Малина для наших садів — традиційна ягідна культура. Вирощувати її нескладно, а врожай — стабільний, смачний і корисний. Однак, в серпні малині потрібен особливий догляд — видалити зайві пагони, прорідити та омолодити кущі, підгодувати та за потреби оновити ділянку під малину. Тоді на наступний сезон вдячна ягода порадує щедрим вітамінним урожаєм, інформує Ukr.Media.
Біологічна особливість малини така, що коренева система у неї багаторічна, а надземна частина — дворічна.
- Молоді однорічні пагони поточного року дадуть ягідки на майбутній сезон, а дворічні пагони, які відплодоносили слід вирізати відразу після збору врожаю.
- Цю операцію проводять на звичайній не ремонтантній малині, оскільки ремонтантні сорти плодоносять і на дворічних, і на однорічних пагонах.
- Старі пагони ви легко відрізните від молодих — кора на них темна, лущиться, і є бічні пагони, з яких ми й збирали смачні ягідки.
- Дворічний пагін, який вже відплодоносив, потрібно вирізати як можна раніше, відразу після збору врожаю, а не пізньої осені та не навесні, щоб його розлога широка крона не затінювала молоді пагони.
- Загущені ряди до того ж погано провітрюються, що сприяє поширенню хвороб і шкідників, а однорічні пагони недоотримують сонячного світла і живлення.
Як обрізати малину
- Якщо малина у вас підв’язана, то спочатку відв’яжіть гілки від шпалерного дроту або від колів і секатором виріжте пагони на рівні ґрунту.
- Вирізати старі дворічні пагони потрібно як можна ближче до землі, не залишаючи пеньків, щоб туди не проникла ні інфекція, ні шкідник.
- Одночасно видаляємо маленькі недорозвинені та слабкі хворі пагони.
- Також у пагонів поточного року можна обрізати верхівку, злегка прищипнувши її для кращого галуження.
- Така прищіпка прискорить та поліпшить визрівання молодих пагонів.
Нормування малини в серпні
При вирізці і видалення пагонів, що відплодоносили відразу ж роблять «нормування» — видалення молодих зелених пагонів поточного року.
- Найбільш слабкі (пізно з’явилися) викривлені та недозрівші зелені пагони, які загущають, вирізують.
- При нормуванні для плодоношення на наступний рік залишають на 1 погонний метр не більше 10 штук добре доспілих пагонів товщиною не менше 1 см.
- Так для пригинання в зиму у нас залишиться 6-8 пагонів в 1 кущі.
Боротьба з хворобами малини в серпні
Малину пошкоджують близько 60 різних грибних, бактеріальних і вірусних хвороб. Найбільш шкідливими та небезпечними є плямистості та малиновий жук.
- Всі кущі малини старші 5-7 років, особливо пошкоджені хворобами, слід викорчувати та замінити новими посадками.
- Восени сильно пошкоджені хворобами пагони слід разом з опалим листям знищити, тобто після обрізки та нормування кущів всі залишки спалити.
- До того ж не забувайте міняти ділянку, оскільки ґрунт виснажується, в малиннику накопичується інфекція, і рослини починають хворіти та сильно пошкоджуватися шкідниками.
- Тому малину рекомендують вирощувати на одному місці безперервно не більше 8-9 років.
Підживлення малини в серпні
- В перші 3-4 роки життя під малину з добрив краще вносити гній, перегній або компост, норма внесення: від 5-10 кг на 1 метр квадратний ряду малини.
- У наступні роки органічні добрива застосовують 1 раз на 3 роки.