Посадка часнику на зиму: коли садити і як правильно доглядати, щоб мати гарний урожай в наступному році.

Потрібно вибрати правильний посадковий матеріал, вірно визначити терміни посадки, знати тонкощі і правила.

Посадка часнику під зиму — справа відповідальна, тут потрібно вибрати правильний посадковий матеріал, вірно визначити терміни посадки, знати тонкощі і правила, нюанси і особливості. Ось з таких нюансів дозвольте і почати, інформує Ukr.Media.

Бульбочки чи зубчики

Мало хто знає, що у часнику як культури є дві різні форми: нестрілкуюча і стрілкуюча. Що таке стрілка? Найпростіше — це звичайний квітконіс. Стрілку формує лише озимий часник, тобто той, який ми висіваємо в осінній час.

В озимого часнику, який дає стрілки, в самому завершенні пекучого літа на квітконосі починають дозрівати бульбочки, це такі повітряні цибулинки, причому в кожному суцвітті їх може налічуватися сто штук і навіть більше.

Використовувати ці бульбочки можна також для висадки восени, проте в наступному сезоні ви не отримаєте повноцінної головки з зубчиками часнику. З бульбочки виросте тільки досить маленька, вагою всього 4-7 г цибулька, яку у нас називають однозубкою і дуже жваво продають на ринку для висадки восени. З однозубок на наступне літо і вийде повноцінна головка часнику.Все б добре, але є й винятки: бульбочки теж бувають різних розмірів, і коли ви висієте зовсім дрібні, то і на наступний сезон цибулинки будуть не дуже великими. Якісний урожай солідних за розмірами цибулин часнику, забитих зубчиками і готових до тривалого зберігання, ви зможете отримати тільки ще через сезон, тобто на третій рік. Посів бульбочками практикується на домашніх дільницях лише іноді в якості експерименту або, що частіше, для збереження всіх культурних ознак певного сорту часнику.

Посадка повноцінних зубчиків часнику під зиму, її популярність ні в яке порівняння з посівом бульбочок не ставиться. До речі, а що таке зубчик? Зубчик — це дочірня цибулинка, має добре розвинену, активну, живу початкову почечку. А якщо таких зубчиків часнику багато (не думайте, що буває мінімум три, може бути і один, а максимум — цілих сім штук), які скомпоновані на загальному дінці і дбайливо закутані криючими лусками, то це вже цибулина, причому складна.

Вважається, що чим більше (крупніше) сам посадковий матеріал, то і врожай буде більшим. Тобто, якщо ми висаджуємо здоровенний зубок часнику у грунт, то навесні просто зобов’язані отримати велику цибулину з максимальною кількістю великих зубків. Якщо ж посадити дрібний зубок, то і цибулина часнику буде середнього розміру, в кращому випадку — з дрібними або зовсім одним зубком всередині.

Коли садити часник під зиму

Переходимо до термінів, це важливо, але багато в чому терміни залежать і від кліматичних умов. Одне загальне правило для висаджування часнику, незважаючи на календарні терміни: зубки повинні опинитися в ґрунті за півтора місяця (максимум — за 50 днів) до початку справжніх морозів, коли температура грунту опуститься нижче дев’яти градусів тепла. Це оптимальний термін для того, щоб часник сформував досить пристойний пучок корінців (іноді рівний навіть 15 см, але зазвичай — близько десяти).Місце для посадки часнику

Обране вірно місце дуже важливо і впливає на підсумковий результат, тому нехтувати цим пунктом не можна. Потрібно пам’ятати, що часник є культурою, яка любить світло, отже, вибираємо для нього найбільш відкрите і добре освітлене місце на ділянці. Постарайтеся вибрати місце так, щоб навіть впродовж дня короткочасна тінь не накривала цю культуру. Що стосується попередників, то хорошими вважаються сидерати, гарбуз (та й взагалі всі баштанні), помідори, будь-яка капуста (особливо рання), бобові і листова зелень, а от погані попередники для часнику — це цибуля, сам же часник, морква, огірки та картопля.

Намагайтеся не висаджувати часник восени на заболочених ділянках, тих, де довго накопичується тала або дощова вода, де грунт щільний, глинистого типу, і звичайно, на будь-яких грунтах, в складі яких є багато торфу. На пісковиках часник висадити можна, але користі буде мало: субстрат цей бідний і вимагає дуже частого поливу, тому цибулини з’являться, швидше за все, дуже дрібними.

Посадка зубчиків часнику

Почнемо з традиційнї і найбільш поширеної посадки часнику — висадки зубків. Коли грядка готова, вирівняна, розпушена, необхідно зробити на ній рядки, відступивши один від одного 18-20 см, а при дуже широких грядках і 25 см буде в самий раз, але не більше. Між зубками часнику відстань залежить від їх розміру: дрібні можна посадити, залишивши між ними 14-16 см, великі — 19 і навіть 22 см, економити грунт в даному випадку просто безглуздо. Зазвичай зубчики загортають на рихлому грунті на глибину 4 см, а на щільному ґрунті — на глибину 5-6 см.

Посадка цибулин-бульбочок

Між рядками цілком можна зробити ту ж саму відстань у 20 см, а от між бульбочками вистачить 10 см, якщо вони зовсім вже маленькі, і 15 см, якщо побільші. Закладають бульбочки часнику на рихлому грунті на глибину 4 см, на більш щільному — на 5 см. Зазвичай на квадратний метр грядки йде близько трьох десятків бульбочок,.

Кілька корисних порад

Готувати грунт перед посадкою часнику треба за 10-15 днів, тобто, якщо в кінці вересня плануємо його посадити, то на початку місяця цілком можна починати готувати грунт.

Сильно «встромляти» зубчики часнику не можна, їх потрібно акуратно «поміщати» в ґрунт, для чого ґрунт потрібно попередньо довести до пухкого стану.

На посаджених грядках після посадки досить посипати верхній шар пічної золою, по 200 г на квадратний метр.Полив часнику після посадки не потрібен, зазвичай вистачає дощів, але якщо не випаде за місяць жодного, то разок можна і полити, витрачаючи по відру на квадратний метр.

Після настання морозу, поки немає снігу, часник можна вкрити листовим опадом шаром в 15-25 см, а поверх нього розстелити нетканий укривний матеріал. Або листя не використовувати зовсім, відбувшись лише матеріалом.