Правильний догляд за малиною після збору. Корисні поради про які варто знати.

Догляд за малиною влітку залежить від безлічі параметрів.

Різновид, сорт, вік, місце посадки, схильність до хвороб — все це садівник повинен враховувати, щоб і в наступному році насолодитися рясним і смачним урожаєм, інформує Ukr.Media.

Найважливіше, що має зрозуміти недосвідчений дачник, це те, що догляд за ремонтантною малиною сильно відрізняється від догляду за малиною літніх сортів. Ці рослини хоч і схожі зовні, мають різний цикл розвитку, плодоносять в різний час, а значить і турбота про них припадає на різні місяці. Тому перш ніж підгодовувати або вирізати свої кущі, визначте, що саме за ягідник перед вами.

Час дозрівання малини — найкращий індикатор її виду. Якщо ягоди червоніють і наливаються в липні, значить перед вами літній сорт. Якщо ж дозрівання почалося в серпні — початку вересня, то на вашій ділянці оселилася ремонтантна красуня.

Літня малина: догляд, обрізання і вирощування

Ті, хто посадив літню малину на дачі, вже встигли зібрати і заготовити її на зиму, а значить, настав час подбати про кущі. У другій половині літа і початку осені їм потрібно багато сил для того, щоб закласти квіткові бруньки на наступний рік і накопичити поживні речовини для зимівлі. Тому догляд за малиною в липні і серпні складається одразу з декількох рівнозначних операцій.

Обрізка літньої малини після збору ягід

Багато садівників відкладають обрізку малини до холодів, адже в розпал дачного сезону часу завжди бракує. Однак правильна обрізка малини зазвичай здійснюється незабаром після збору врожаю. І пояснення цього просте — кущу і так доведеться витратити чимало сил на підготовку до зими, так навіщо ж йому годувати ще й зайві пагони.Обрізати малину варто до внесення добрив.

Першим ділом видаліть з куща всі слабкі, хворі або пошкоджені пагони. Потім обріжте здерев’янілі пагони — на них ягід вже не буде, і до зими вони просто засохнуть. Якщо на кущі виросло дуже багато молодих, великих зелених гілок, також прорідіть їх, залишивши не більше 8-10 на один корінь. Дрібну поросль також бажано видалити врожаю на ній не буде, та й зиму вона, швидше за все, не перенесе.

Зрізайте гілки максимально низько, до рівня землі, і відразу видаляйте їх з ділянки. Здорові можна використовувати при створенні нижнього шару високих гряд, а уражені хворобами і шкідниками краще спалити.

Підгодівля літньої маліні після збору ягід

Відповідь на питання про те, чим удобрювати малину, залежить від того, як ви вирішили цю ситуацію у минулому році. Зазвичай садівники воліють органіку і вносять під кущі гній (5 кг на 1 кв. м), компост (4-5 кг на 1 кв. м), торф (5 кг на 1 кв. м), золу (100 г на кущ). Однак якщо в минулому році ви вже обирали органічні добрива, то в цьому краще віддати перевагу мінеральним.

Для цього під кожен дорослий кущ внесіть і закладіть на глибину 10-15 см по 50 г суперфосфату і 40 г сульфату калію. А ось азот у другій половині сезону малині не потрібен — від нього кущ почне нарощувати зелену масу і випускати молоді пагони, які нам зовсім ні до чого. Також важливо пам’ятати, що молоді кущі не здатні «переварити» таку кількість поживних речовин, тому «порції» для них потрібно зменшити вдвічі.

Полив літньої малинв після збору ягід

Не варто думати, що після збору урожаю про поливі малини можна забути. Від поливу малини влітку, особливо в другій його половині, безпосередньо залежить урожай наступного року. Припиняти зволоження грунту можна лише безпосередньо перед початком заморозків або в дощову погоду.

До цього ж кущі поливають 1 раз на 7-10 днів з розрахунку 30-40 л води на кожну дорослу рослину або 15-20 л — на кожен молодий кущик. Коренева система у малини поверхнева, тому не лийте в центр куща, а по колу на відстані 30-40 см від пагонів.

Обробка літньої малини від шкідників після збору ягід

Кущі малини і грунт біля її підніжжя може стати притулком на зиму для комах, бактерій і грибкових спор. Тому необхідно знати, чим обприскати малину від шкідників і хвороб.

Після збору врожаю можна сміливо вибирати дієві засоби, наприклад, 1%-ний розчин бордоської рідини. Їм кущі обприскують у серпні двічі, з інтервалом 14 днів. Також важливо видалити з-під кущів все опале листя і замульчувати коріння малини торфом, соломою або скошеною травою на висоту 10-15 см, попередньо прорихливши грунт.Ремонтантна малина: догляд, обрізання і вирощування

Ремонтантна малина відрізняється від своєї літньої родички тим, що здатна плодоносити і на торішніх пагонах, і на пагонах цього року. При правильному виборі сорту і грамотному догляді її плодоношення розтягується більше ніж на місяць.

Обрізка ремонтантної малини після збору ягід

Прагнучи отримати максимум ягід з куща, багато садівників не видаляють у ремонтантної малини всю наземну частину восени, а залишають кілька міцних пагонів. У цьому випадку ягоди на них з’являються ще на початку літа. Однак ця згубна практика веде до ослаблення рослин, їх зараження хворобами і втрати ремонтантних якостей.

Щоб уникнути цієї помилки на зиму у ремонтантної малини потрібно обрізати всю наземну частину, не залишаючи ні гілок, ні навіть пеньків. До весни з обрізанням краще не затягувати — в заростях малини чудово зимують комахи-шкідники, спори грибків, бактерії.

Хочете поекспериментувати з отриманням двох врожаїв? Тоді під час осінньої обрізки (у листопаді) залиште на кожному кущі 5-6 сильних пагонів, укоротіть їх на третину і укрийте на зиму, пригнувши до землі. Навесні перевірте, як вони перезимували, видаліть підмерзлі або загнили, а решту залиште і своєчасно розчищайте дрібну поросль малини, щоб кущі не загущувались.

Підгодівля ремонтантної малини після збору ягід

На відміну від літньої малини, ремонтантна не терпить осінньої підгодівлі органікою. Справа в тому, що органічні добрива, як правило, містять багато азоту, а на його переробку восени біля кущів вже немає часу.

Тому віддайте перевагу безазотним мінеральним комплексам, які продаються з позначкою «Осіннє» і внесіть по 50-60 г в лунки навколо куща.

Полив ремонтантної малини після збору ягід

Для високого врожаю ремонтантної малині потрібно велика кількість вологи протягом усього сезону. Поливати її слід не рідше одного разу в тиждень, при цьому промочуючи грунт на глибину 30-40 см. Після збирання ягід, яке часто закінчується вже з холодів, число поливів можна скоротити. Однак за кілька тижнів до настання морозів необхідно рясно полити посадки, потім розпушити землю навколо них і замульчувати соломою, торфом, соломою, тирсою або іншим матеріалом.

Обробка ремонтантної малини від шкідників після збору ягід

Як ви розумієте, після збору ягід у ремонтантної малини видаляється вся надземна частина куща, а тому обробляти від шкідників особливо нічого. Однак це не означає, що даний етап можна пропустити.Справа в тому, що комахи і бактерії можуть залишитися на зиму у верхньому шарі грунту, і навесні вибратися на сонечко, щоб знову шкодити вашим посадкам. Тому перед початком холодів видаліть з-під кущів всі рослинні залишки, спаліть зрізані гілки малини, а верхній шар грунту прорихліть і обробіть Актелліком, Інта-Віром або Фуфаноном по інструкції. Якщо ж для вашого малиннику характерне засилля моху і лишайника, полийте грунт 1%-ним розчином мідного чи залізного купоросу.