Правильний догляд за орхідеями для новачків: цвітуть немов божевільні

Захоплення орхідеями по праву називають абсолютно особливою сферою квітникарства. Ці дивовижні рослини настільки унікальні і по формі зростання, і за типом кореневища, що зараховувати їх до звичайних квітучих культур було б справжнім злочином, інформує UkrMedia.

Серед орхідей є величезна кількість як найвитриваліших і найневибагливіших, спеціально адаптованих до кімнатних умов, так і дуже примхливих, здатних рости тільки в оранжереях або спеціальних вітринах.

Тим, хто тільки знайомиться з цими екзотичними рослинами, зорієнтуватися в тому, що ж саме необхідно конкретній орхідеї і зважитися поповнити свою колекцію тропічними зірками досить важко. І рекомендація тут може бути тільки одна — починайте з малого.

Вибирайте з розумом, або починаємо з малого

Якщо ви тільки починаєте захоплюватися орхідеями і незважаючи на зачарованість красою суцвіть боїтеся завести у себе таку красуню з причини складного догляду, почніть з найбільш непримхливих представниць сімейства. Знайомство з орхідеями краще почати зі стійких до захворювань і стандартних за своїми вимогами сортів і видів. Для новачків у питаннях вирощування орхідей найкраще підходять фаленопсиси. Малайські квіти або орхідеї-метелики виділяються не тільки дивним довгоцветінням. Ці орхідеї дійсно прості у догляді і на них найкраще за все навчатися поводженню з усіма представниками цих дивовижних рослин.

М’яке світло — запорука краси орхідеї

Правильно оберіть освітлення для орхідеї. Ці тропічні квіти в кімнатних умовах належать до світлолюбивих культур, але при цьому прямих сонячних променів вони не переносять. На квітки і листя орхідей, а тим паче на прозорі горщики, якщо орхідеї вирощуються в спеціальних ємностях і належать до здатних до фотосинтезу видів, не повинні потрапляти промені сонця. Орхідеї потрібно розміщувати у тих вікон, які виходять на захід або схід. Найбільш тіньовитривалими з усіх орхідей є як раз фаленопсиси, які можуть змиритися з умовами вікон північної орієнтації.

Розумний полив орхідей

Влаголюбивість орхідей та їх тропічне походження не повинні вводити вас в оману. У більшості випадків достатньо поливати орхідеї близько одного разу на тиждень. Поливати орхідею краще методом занурення у воду або душовим методом, при цьому перший спосіб набагато простіший і надійніший. У ємність з дощовою або іншою м’якою водою занурюють горщик з орхідеєю так, щоб субстрат добре просочився вологою (не більше, ніж на 20-30 хвилин). Якщо вам пощастило і водопровідна вода у вас не жорстка і підходить для догляду за кімнатними рослинами, то рослини можна і зовсім підставити під кран або просочити субстрат за допомогою душу, але пам’ятайте, що вода ні в якому разі не повинна бути холодною. Як тільки вода цілком просочить субстрат, акуратно вийміть ємність на підставку або піддон і дайте стекти всій зайвій воді (вона не повинна застоюватися навколо коріння орхідей і залишатися в піддоні).

Харчування = зріст

Всі без винятку орхідеї потребують досить високої концентрації добрива у ґрунті. Для цих культур можна використовувати тільки спеціальні, призначені для орхідей добрива та вносити їх потрібно тільки разом із водою для поливу. Для фаленопсиса та інших стійких до захворювань і невибагливих орхідей достатньо проводити підживлення 1 раз на місяць або кожні 3 тижні у стандартній дозі, або 2 рази на місяць зменшеною наполовину кількістю добрив. Підживлення вносять не весь рік, а в місяці активного розвитку.

Бережна, але ретельна пересадка

Пересаджувати орхідеї необхідно в середньому кожні 2 роки. З цими рослинами потрібно звертатися дуже акуратно, адже коріння легко травмується і обламується. Субстрат замінюють повністю. Для орхідей потрібні спеціальні ґрунтосуміші для цих видів рослин, що складаються з грубих часток кори, моху та інших корисних компонентів. Перед посадкою потрібно уважно оглянути рослину і видалити всі м’які, пошкоджені, сухі ділянки, обробивши зрізи деревним вугіллям. Орхідеї не заглиблюють, їх акуратно встановлюють на насипаний пагорб на дні горщика, а потім заповнюють вільне місце субстратом. Якщо ви боїтеся пошкодити кореневище орхідеї при пересадці, для проведення першої процедури попросіть допомогти вам колегу-квітникаря, який вже вміє поводитися з орхідеями. Після процедури не поливайте рослину щонайменше 3 дні, а підживлення відновіть тільки через місяць.

Без контролю температури цвітіння орхідеї не домогтися

Для того щоб у орхідей настало цвітіння, їм потрібні прохолодні умови, зокрема температура вночі в період підготовки до цвітіння повинна опускатися хоча б до 15-18, а в ідеалі до 12-15 градусів. Про конкретний час переводу до стадії спокою і необхідні вашій орхідеї показники необхідно обов’язково уточнити інформацію при покупці, адже у кожного сорту є свої специфічні особливості і «звички». Але просто забезпечення прохолодних умов для орхідей буде мало. Між денною і нічною температурою повинен дотримуватися контраст: вночі температура повітря в приміщенні, де стоїть орхідея, повинна опускатися в середньому на 4-5 градусів по відношенню до денної.

Обрізка не як у всіх

Якщо ви обрали для знайомства з орхідеями фаленопсис, то правильно обрізайте зів’ялі суцвіття на рослині. У фаленопсисів нові квітконоси будуть розвиватися не тільки в основі стебла, але і з вічка сплячої бруньки на пагоні. Тому зів’ялі суцвіття видаляють не повністю, а приблизно наполовину, над другим або навіть третім вічком. Якщо ви боїтеся помилитися, краще після відцвітання залиште пагони повністю: зрізати верхівки ви зможете вже після того, як з’являться нові пагони або по мірі їх всихання, видаляючи тільки висохлі верхівки.

Правильний догляд за орхідеями для новачків: цвітуть немов божевільні