Пробачення! Дуж сильна притча про те, як вилікувати біль від образ.

— Я не пробачу, — сказала Вона. – Я буду пам’ятати.

— Пробач, — попросив її Ангел. – Прости, тобі ж легше буде.

— Ні за що, — вперто стиснула губи Вона. — Цього не можна прощати. Ніколи.

— Ти будеш мстити? – стурбовано запитав він.

— Ні, мстити я не буду. Я буду вище цього.

— Ти жадаєш суворого покарання?

— Я не знаю, яке покарання було б достатнім.

— Усім доводиться платити за свої рішення. Рано чи пізно, але всім… — тихо сказав Ангел. — Це неминуче.

— Так, я знаю.

— Тоді Пробач! Зніми з себе вантаж. Ти ж тепер далеко від своїх кривдників.

— Ні. Не можу. І не хочу. Немає їм вибачення.

— Добре, справа твоя, — зітхнув Ангел. — Де ти маєш намір зберігати свою образу?

— Тут і тут, — доторкнулася до голови і серця Вона.

— Будь ласка, будь обережна, — попросив Ангел. — Отрута образ дуже небезпечна. Вона може осідати каменем і тягнути на дно, а може породити полум’я люті, яка спалює все живе.

— Це камінь Пам’яті і благородна лють, — перервала його вона. — Вони на моєму боці.

І образа оселилася там, де вона і сказала – в голові і в серці.

Вона була молода і здорова, вона будувала своє життя, в її жилах текла гаряча кров, а легені жадібно вдихали повітря свободи. Вона вийшла заміж, народила дітей, завела друзів. Іноді, звичайно, вона на них ображалася, але в основному пробачала. Іноді сердилася і сварилася, тоді пробачали її. У житті було всяке, і про свою образу вона намагалася не згадувати. Минуло багато років, перш ніж вона знову почула це ненависне слово – «пробачити».

— Мене зрадив чоловік. З дітьми постійні проблеми. Гроші мене не люблять. Що робити? – запитала вона літнього психолога.

Він уважно вислухав, багато уточнював, чомусь весь час просив її розповісти про дитинство. Вона сердилася і переводила розмову в теперішній час, але він знову повертав її в дитячі роки. Їй здавалося, що він блукає по закутках її пам’яті, намагаючись розгледіти, витягнути на світ ту давню образу. Вона цього не хотіла, а тому пручалася. Але він все одно побачив, допитливий цей дядько.

— Чиститися вам потрібно, — підбив підсумок він. – Ваші образи розрослися. На них налипли більш пізні образи, як поліпи на кораловий риф. Цей риф став перешкодою на шляху потоків життєвої енергії. Від цього у вас і в особистому житті проблеми, і з фінансами не ладиться. У цього рифу гострі краї, вони ранять вашу ніжну душу. Всередині рифу оселилися і заплуталися різні емоції, вони отруюють вашу кров своїми відходами життєдіяльності, і цим привертають все нових і нових поселенців.

— Так, я теж щось таке відчуваю, — кивнула жінка. – Час від часу нервова стаю, часом депресія тисне, а іноді всіх просто вбити хочеться. Гаразд, треба чиститися. А як?

— Вибачте ту першу, найголовнішу образу, — порадив психолог. – Не буде фундаменту – і риф розсиплеться.

— Ні за що! — знавісніла жінка. – Це справедлива образа, адже так воно все і було! Я маю право ображатися!

— Ви хочете бути правою чи щасливою? – запитав психолог. Але жінка не стала відповідати, вона просто встала і пішла, несучи з собою геть, свій «Кораловий риф».

Минуло ще скільки-то років. Жінка знову сиділа на прийомі, тепер вже у лікаря. Лікар розглядав знімки, гортав аналізи, насуплювався і жував губи.

— Доктор, що ж ви мовчите? – не витримала вона.

— У вас є родичі? – запитав лікар.

— Батьки померли, з чоловіком в розлученні, а діти є, і онуки теж. А навіщо вам мої родичі?

— Бачте, у вас пухлина. Ось тут, — і доктор показав на знімку черепа, де у неї пухлина. – Судячи по аналізах, пухлина нехороша. Це пояснює і ваші постійні головні болі, і безсоння, і швидку стомлюваність. Найгірше, що новоутворення має тенденцію до швидкого зростання. Воно збільшується, ось що погано.

— І що, мене тепер на операцію? — запитала вона, холодіючи від жахливих передчуттів.

— Та Ні, — і доктор насупився ще більше. – Ось ваша кардіограма за останній рік. У вас дуже слабке серце. Таке враження, що воно затиснуте з усіх боків і не здатне працювати в повну міць. Воно може не перенести операції. Тому спочатку потрібно підлікувати серце, а вже потім…

Він не договорив, а жінка зрозуміла, що «потім» може не наступити ніколи. Або серце не витримає, або пухлина задавить.

— До речі, аналіз крові у вас теж не дуже. Гемоглобін низький, лейкоцити високі… Я пропишу вам ліки, — сказав доктор. — Але і ви повинні собі допомогти. Вам потрібно привести організм у відносний порядок і заодно морально підготуватися до операції.

— А як?

— Позитивні емоції, теплі стосунки, спілкування з рідними. Закохайтеся, в кінці кінців. Погортайте альбом з фотографіями, згадайте щасливе дитинство.

Жінка тільки криво посміхнулася.

— Спробуйте всіх пробачити, особливо батьків, — несподівано порадив лікар. – Це дуже полегшує душу. У моїй практиці були випадки, коли прощення творило чудеса.

— Та невже? – іронічно запитала жінка.

— Уявіть собі. У медицині є багато допоміжних інструментів. Якісний догляд, наприклад… Турбота. Прощення теж може стати ліками, причому безкоштовними і без рецепта.

Простити. Або померти. Пробачити або померти? Померти, але не пробачити? Коли вибір стає питанням життя і смерті, потрібно тільки вирішити, в який бік  дивитися. Боліла голова. Нило серце. «Де ти будеш зберігати свою образу?». «Тут і тут». Тепер там боліло. Мабуть, образа занадто розрослася, і їй захотілося більшого. Їй заманулося витіснити свою господиню, заволодіти всім тілом. Дурна образа не розуміла, що тіло не витримає, помре.

Вона згадала своїх головних кривдників – тих, з дитинства. Батька і матір, які весь час або працювали, або лаялися. Вони не любили її так, як вона цього хотіла. Не допомагало нічого: ні п’ятірки і похвальні грамоти, ні виконання їх вимог, ні протест і бунт. А потім вони розійшлися, і кожен завів нову сім’ю, де їй місця не знайшлося. У шістнадцять років її відправили в технікум, в інше місто, давши їй квиток, валізу з речами і три тисячі рублів на перший час, і все – з цього моменту вона стала самостійною і вирішила: «Не прощу!». Вона носила цю образу в собі все життя, вона присягнулася, що образа разом з нею і помре, і схоже, що так воно і збувається.Але у неї були діти, були онуки, і вдівець Сергій Степанович з роботи, який намагався невміло за нею впадати, і вмирати не хотілося. Ну правда ось – рано їй було вмирати! «Треба пробачити, — вирішила вона. – Хоча б спробувати».

— Батьки, я вас за все пробачаю, — невпевнено сказала вона. Слова прозвучали зовсім непереконливо. Тоді вона взяла папір і олівець і написала: Шановні батьки!Дорогі батьки! Я більше не серджуся. Я вас за все пробачаю.

У роті стало гірко, серце стиснулося, а голова боліла ще більше. Але вона, міцніше стиснувши ручку, вперто, раз за разом, писала: «Я вас пробачаю. Я вас пробачаю». Ніякого полегшення, тільки роздратування піднялося.

— Не так, — прошпотів Ангел. – Річка завжди тече в один бік. Вони старші, ти молодша. Вони були раніше, ти потім. Не ти їх породила, а вони тебе. Вони подарували тобі можливість з’явитися на світ. Будь же вдячною!

— Я вдячна, — сказала жінка. — І я дійсно дуже хочу їх пробачити.

— Діти не мають права судити своїх батьків. Батьків не пробачають. У них просять вибачення.

— За що? – запитала вона. – Хіба я їм зробила щось погане?

— Ти собі зробила щось погане. Навіщо ти залишила в собі ту образу? Про що у тебе болить голова? Який камінь ти носиш в грудях? Що отруює твою кров? Чому твоє життя не тече повноводною річкою, а струмує кволими струмочками? Ти хочеш бути правою чи здоровою?

— Невже це все через образу на батьків? Це вона, чи що, так мене зруйнувала?

— Я попереджав, — нагадав Ангел. – Ангели завжди попереджають: не збирайте, не носіть, не отруюйте себе образами. Вони гниють, смердять і отруюють все живе навколо. Ми попереджаємо! Якщо людина робить вибір на користь образи, ми не маємо права заважати. А якщо на користь вибачення — ми повинні допомогти.

— А я ще зможу зламати цей кораловий риф? Чи вже запізно?

— Ніколи не пізно спробувати, — м’яко сказав Ангел.

— Але вони ж давно померли! Нема у кого тепер просити вибачення, і як же бути?

— Ти проси. Вони почують. А може, не почують. Зрештою, ти робиш це не для них, а для себе.

— Дорогі батьки, — почала вона. — Вибачте мене, будь ласка, якщо що не так… і взагалі за все вибачте.

Вона якийсь час говорила, потім замовкла і прислухалася до себе. Ніяких чудес – серце ниє, голова болить, і почуттів особливих немає, все як завжди.

— Я сама собі не вірю, — зізналася вона. — Стільки років минуло…

— Спробуй по-іншому, — порадив Ангел. – Стань знову дитиною.

— Як?

— Опустися на коліна і звернися до них, як у дитинстві: мама, тато.

Жінка трохи забарилася але опустилася на коліна. Вона склала руки човником, подивилася вгору і вимовила: «Мама. Тато.» А потім ще раз: «Мама, тато…». Очі її широко розкрилися і стали наповнюватися сльозами. «Мама, тато… це я, ваша дочка … Вибачте мене… вибачте мене!». Груди її стисли підступаючі сльози, а потім сльози хлинули бурхливим потоком. А вона все повторювала і повторювала: «Вибачте мене. Будь ласка, вибачте мене. Я не мала права вас судити. Мама, тато…».

Знадобилося чимало часу, перш ніж потоки сліз вичерпалися. Знесилена, вона сиділа прямо на підлозі, притулившись до дивана.

— Як ти? – запитав Ангел.

— Не знаю. Не зрозумію. Здається, я порожня, — відповіла вона.

— Повторюй це щодня сорок днів, — сказав Ангел. – Як курс лікування. Як хіміотерапію. Або, якщо хочеш, замість хіміотерапії.

— Так. Так. Сорок днів. Я буду.

У грудях щось пульсувало, поколювало і перекочувалося гарячими хвилями. Може, це були уламки того самого «рифу». І вперше за довгий час абсолютно, ну просто ні про що, не боліла голова.

Автор: Ельфіка Джерело