Що потрібно зробити восени, для вдалого вирощування розсади навесні

Озброюйтесь нашим списком і в найближчі вихідні вирушайте на дачу.

Урожай давно зібрано, рослинні залишки прибрані, пристовбурові круги замульчовані, квіти вкриті на зиму, але щось все одно не дає вам спокою? Не дивно, адже кілька справ ще належить закінчити, інформує Ukr.Media.

Підготовка до головних весняних клопотів — висадка розсади — повинна починатися ще восени. Заздалегідь запасені матеріали, тара, препарати і багато іншого навесні позбавлять вас від необхідності штовхатися в чергах, одноразово викладати кругленьку суму і довбати ломом замерзлу землю в спробах добути жадану сировину. Тому озброюйтесь нашим списком і в найближчі вихідні вирушайте на дачу.

Городня земля

У середньому одній рослині розсади потрібен 1 л ґрунту, якщо це овочева культура, і вдвічі менше, якщо квіткова. Якщо ви вже знаєте, скільки саджанців збираєтеся вирощувати, то розрахувати запас ґрунту буде нескладно.

На жаль, просто накопати в городі потрібну кількість землі не вийде — суміш для розсади повинна бути багатокомпонентною. Городній ґрунт без бур’янів складає всього 15% від загального об’єму суміші. Накопати її краще в суху погоду, уважно вибрати всі корені і насіння, по можливості прожарити в духовці. Зберігати землю варто у щільно закритих мішках в сухому приміщенні.

Якщо у вас на ділянці є шкідники, землю перед збиранням на зберігання необхідно обробити спеціальним розчином.

Перепрілий компост або гній

Як би багато не писали про користь органічних добрив, крихітні рослини розсади не здатні засвоїти поживні речовини у великому обсязі з гною або перегною. Звичайно, користь від цих складових в суміші є, але їх частка невелика — всього 5%.

Зберігати компост або перепрілий гній також краще в мішках, наприклад, в сараї або гаражі. Залишати його на зиму в будинку небажано. Оскільки навіть через найщільніші упаковки він здатний «зіпсувати атмосферу».Чистий річковий пісок, вермикуліт або перліт

Формуючи ґрунт для розсади, не можна забувати і про розпушення. Слабкі корінці не здатні пробитися крізь щільний ком липкої землі, тому додати пісок або його сучасні аналоги доведеться.

Якщо поряд з вашим будинком є піщаний пляж, заготовте річковий пісок в обсязі 10% від загальної маси субстрату. Очистіть його від великих каменів, деревних відходів, сміття, промийте під проточною водою і прожарте в духовці. Зберігати пісок можна при будь-якій температурі, але краще щільно упакованим, щоб він не накопичував вологу.

При всіх своїх достоїнствах пісок не є ідеальним розпушувачем, оскільки також злежується і злипається, так і може містити шкідливі домішки. Сучасні городники все частіше віддають перевагу перліту або вермикуліту. Так, на них доведеться витратитися, але і результат того вартий.

Тирса

Ще 10% суміші припаде на частку тирси, але не свіжої, а щонайменше, яка рік пролежала під відкритим небом. За цей час вона почне розкладатися, смоли вивітряться і вимиються і до моменту внесення в ґрунт вже не будуть так сильно закислювати його.

Головний плюс тирси — їх повітропроникність і здатність накопичувати вологу, поступово віддаючи її рослинам. Деякі садівники навіть пророщують насіння в тирсі, але це досить спірний спосіб, тому використовуйте її в невеликих кількостях.

Низинний торф

І нарешті, основний компонент будь-якої хорошої суміші для розсади — низинний торф. Його в субстраті повинно бути близько 60%. Пухкий, нейтральний, повітропроникний — він набагато краще підходить, ніж земля з городу. Роздобути його в природі не так вже просто, адже навіть якщо у вашому районі є торфовища, в болотистій місцевості викопати яму глибиною 2-3 м під силу не кожному. Крім того, зрозуміти, що у ваших руках саме низинний торф, придатний для посадки рослин, а не верховий, без досвіду непросто.

Набагато простіше цей торф купити, благо, в садових магазинах його достатньо, а ціни не кусаються. Пакети з торфом герметичні, тому зберігати їх можна в будь-яких умовах.

Деревна зола

Майже всі дачники восени спалюють рослинні залишки з саду та городі, сміття, гілля з обрізаних дерев. У підсумку на ділянці залишаються великі купи золи. На жаль, вони не дуже корисні, і використовувати їх для розсади — погана ідея. Не дарма всі джерела повідомляють, що в нагоді стане в садових справах саме деревна зола. Якщо у вашому вогнищі побували пакети, глянцеві журнали, частини дерев, що ростуть біля дороги, гума і т. д., таке добриво швидше отруїть ґрунт.

А ось чиста зола містить близько 30 мінералів, розкислює ґрунт, бореться зі шкідниками і в невеликих дозах йде на користь майже всім рослинам. На кожен літр ґрунтосуміші для розсади буде достатньо 30 грамів золи. Цю невелику кількість можна зібрати за пару раз після приготування шашликів, так що у вас з’явиться ще один привід приїхати на дачу.

Добрива

Принадність мінеральних добрив ще і в тому, що придбати їх можна хоч восени, хоч взимку і до весни вони чудово збережуться. Головне, не виносити заповітні пляшечки і пакетики на мороз або не зберігати на батареї. А ось при кімнатній температурі куплені на осінньому розпродажі суперфосфат, сірчанокислий амоній і сульфат калію відмінно «доживуть» до весни і будуть вам корисні.

Фунгіциди

Не захищена ваша розсада і від грибкових захворювань. Звідки їм узятися на безпечному підвіконні, запитаєте ви. Варіантів маса: недобросовісний виробник пропустив етап обробки насіння, грибок міг опинитися в покупному ґрунті, ваша земля також таїть у собі чимало небезпек. Щоб не кусати лікті, спостерігаючи, як захворювання гублять ваших зелених вихованців на пні, і землю, і насіння, і молоді сходи бажано обробити фунгіцидами.Горщики, ящики, піддони

На перший погляд, розсаді потрібно не так вже багато місця, але вона, немов Мишкова каша постійно норовить вилізти з горщика і зайняти всі доступні поверхні. Спочатку блюдця для замочування, потім баночки для пророщування і, нарешті, персональні горщики для кожного кущика — все це досвідчені городники збирають з року в рік. Але навіть найдорожчі контейнери часом приходять в непридатність. Щоб навесні не шукати пластикові стаканчики — в жовтні-листопаді перегляньте свою колекцію тари.

Підрахувати свої «потреби» досить просто. Якщо теплиця розрахована на три десятки томатних кущів, тоді вам будуть потрібні 35-40 горщиків для розсади, 3-4 контейнери для пророщування насіння і аналогічна кількість блюдець для замочування. Оскільки не вся розсада доживає до висадки в ґрунт, завжди садіть 5-10 додаткових примірників, у крайньому разі поділитися з сусідами.

Переставляти кожен кущик окремо незручно, тому оптимальним рішенням стануть пластикові, фанерні або дерев’яні ящики. Ви можете збити їх самі, але набагато простіше попросити в найближчому магазині картонні ящики з-під фруктів — вони не дуже міцні, але на сезон-два їх цілком вистачить.

Як бачите, роботи в цьому сезоні ще достатньо.