Не спалюйте, та не викидайте листя, з нього можна приготовити універсальний засіб для поліпшення родючості ґрунту.

Як заощадити час на підвищенні родючості ґрунту та поліпшенню його характеристик? Все просто — восени потрібно зібрати все опале листя і закласти його на зберігання. І тоді навесні ви отримаєте готовий склад, який можна буде відразу ж внести в ґрунт, інформує Ukr.Media.

Листовий перегній — це універсальний засіб для поліпшення структури ґрунту і його властивостей. Листовий перегній закладають з осені, щоб до наступного сезону отримати простий і ефективний засіб, до якого не було вкладено жодної копійки.

У чому користь листового перегною

Опале листя, на жаль, практично позбавлене поживних речовин, тому малопридатне для удобрення ґрунту і насичення його мікроелементами. Але й залишати його просто гнити на землі не можна — в прілому листі розвиваються хвороби та заводяться шкідники. Тому воно часто служить основою листового перегною, який дачники використовують для наступних цілей:

 • кондиціонер ґрунту — при насиченні перегноєм в землі довше утримується волога, особливо в районі кореневої системи, завдяки чому рослинам простіше переносити посуху;
 • у перепрілому листі заводяться дощові черв’яки. Це головні помічники садівників і городників. Вони покращують повітря — і водообмін ґрунту;
 • листовий перегній підкислює ґрунт, що позитивно позначається на розвитку плодових дерев: яблунь, слив та груш. Іноді його використовують і для кімнатних рослин: гортензії, камелії, папоротей і рододендронів;
 • перегнилий субстрат використовують в якості мульчі. Особливо добре відгукуються на таке укриття огірки, помідори та інші овочеві культури.

Якщо ви вирішили заготовити достатньо субстрату, вирушайте за порцією листя в лісЯке листя використовувати на ділянці

Для листового перегною краще всього відбирати листя листяних дерев. В першу чергу в хід йде листя плодових дерев, які зростають на вашій ділянці. Підійдуть і хвойні голки, але пам’ятайте, що вони перегнивають довше, а вносити їх можна тільки в подрібненому вигляді.

Також можна використовувати листя берези, дуба, калини, глоду та горобини.

Збирати листя за допомогою віялових (якщо працюєте серед інших рослин) або звичайних граблів (якщо збираєте опале листя на галявині). В зоні патіо або на інших рівних поверхнях листя збирають пилососом або мітлою. На газоні можна збирати листя за допомогою газонокосарки, леза якої відрегульовані на максимальну висоту. Переваги використання пилососа і газонокосарки полягають у тому, що листя у них подрібнюється і потрапляє в герметичні ємності, з яких його легко пересипати в мішки для подальшого зберігання.

Пропонуємо вам невеликий путівник по листю, яке використовується в якості інгредієнтів для перегною:

 • листя ясена, бука, берези, вишні, в’яза, дуба, тополя та верби швидко розкладається (його використовують без подрібнення) і містить велику кількість азоту і кальцію;
 • листя ягідних чагарників, глоду, клена та каштана розкладається повільно (його треба обов’язково подрібнювати) і містить зовсім небагато азоту і кальцію.

У чому робити листовий перегній

Зібране і частково подрібнене листя щільно укладають в спеціальні конструкції або ємності та утрамбовують. В якості місць для зберігання можуть виступати:

 • саморобний осередок з 4 дерев’яних кілочків, які обтягнуті металевою сіткою, розмірами 1х1 м з відкритим верхом;
 • поліетиленовий мішок для садових відходів;
 • спеціальні пакети для листового перегною.

Забезпечте доступ повітря у поліетиленові мішки, виконавши в них буквально 3-5 невеликих отворів. Рясно полийте листя з таким розрахунком, щоб воно зволожилося і залишилося в такому стані.

Якщо до листя додати трохи свіжоскошеної трави, воно буде розкладатися швидше.Готовність перегною до використання

Листовий субстрат можна вносити через 0,5-2 роки після закладки. Терміни визначаються у залежності від щільності закладки листя і порід дерев. Молодий перегній стає схожий на однорідну темну масу зі «скелетиками» листя, дрібними паличками та непереробленими залишками.

Навесні субстрат додають у ґрунт перед посадками у відкритому ґрунті або у квіткові контейнери, прикопують під багаторічні рослини, використовують в якості мульчі, присипають лунки на газоні та додають в компост. Часто такий перегній застосовують для пророщування насіння та вирощування розсади. А при перемішуванні з садовим компостом і дрібним піском або суглинком листовий перегній перетворюється в хороший склад, придатний для пересадки кімнатних рослин.

Не забувайте періодично зволожувати листя, яке пріє.

Через 1,5-3 роки розкладаються навіть хвойні залишки, а перегній перетворюється в темний розсипчастий ґрунт. Такий склад підходить для мульчування рослин-ацидофілів (яким підходять кислі ґрунти): гортензії, камелії, азалії, рододендронам, вересу тощо.Що ще можна зробити з листовим опадом

Опале осіннє листя використовують і в інших цілях:

 • якщо не хочете спалювати зелену масу, згребіть її на невикористану ділянку землі, щоб запобігти весняному росту бур’янів, а також вивітрюванню і вимиванню верхнього шару ґрунту. Навесні перенесіть листя в компостну купу;
 • подрібніть листя в садовому шредері та додайте в компост до овочевих і садових відходів;
 • перенесіть листя в дальній кінець ділянки, особливо якщо вона розташована недалеко від лісу. У таких купках люблять зимувати їжаки.

Як бачите, навіть опалому восени листю можна знайти застосування.