернатива іншим миючим та очисним засобам. Дуже ефективний. Візьміть чималий поліетиленовий пакет та покладіть туди решітку. Вилийте в нього нашатирний спирт. Швидко зафіксуйте краї пакету липучкою та залиште на деякий час. Не знімаючи пакет з решітки потріть решітку через плівку.