18 жовтня вшановують пам’ять апостола від сімдесяти Луки, який відомий як проповідник, цілитель і автор трьох книг Нового Завіту, зокрема Євангелія від Луки та «Діянь апостолів». Цей день також відомий у народі як «Лука — голодний».
Лука народився в Антіохії і, дізнавшись про Ісуса Христа, вирушив до Палестини, щоб приєднатися до Його вчення. Він став близьким учнем Ісуса, супроводжував Його у проповідях і згодом вирушив на місії разом з апостолом Павлом. Під час важких випробувань Павло втратив своїх друзів, але тільки Лука залишився вірним йому до кінця. Після смерті своїх близьких, Лука продовжив свої проповіді в Лівії, Єгипті, Ахайї та Фівах, де й помер у віці 84 років.
Святий Лука також відомий тим, що створив багато святих ікон Діви Марії. Він вважався захисником художників і лікарів, оскільки сам мав дар живопису та лікарської справи.
Перед святом Луки люди намагалися підвищити свій імунітет, споживаючи цибулю, вважаючи її ліками від багатьох хвороб. Товчену цибулю також прикладали до ран для швидшого загоєння. Святого Луку просили зцілити хвороби очей і надати життєвих сил.
Про цілющі властивості цибулі народ створив багато прислів’їв, наприклад:
- Цибуля й лазня всі хвороби лікують.
- І в бою, і в борщі цибуля добра.
- Цибуля від семи недуг захищає.
- Цибуля полегшить страждання.