Правильний догляд за смородиною після збору врожаю. Це варто знати усім городникам.

Смородина, як та полуниця, після плодоношення, потребує мінімум в трьох заходах:.

Після збору врожаю смородини в середині літа ми, зазвичай, благополучно забуваємо про кущі до самої весни, в кращому випадку — обріжемо восени і замульчуємо. Дійсно, смородина після збору ягід потребує відпочинку. Ось тільки відпочинок зі старими гілками, нікуди не зниклими шкідниками і хворобами на виснаженій землі виходить не найбільш вдалим. І чекати після такого відпочинку доброго врожаю в наступному році не доводиться, інформує Ukr.Media.

Смородина, як та полуниця, після плодоношення, потребує мінімум в трьох заходах:

 • обробка смородини після збору врожаю від хвороб і шкідників
 • обрізка смородини після збору врожаю
 • підживлення смородини після збору врожаю

Смородина закладає бруньки для врожаю наступного року влітку, і від того, наскільки добре ви подбали про вашу рослину, залежатиме, скільки ягід ви зберете через рік. Тому пропонуємо поговорити, що робити після збирання смородини, і головне — як це робити.

Чим обробити смородину після збору врожаю

Навіть здоровий з вигляду кущ смородини після плодоношення варто обробити фунгіцидом та інсектицидом. Як фунгіцид можна взяти, наприклад, 1% розчин бордоської рідини, Топаз, Фундазол або інший препарат, яким ви звикли користуватися. Якщо ви помітили на листках смородини після плодоношення ознаки захворювань — обприскування проводять двічі.Величезної шкоди завдає смородині кліщ, галиці і скляниці. Ці шкідники залишаються на вашій смородині і після плодоношення, і, успішно перезимувавши, навесні атакують кущ з новою силою. Щоб цього не сталося, застосовують препарати:

 • від кліща на смородині : Кліщовит (4 мл препарату на 2 л води на 1 кущ — 2 л), Фітоверм (20 мл на 1 відро води), Карбофос (і не тільки від кліщів), Неорон (15 мл на 1 відро води) та інші препарати;
 • від скляниці на смородині: Карбофос, Фітоверм, Лепідоцид тощо;
 • від галиць на смородині : Аліот, Кінмікс, Фітоверм, Лепідоцид тощо.

Якщо ваша смородина не уражена хворобами та шкідниками, достатньо однієї обробки, якщо сліди ураження є — повторіть обробку смородини після плодоношення з невеликим інтервалом.

Як обрізати смородину після збору врожаю

Традиційно обрізка смородини проводиться ранньою весною, поки бруньки ще не розпустилися, або вже перед зимою, коли опало листя. Проте є сенс прибирати непотрібні гілки смородини відразу після плодоношення, принаймні — старі.

Відомо, що після трирічного віку пагони смородини починають гірше плодоносити, і їх видаляють. Однак відразу після збору ягід на цих, по суті — вже не потрібних, старих пагонах закладаються бруньки на наступний рік, віднімаючи поживні речовини у молодих, здорових гілок. Навіщо це допускати? Краще видалити старі, товсті гілки відразу. Основну обрізку можна відкласти до пізньої осені, коли листя обпадуть, і обрізати буде зручніше. Але принципової різниці немає, можна видалити всі непотрібні гілки відразу після збору ягід смородини.

До речі, на червоній і білій смородині після збору врожаю листя краще не чіпати, а з чорної смородини їх можна обірвати (особливо якщо листя — хворі). Для цього пальцями щільно обхоплюють кожну гілку і проводять знизу вгору, у напрямку зростання бруньок, а те, що не пішло відразу — обрізають ножицями. Хворі листя забирають з ділянки та знищують.

Як проводиться обрізка смородини після збору врожаю? Формувати кущ смородини починають з трирічного віку, оскільки основний урожай формується на гілках віком 1-3 роки. Гілки 4-5 років і старше видаляють. Обрізають зі смородини і всі гілки, незалежно від віку, сухі, хворі, і ті, які сильно нахилені до землі, оскільки влітку кількості світла для таких віток буде недостатньо для повноцінного розвитку ягід.

Обрізання роблять біля землі, намагаючись не залишати пеньків. Відрізнити старі гілки від молодих досить легко: молоді пагони — світлі, старі — темно-коричневі, товсті, часто — в лишайниках. Завдяки такому обрізанні ми стимулюємо зростання нових прикореневих пагонів з підземної частини куща.

Пагони, які виросли за цей сезон, називають «нульовими». На «нульових» пагонах плодоносить тільки чорна смородина, біла і червона дають урожай на старших гілках. Щоб не загущати кущ, залишають 3-4 «нульові» втечі, проте ми обрізаємо смородину після збору врожаю, їй ще доведеться зимувати, і не факт, що всі молоді пагони перезимують. Тому для підстраховки рекомендують залишати 4-5 нульових пагонів. Решту молодих пагонів вирізують до основи пеньків. Залишені молоді пагони вкорочують на третину довжини для посилення розгалуження.

2-3-річні гілки оновлюють: засохлі верхівки старіючих пагонів зрізують до сильного бічного відгалуження, щоб посилити зростання решти гілки. Також для посилення розгалуження обрізають верхівку пагона. В цілому на кущі повинно бути 15-18 різновікових гілок.Чим підживити смородину після збору врожаю

Смородина після збору врожаю як ніколи потребує підгодівлі. Підживлювати смородину потрібно як мінеральними, так і органічними добривами. В якості мінеральних беруть калійні і фосфорні добрива, а азоту для смородини вистачить і того, що міститься в органіці. Смородина — рослина фосфоролюб; до того ж, для підготовки до зими всі рослини потребують підвищених доз фосфору, який стимулює одеревіння пагонів. Втім, якщо з куща ви зібрали дуже багато ягід, або на листках спостерігається хлороз від нестачі азоту — можна внести і мінеральні добрива, у складі яких є азот.

Органіка:

 • компост, перегній, торф — разом або окремо, приблизно 1 відро на 1 кущ;
 • пташиний послід, коров’як;
 • покупні органічні добрива — наприклад, рідкий біогумус з фосфором.

Мінеральні добрива:

 • подвійний суперфорфат/суперфорсфат і калієва селітра (по 2 ст. ложки на 1 відро води);
 • аммофоска/діамофоска і деревна зола (2 ст. ложки добрива і 1 склянку золи на 1 відро води);
 • по столовій ложці сечовини, суперфосфату, 1 склянка золи (на 1 відро води)
 • по 1 столовій ложці сульфату калію і суперфосфату на 1 відро води.

Мінеральні підгодівлі можна розчинити в органічних, якщо вони рідкі (настій посліду, коров’як), або ж спочатку пролити землю, підгодувати смородину після плодоношення мінеральними речовинами, а потім замульчувати ґрунт органікою (торф, перегній, компост).

Догляд за смородиною після плодоношення також передбачає позакореневу обробку: не зайвим буде дати кущу імуностимулятор, модулятор зростання. Це дозволить зняти з рослини стрес, що виникає після рясного плодоношення. Але тут треба дивитися конкретно по рослині.