Обов’язкова дезінфекція теплиці восени: як правильно це робити. Головні секрети.

Дезінфекцію краще проводити після закінчення дачного сезону.

Такий важливий процес, як планова дезінфекція теплиці, проводять навесні або восени. Вона передбачає обприскування і обкурювання елементів конструкції і ґрунту різними комплексними препаратами. Причому, для кожного типу покриття теплиці вони свої, інформує Ukr.Media.

Звичайно, краще провести дезінфекцію після закінчення дачного сезону. Адже весь весняно-літній період у теплиці переважає вологість, внаслідок чого розвиваються хвороботворні грибки і бактерії. Труїти всіх їх навесні не дуже корисно для майбутніх посадок, адже багато хімічних засобів розкладаються досить довго.

Навесні до того ж кожна хвилина на рахунку, і витрачати дорогоцінний час на знезараження, а потім через це затримувати посадку в теплиці рослин, тим більше недоцільно.

Навіщо проводити дезінфекцію теплиці

Сприятливий клімат і підвищена вологість у теплиці сприяють росту і розвитку не тільки овочів і зелені, але і патогенної флори. У такому середовищі добре себе почувають збудники інфекційних захворювань, спори грибів і цвілі, хвороботворні організми і патогенні бактерії.

Якщо вони ще не проявили себе, то в наступному сезоні обов’язково атакують висаджені рослини. Тому дезінфекція позбавить від проблеми ще в зародку. Якщо ж вам вже доводилося боротися з фітофторозом, макроспоріозом, септоспоріозом, різними видами гнилі в теплиці, то знезараження слід проводити регулярно, не рідше одного разу на рік.

Не варто забувати і про шкідників, які добре зимують у такому затишному і теплому приміщенні. Це павутинний кліщ, теплична білокрилка, тютюновий трипс, персикова і баштанна попелиця. Позбутися від них значно простіше в порожній теплиці, ніж у засадженій рослинами. Дезінсекція проводиться разом з дезінфекцією.Як підготувати теплицю до дезінфекції

Перш ніж починати знезараження елементів конструкції і ґрунту в теплиці, її до цього потрібно підготувати.

Проведіть у приміщенні генеральне прибирання: приберіть всі рослинні залишки, контейнери, сміття, вимийте теплицю зовні і всередині. Зовні це можна зробити простою водою. Всередині ж потрібні додаткові засоби.

Нефарбовані металеві елементи конструкції теплиці від іржі промийте 9% оцтом, а потім обробіть 1% розчином бордоської рідини. Пофарбовані металеві частини вимийте водою з содою. Подряпини очистіть, заґрунтуйте і знову пофарбуйте. Для мийки дерев’яного каркаса підійде розчин будь-якого миючого засобу, який містить хлор. Потім дерев’яні деталі потрібно побілити гашеним вапном. Труби ПВХ можна очистити розчином Білизни (100 мл на 1 л води).

Помити теплицю зсередини можна і просто мильним розчином (1 шматок господарського мила на 10 л води), який слід нанести на брудні місця, залишити на 10 хвилин, а потім ретельно змити.

Добре справляються з брудом також засіб для миття посуду і харчова сода.

Три способи дезінфекції теплиці

Знезараження та дезінфекцію теплиці восени можна провести трьома способами: обприскуванням, обвалуванням порошкоподібними сумішами і обкурюванням або випаровуванням летких сполук. Їх вибір залежить від покриття теплиці і конкретних патогенів і шкідників.

Обприскування теплиці

Для обприскування теплиці використовуються ті ж пристосування (пульверизатори, розприскувачі тощо), що і для боротьби з шкідливими комахами, наприклад, колорадськими жуками, а ось склади можуть бути різними.

Так, для дезінфекції полікарбонатної теплиці рекомендується застосувати розчин сечовини (50 г на відро холодної води). Ним обприскати стінки і стелю, полити грядки і проходи.

Можна також обробити приміщення розчином хлорного вапна. Для цього 400 г засобу настоюйте у відрі води протягом декількох годин, періодично помішуючи. Коли осад осяде, потрібно обприскати отриманою рідиною як підстави, так і елементи конструкції теплиці. Якщо вони дерев’яні, обеззаражте їх гущею, що осіла на дні.

Універсальним дезинфікуючим засобом є мідний купорос (100 г на відро теплої води). Обприскують ним поверхні теплиці і ґрунт (для нього концентрація нижче: 50 г на 10 л теплої води) з розрахунку 2 л на 1 кв. м. Використовувати його можна не частіше 1 разу на 5 років.

Для обробки плівкової теплиці приготуйте більш слабкий розчин мідного купоросу (75 г на 10 л теплої води). Деякі городники для обробки плівкових теплиць використовують концентрований розчин марганцівки, який наносять після очищення поверхонь розчином зеленого мила.

При роботі з дезінфікуючими рідинами, особливо з мідним купоросом, застосовуйте захисні засоби: окуляри, рукавички і респіратор. Дотримуйтесь техніки безпеки.

Обкурювання теплиці

Ефективним способом дезінфекції теплиць, як полікарбонатних, так і скляних вважається обкурювання спеціальними димовими шашками. Їх можна придбати в садовому магазині або виготовити самим. Найчастіше для дезінфекції і дезінсекції використовують сірчану шашку, яка дозволяє очистити теплицю від більшості видів хвороб і шкідників.

Можна використати і звичайну сірку, поклавши її на розпечене вугілля на деку. Необхідно 50-80 г на 1 кв. м. При зараженні павутинним кліщем вже буде потрібно 150 г на 1 кв. м.

Застосовують також суміш сірки з гасом. Речовини змішують у металевій ємності в співвідношенні 2:1 (сірки необхідно 50 г на 1 кв. м).

Перед застосуванням будь-якого з цих препаратів потрібно герметизувати всі щілини скотчем, і закрити вікна та двері. Рівномірно розмістіть сірчані шашки або заготовки по площі теплиці і швидко їх підпаліть. Відразу ж покиньте приміщення і щільно закрийте двері. У задимленому стані теплиця повинна знаходитися не менше двох діб. Після чого провітрюйте її протягом 1-2 тижнів.Для обкурювання сіркою не підходять теплиці із металевим каркасом.

Для дезінфекції можна використовувати і формалін, який бореться з фітофторою і деякими шкідниками. Обприскати ґрунт 1% розчином речовини з розрахунку 200-250 мл на 1 кв. м. Формалін леткий і починає випаровуватися практично відразу. Тому застосовуйте респіратор вже на стадії приготування розчину.

Обсипання порошкоподібними сумішами

Восени ґрунт у теплиці можна продезінфікувати гашеним вапном, яке наносять тонким шаром на поверхню з розрахунку 100-200 г на 1 кв. м. Після чого ґрунт перекопують.

При сильному зараженні ґрунт видаляють з теплиці і складають у бурти, пересипаючи кожен шар в 20 см 100-120 г речовини для знезараження. Вилучений з теплиці ґрунт замінюють здоровою ґрунтовою сумішшю, підібраною під конкретні культури, які будуть висаджуватися в теплиці навесні. При відсутності захворювань протягом сезону для їх профілактики восени ґрунт у теплиці можна просто оздоровити спеціальними препаратами. Для кращого ефекту обробку слід повторити через два тижні.

При дотриманні послідовності дій і правил дезінфекції корпусу теплиці і ґрунту в ній ви вбережете рослини від хвороб та шкідників в новому сезоні, що допоможе одержати ще більший урожай.